GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
11.02°
Hafif Yağmur
DOLAR 9.62
EURO 11.24
ALTIN 554.27
BİST 1.48

9 milyar ışık yılı uzaklıkta

28 Eylül 2021 Salı , 08:03

NASA’nın Hubble Uzay Telekobu, Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıkta bir Einstein Halkası keşfetti.

Haberi Paylaş
9 milyar ışık yılı uzaklıkta

NTV'de yer alan habere göre, İlk kez teorik fizikçi Albert Einstein tarafından 1915’te tanımlanan ve ''kütleçekimsel merceklenme'' olarak bilinen bu kozmik görüntü, uzaydaki uzaktaki bir nesneden gelen ışığı saptırdığında meydana geliyor.   

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan gelen görüntünün incelemesi İspanya’nın Murcia şehrindeki Universidad Politécnica de Cartagena’dan bir ekip tarafından inceleniyor.

Einstein halkası, en son Fornax takımyıldızında ve Dünya’dan 3.5 milyar ışık yılı uzaklıkta geçen yıl Aralık ayında astronomlar tarafından fark edilmişti..

Bilim insanları tarafından Hubble'ın bu son Einstein halkası gözleminin, evrenin doğuşuna dair vereceği bilgilerin olacağını düşünüyor. 

EINSTEIN HALKASI NEDİR?

 

Einstein Halkası bir kütleçekimsel merkceklenme efekti ve genel görelilik kanunu kapsamında ‘’evrensel büyük illüzyon’’ olarak bilinir.

İllüzyonun kendisini görmek, ilk olarak Ağustos 1990'da fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu gibi güçlü teleskoplar gerektirir. Einstein halkası, ortaya çıkan halka benzeri bir ışık döngüsüyle bu fenomenin en çarpıcılarından biridir.

100 yıldan uzun bir zaman önce Einstein, eğer yerçekimi uzayı kauçuk bir levhayı esnetir ve büker gibi yamultursa, uzaktaki objelerin görüntülerinin büyümüş, parlaklaşmış ve luna parklarda bulunan aynalardaki gibi bozulmaya uğramış olacağını söylemişti.
 
Bunun nedeni, ışıklarının uzayın görünmez bir duvar halısı boyunca seyahat ederken bükülmesi ve zaman zaman Dünya'ya giden ışık yolunun önüne çıkan nesnelerin oluşturduğu kütleçekimsel "çukurlardan" geçmesidir.

Hubble tarafından 2020'de görülen en son örnek, GAL-CLUS-022058s olarak kataloglanmıştır ve gökbilimciler tarafından "Erimiş Halka" olarak adlandırılmıştır.
 
Mercekleme efekti, uzaktaki bir galaksinin içeriğinin birden fazla görüntüsünü oluşturur ve ışığı büyüterek bir yay şekline bulaşmış gibi görünmesini sağlar.
 
Bu uzak galaksiden gelen ışığın Dünya'ya ulaşması dokuz milyar yıl sürdü, ancak büyütme, astronomlara uzak geçmişe yakından bir bakış sağlıyor.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


TEM'de araç yüklü TIR devrildi, uzun araç kuyrukları oluştu

TEM'de araç yüklü TIR devrildi, uzun araç kuyrukları oluştu

Rusya'da küçük uçak düştü

Rusya'da küçük uçak düştü

Kontrolden çıkan kamyonet ters döndü

Kontrolden çıkan kamyonet ters döndü

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Ramazan Acar'den açıklamalar

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Ramazan Acar'den açıklamalar

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler