GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
14°
Sisli
DOLAR 8.2
EURO 9.66
ALTIN 503.02
BİST 1.153
z

AK Parti Mudanya'da gergin kongre

26 Eylül 2020 Cumartesi, 17:02

AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'nın 7. olağan genel kurulu bugün yapıldı. İnci Söğütlü başkanlığındaki tek istenin oylandığı kongrede, 75 delege imzası ile adaylığını açıklayan Sinan Şentürk'ün adaylığı yönetim organlarının listesi olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Kongre divanının kararı gerginliğe yol açarken, Şentürk seçime itiraz edeceğini açıkladı.

Haberi Paylaş
AK Parti Mudanya'da gergin kongre

AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'nın 7. Olağan Genel Kurulu ilçe binasında, açık havada gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığı'nın Marmara Bölge Koordinatörü, AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz'ün yaptığı kongreye, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, eski İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, milletvekilleri Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç, Refik Özen, Zafer Işık, Osman Mesten ve Vildan Yılmaz Gürel ile AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

"YÜK OLMAK İÇİN DEĞİL, YÜK ALMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, kongrede birlik beraberlik mesajı verdi.

Çavuşoğlu, "Bizim için makamlar araçtır. Bu gün Recep Tayyip Erdoğan'ı devirebilmek için adeta teröristlerin sarıp sarmalandığını gördükçe kendi içimizde birbirimizi itip kakmanın da hiçbir anlamı yoktur. Herkesi kucaklayacak, herkesle birlik beraberlik içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza yük olmak için değil, yük almak için çalışmalıyız. Yük olmaya değil, yük almaya namzet kadrolar olarak bundan sonra da sahalarda var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN AK PARTİ SİYASETİNE İHTİYACI VAR"

Bursa Milletvekili Efkan Ala ise Türkiye'nin AK Parti politikalarına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

Ala, konuşmasında şunları söyledi:

"Böyle bir dünyada AK Parti siyaset etme anlayışına Türkiye'nin ihtiyacı var. Nedir bu siyaset? Sorun çözen bir siyaset etme anlayışıdır bu. Problemden yararlanan siyaset etme anlayışı değildir bu. Sorun çözen sorunların üzerine giden Türkiye'nin kaynaklarını Türkiye'nin hizmetine sunan bir siyaset anlayışıdır. Tabİi böyle yapılınca Türkiye'nin içinden de engellemeler olacaktır. Bu bir yarıştır. Türkiye'nin dışından da sesler gelecektir. Bu da bizim öngörebildiğimiz risklerdir. Siz denizlerinden balık çıkartmak yerine doğalgaz çıkartmaya başlarsanız, bunun sesi Atina'dan, Paris'ten gelir. Ama iyi bir siyaset etme anlayışına sahipseniz. Öyle bir cevap verirsiniz ki o ses Berlin'den Londra'dan gelir. "

LİSTE GERGİNLİĞİ YAŞANDI

Konuşmaların ardından adaylık başvuruları için 5 dakika ara verildi. Verilen arada İnci Söğütlü başkanlığındaki beyaz liste divan bakanlığına teslim edilirken, Sinan Şentürk de 75 delegenin imzasıyla adaylık başvurusunda bulundu.

Divan Başkanlığı Şentürk'ün başvurusunda yönetim ve diğer organlar için liste olmadığını açıklayarak, başvurunun kabul edilmediğini açıkladı.

Şentürk, karara tepki gösterirken, kongrede gerginlik yaşandı.

Yaşanan gerginliğin ardından seçimlere geçildi. Tek listenin oylandığı kongrede, Genel Merkez tarafından atanarak iki yıldır Ak Parti Mudanya İlçe başkanlığı yapan İnci Söğütlü, güven tazeledi.

İnci Söğütlünün Yönetim Kurulu listesinde; Ahmet Öztürk, Alper Büktel, Ayşe Sanca, Ercan Kırcalı, Ersin Memi, Hayriye Şenyüz, Kozan Yıldırım, Mehmet Baysan, Mehmet Bulut, Necati Danışan, Nilgün Akengin, Orhan Uysal, Ömer Tantekin, Ramazan Bakır, Rıdvan Sakin, Selim Özman, Turgay Sayar, Turgay Demirci, Zafer Sayar yer aldı.

ŞENTÜRK: İTİRAZ EDECEĞİM

Kongre sonrası yazılı açıklama yapan Sinan Şentürk, 20 delegenin müracaatı yeterli iken 75 delegenin teklifiyle aday gösterildiğini, ancak kabul edilmediğini iddia ederek, "AK Parti tüzüğünün 46/5 maddesine göre seçimlere itiraz edeceğiz. 20 kişi yönetim, 17 kişi il delegesinin yanı sıra toplam 19 yedek üyelerimizle birlikte listemiz hazırdı." dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


13 bin hektar orman yandı

13 bin hektar orman yandı

MasterChef'te eleme adayları belli oldu!

MasterChef'te eleme adayları belli oldu!

Torbacılara şafak baskını

Torbacılara şafak baskını

Meclis'te yasaklar konuşuldu

Meclis'te yasaklar konuşuldu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler