GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

AK Partili Vekil: Emekli maaşları yüzde 54 arttı!

25 Kasım 2020 Çarşamba, 18:14

Emeklilerin sorunlarının araştırılması amacıyla komisyon kurulmasını öngören önerge Meclis gündemindeydi. Görüşmeler sırasında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, emekli maaşlarının 18 yılda yüzde 54 oranında arttığını söyledi.

Haberi Paylaş
AK Partili Vekil: Emekli maaşları yüzde 54 arttı!

Emeklilerin yaşadığı mevcut sorunların araştırılmasına amacıyla HDP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği araştırması önergesi görüşmeleri Genel Kurul'da yapıldı.

Görüşmeler sırasında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, şunları söyledi:

"Önergede, emeklilerin son yirmi yılda yaşam haklarının ellerinden alındığı ve yaşam koşullarının zorlaştırıldığı söyleniyor. Hep beraber bakalım bakalım rakamlara, ne olmuş, zorlaşmış mı? AK PARTİ olarak iktidara geldiğimizde ilk yaptığımız işlerden birisi de emeklilerimizin durumuna bakmak oldu. Maalesef o kadar düşük emekli maaşları bağlanıyordu ki o dönemlerde, onları görünce gerçekten yüzümüz kızarıyordu. Bugün emekli maaşlarında düzenlemeye giderek reel olarak 2 katına, 3 katına, 4 katına kadar çıkan artışlar yaptık. Bakınız, yaşlılık aylığı 25 liraymış, bugün 678 lira, reel artış oranı yüzde 410. En düşük SSK emekli maaşı 257 liraymış, bugün 2.147 lira, reel artış oranı yüzde 54. En düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi maaşı 66 liraymış, bugün 1.513 lira, reel artış oranı yüzde 323. En düşük BAĞ-KUR esnaf emeklisi maaşı 150 liraymış, bugün 1.942 lira, reel artış oranı yüzde 38. Şimdi, en düşük emekli maaşını da 1.500 liraya çıkartarak ilave destek sağladık; en düşük memur emekli aylığı 2.981 lira. Ayrıca emeklilerimizin talep etmesi hâlinde, ödemeleri kendi evlerinde alabiliyorlar. Ayrıca, tüm emeklilerimize yılda 2 defa biner lira ikramiye ödüyoruz.

Sadece 2020 yılında ödediğimiz bu ekstra ikramiye tutarı 22 milyar lira, son üç yılda ödediğimiz tutar 64,5 milyar lira. Salgın süresince   Covid-19 olgularına verilen tanı ve tedavi hizmetlerini acil hâl kapsamına alarak hastalardan katılım payı ve ilave ücret almanın önüne geçtik, artık almıyoruz. Kontrol muayenesine talip olan, muayenelerini yaptıramayan emeklilerimizin süresini erteledik. Nisan ayında öne alarak yaptığımız bayram ikramiyesinden mayıs ayında aylık almaya başlayanların da almasını sağladık, böylece ikramiye alanların kapsamını genişlettik. Yaşlı ve kronik hastalığı bulunan 4.1/C kapsamında hak sahiplerinin başvuruda bulunmalarını beklemeksizin aylıklarını bağladık. Sayın Başkanım, sözlerime burada söz verirken bugüne kadar olduğu gibi emeklisinden çalışanına, esnafından işçisine, toplumun her kesimini kucaklayacak adımları kararlılıkla attığımız ifade etmek istiyorum. Bundan sonra da atacağız."

 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Üniversitede tecavüz skandalı

Üniversitede tecavüz skandalı

Parayla tez yazana kötü haber!

Parayla tez yazana kötü haber!

Aşıda da liderlik zamanı

Aşıda da liderlik zamanı

Hastanede rüşvet iddiası: Viski vişne 10 bin TL istedi

Hastanede rüşvet iddiası: Viski vişne 10 bin TL istedi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler