GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15°
Açık
DOLAR 7.84
EURO 9.36
ALTIN 448.55
BİST $17.016
z

Adana'da Zafer Bayramı töreninde çelenk krizi

30 Ağustos 2019 Cuma, 11:22

Adana'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Parkı'ndaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar geç kalınca, çelenk sunma krizi yaşandı.

Haberi Paylaş
Adana'da Zafer Bayramı töreninde çelenk krizi

Adana'da Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Parkı'nda saat 08.30'da başlayan törende Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar yerini aldı.Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar buradaki törene yetişemedi. Saat 08.30'da başlayan törende Vali Demirtaş ve Tümgeneral Erhan Uzun'un yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Birgül Ağdemir temsil etmek istedi. Ancak tören başlarken Adana Valisi Mahmut Demirtaş buna izin vermedi. Bunun üzerine törende Zeydan Karalar'ın yeri boş kaldı, Büyükşehir Belediyesi'nin çelengi de sunulamadı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini kabul etmek için Valiliğe geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, buradaki törene katıldı.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Adana Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk törenine katılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın yerine çelengin genel sekreter yardımcısı ya da zabıta daire başkanı tarafından konulması talebinin yetkili olmamaları nedeniyle kabul edilmediğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan "Adana'da çelenk krizi yaşandı" başlıklı haberlerde Büyükşehir Belediye Başkanının çelenk sunma törenine yetişememesi üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısının çelenk sunma talebine Vali Mahmut Demirtaş'ın izin vermediği yönünde ifadelerin yer alması üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Konuyla ilgili mevzuat hükümleri incelendiğinde Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği'nin "Zafer Bayramı Törenleri" başlıklı 7. maddesi ve aynı yönetmeliğin Ek-1. maddesinde "Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur" hükmünün yer aldığı belirtilen açıklamada, ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun "Belediye Başkanı" başlıklı 37. maddesinde "Belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir" hükmü ve aynı kanunun "Belediye Başkanının Görev ve Yetkileri" başlıklı 38. maddesinin (c) bendinde de "Belediyeyi devlet dairelerinde ve törenlerde davacı veya davalı olarak da yargı yerlerinde temsil etmek veya vekil tayin etmek" hükmünün bulunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Mevzuat hükümleri gereğince 30 Ağustos 2019 tarihinde saat 08.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreninde,Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi alanda hazır olmakla birlikte, bahse konu çelengi sunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı veya yasal temsilcisinin (vekil) tören alanına gelmemesi ve belirli bir süre beklenilmesine rağmen yukarıda atıfta bulunulan Kanun ve Yönetmelik hükümleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi anıta sunulmamıştır. Bahse konu çelenk sunma töreninde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca çelengin genel sekreter yardımcısı ya da zabıta daire başkanı tarafından konulması talep edilmiş; ancak söz konusu talep ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde genel sekreter yardımcısı ve zabıta daire başkanının yetkili olmamaları nedeniyle kabul edilmemiştir."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Gelin düğünden 4 gün sonra koronadan öldü

Gelin düğünden 4 gün sonra koronadan öldü

Ahmet Davutoğlu’nun corona testi pozitif çıktı

Ahmet Davutoğlu’nun corona testi pozitif çıktı

Eskişehirspor'da korona şoku!

Eskişehirspor'da korona şoku!

Denizlerin 'İmparatoru' yıllar sonra ortaya çıktı

Denizlerin 'İmparatoru' yıllar sonra ortaya çıktı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler