GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14.02°
Açık
DOLAR 8.36
EURO 9.93
ALTIN 486.62
BİST 1.398

Akşener: 'Çileye terkettiğin EYT’li kardeşlerim, en iyisini bilir!'

16 Haziran 2021 Çarşamba , 11:04

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kısa çalışma ödeneğine, EYT'lilere, 3600 ek göstergeye, sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere dikkat çeken Akşener, işsizliğin artacağı vurgusunu yaptı.

Haberi Paylaş
Akşener: 'Çileye terkettiğin EYT’li kardeşlerim, en iyisini bilir!'
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kısa çalışa ödeneğinin 2 hafta sonra biteceğini hatırlatan Akşener, işsizliğin artacağı uyarısında bulundu.

Her grup toplantısında EYT'lilere dikkat çeken Akşener, erken seçim istedi.

Akşener, şöyle konuştu:

Sayın Erdoğan aslında, ‘Benden bir yol olmaz’ diyor. ‘Ben sefaya öyle bir alıştım ki, artık benden fakire, fukaraya, işsize, bir fayda dokunmaz’ diyor. ‘Beni salın, bana dokunmayın’ diyor. Dokunacağız arkadaş! Hiç kusura bakma. Dokunacağız ve o doymak bilmeyen, milletimizi hakir gören, çarpık zihniyetinden kurtulacağız. Türkiye’yi; saraylarda, 5 maaşlı danışmanlar ve torpilli atanmışlarla değil, milletin evinde, milletiyle birlikte yöneten bir iktidarla buluşturacağız. Madem işini yapmıyorsun, madem açı doyuramıyorsun, madem yönetmeyi beceremiyorsun, o zaman çare de yol da belli. Sen sandığı getireceksin, millet yetkiyi verecek, biz de gereğini yapacağız. Sen gölge etmeyeceksin, biz de memleketi düze çıkartacağız.

Biz hazırız. 3 buçuk yıldır bunun için çalışıyoruz. Biz senin gibi beş maaşlı danışmanları, damatları, gelinleri, yeğenleri değil, milletimizi düşünüyoruz. 5 müteahhidi değil, bu büyük milleti zengin etmek için çalışıyoruz. İşte onun için, koltuk döşemelerini değil, ayakkabılarımızı eskitiyoruz. Sandığı getirdiğinde göreceksin ki; umutsuz bıraktığın gençlerimiz, en iyisini bilir! Çileye terkettiğin EYT’li kardeşlerim, en iyisini bilir! 3600 ek gösterge mağduru polisimiz, sağlık çalışanlarımız ve öğretmenlerimiz, en iyisini bilir! Enflasyona ezdirdiğin, işçilerimiz, memurlarımız, emeklilerimiz, en iyisini bilir! Borç batağına sapladığın esnaf kardeşlerim, çiftçi kardeşlerim, en iyisini bilir! Açlığını, yokluğunu, yoksulluğunu, alay konusu yaptığın bu büyük millet emin ol, en iyisini bilir! Sen yeter ki sandığı getir, milletimiz ne yapacağını çok İYİ bilir. Buyur, hodri meydan!"

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ UZATIN”

Pandemi döneminde esnafa verilen kredileri değerlendiren İYİ Parti lideri Akşener, “Pandemi döneminde, vatandaşına sırtını dönmüş bir iktidarın, milletini nasıl yüz üstü bıraktığına hep birlikte şahit olduk. O nedenle en başından beri ısrarla dedik ki; ‘Milleti borçlandırmayı bırakın, hibe destekleri verin.

Türkiye’nin bu gücü var.’ Oralı olmadılar. Kredi verip milletimizi borçlandırmayı, devletin alacaklarını ertelemeyi, pandemi desteği diye pazarladılar. Sonunda OECD raporunda da, aynı gerçekle karşılaştık. Raporda deniyor ki; ‘Türkiye pandemi döneminde sadece borç verdi, ya da borçları erteledi. Doğrudan destek verilmeli. Yoksa Türkiye Ekonomisi büyük bir yıkım yaşayacak.’ Bugün geldiğimiz noktada, çalışanlarımız ve işverenlerimiz zor durumda. Nitekim, kısa çalışma ödeneği de, ay sonunda bitiyor. Bu ödenekten, 1 milyon 300 bin çalışanımız faydalanıyor. Kısa çalışma ödeneği sonlandırılınca, işten çıkarma yasağı da son bulacak. Yani bugünün şartlarında bu insanlarımızın önemli bir bölümü, işsiz kalma riskiyle karşı karşıya” dedi.

“Ne işverenler, ne de çalışanlarımız henüz buna hazır değil” diyen Akşener, “Bir buçuk yıldır, işleri sekteye uğramış işveren ne yapsın? Bir buçuk yıldır, kısa çalışma ödeneğiyle ayakta kalmaya çalışan, eşe dosta borçlanan çalışanlarımız ne yapsın?” diyerek hükümete seslendi:

“Mevcut şartlarda, devleti yönetenlerin yapması gereken çok açık. Yardımları da, kısa çalışma ödeneğinin süresini de, bir an önce uzatın. Bu hem çalışanlar için, hem de piyasalar için çok önemli. Atacağınız adımları açıklamayı da alışkanlık haline getirdiğiniz üzere, son dakikaya bırakmayın, insanlarımızın sırtına, bir de bunun stresini yüklemeyin. Ayıptır.”


 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


TIR'ın çarptığı otomobilin sürücüsü öldü

TIR'ın çarptığı otomobilin sürücüsü öldü

Büyükbaş hayvanlarını deniz kenarına getirerek korudular

Büyükbaş hayvanlarını deniz kenarına getirerek korudular

Muğla'da deprem!

Muğla'da deprem!

Milas'taki yangında 3'üncü gün; havadan müdahale yeniden başladı

Milas'taki yangında 3'üncü gün; havadan müdahale yeniden başladı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler