GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
24°
Az Bulutlu
DOLAR 8.45
EURO 10.27
ALTIN 499.82
BİST 1.441

Akşener'den 3600 ek gösterge ve EYT tepkisi

21 Nisan 2021 Çarşamba, 12:04

Partisinin grup toplantısında konuşan Meral Akşener, 128 milyar dolardan, EYT'lilere kadar önemli açıklamalarda bulundu.

Haberi Paylaş
Akşener'den 3600 ek gösterge ve EYT tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, milletvekillerinin "128 milyar dolar nerede" yazılı maskelerle katıldıkları partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener, "Eğer gerçekten de kaybolan bir şey yoksa o 128 milyar doları yerine koyun da hep birlikte görelim" dedi.

EYT problemine de değinen Akşener, 3600 ek gösterge haklarının verilmediğini nve  EYT sorununun çözülmediğinin de vurgusunu yaptı.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"MEMLEKET ADETA BİR KAYIPLAR ÜLKESİ OLDU"

"Büyük illüzyonist Sayın Erdoğan’ın becerikli ellerinde memleket adeta bir kayıplar ülkesi oldu. Sipariş edildiği söylenen aşılar kayıp. Gri pasaportla yurt dışına gönderilen belediye görevlileri kayıp. Ege’de adalar, Mısır’da Rabia kayıp. Uçan ekonomi masalları anlatılırken 128 milyar dolarlık rezerv kayıp. Kayıpların peşine düşenler için adalet kayıp. Milletin derdine düşenler için demokrasi kayıp. Milletimiz için hak kayıp, hukuk kayıp, huzur kayıp. Kadınlarımızın mutluluğu, gençlerimizin umudu kayıp. Ahlak kayıp, vicdan kayıp, ciddiyet kayıp. E tabii haliyle 128 milyarı kaybeden, Powerpoint sunumlarının efendisi damat Bakan da kayıp. Ülkemizde sürekli birileri ve bir şeyler kayboluyor, bir zamanlar var olanlar, birer birer kayboluyor. Bazı unutulmaması gereken şeyler, iktidarın yapay gündemleriyle kaybolup gidiyor. Ve bu sırada olan da milletimize oluyor…  Buna izin vermeyeceğiz. Milletimizin dertlerinin yapay gündemlere kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. AKP iktidarının ülkemize kaybettirdiklerini unutmayacağız, unutturmayacağız."

"TÜRKİYE'Yİ GETİRDİKLERİ NOKTA..."

"Hangi partiye oy vermiş olursa olsun, milletimiz, 128 milyar doların akıbetini soruyor. O nedenle biz de 9 Ocak’tan beri her fırsatta her mecrada, aynı soruları soruyoruz. “Millet bunca zorlukla mücadele ederken, siz 128 milyar doları ne yaptınız” diyoruz. “Neden sattınız” diyoruz. “Ne kadara sattınız” diyoruz. “Kime sattınız” diyoruz. Peki cevap geliyor mu? Allah var, geliyor… Sayın Erdoğan’ın ekonomi gurusu danışmanlarından biri çıkıyor; “Öyle bir para hiç olmadı” diyor. Bir diğeri çıkıyor, “Pandemide şu kadar şuna, bu kadar buna dağıttık” diyor. Bir başkası çıkıyor, “Milletin cebinde” diyor. Merkez Bankası Başkanı çıkıyor, tam da bu ucube sisteme layık bir yöntemle 128 milyar doların bozdurulduğunu itiraf ediyor. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı çıkıyor, “Merkez Bankası milleti bilgilendirmeli” diyor. Dün de en son, küçük ortak çıkmış, “Daha ne arıyorsunuz? Para Merkez Bankasında” diyor…  Ağaç nerede? Balta kesti. Balta nerede? Suya düştü. Su nerede? İnek içti. İnek nerede? Dağa kaçtı. Dağ nerede? Yandı, bitti kül oldu… 128 milyar doları açıklayacağız diye, 128 ayrı masal anlatıyorlar. Masal dinliyoruz.

Peki sonuç? Sonuç ortada. Milletimizin alın teri döviz rezervimiz birilerinin cebine girmiş. Allah korusun bugün başımıza bir şey gelse cep delikli cepken delik. 2001 krizinde bile Merkez Bankası döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. Bugün eksi 31 milyar dolar. 61 milyar dolar. İşte size ekonomi dehası Sayın Erdoğan ve beş maaşlı danışmanlarının Türkiye’yi getirdiği nokta. "

"EKONOMİNİN İNEK ŞABAN'I İLE BADİ EKREM'İ…"

"Aziz milletim siz iktidarın meseleyi Agatha Christie romanına çevirme gayretine bakmayın. Ben size kayıp 128 milyar doların ardındaki gizemi kısaca özetleyeyim: Ekonominin İnek Şaban'ı ile Badi Ekrem'i el ele verip döviz kurunu baskılamak için Hazinedeki dövizi sattı. Üstelik bu pandemi döneminde olmadı. Daha 2019 Martı'ndaki yerel seçimlerin öncesinde dövizin yükselişini durdurmak gibi siyasi bir amaçla satmaya başladılar. 1 puan faiz artırmamak için sattılar da sattılar. Şimdi de çıkıp "Bilançoda eksilen bir şey yok" diyorlar. Kasadaki dolarları sattınız, karşılığında Türk lirası veya Türk lirası cinsinden tahvil aldınız. Bir yandan da kredi ve swaplarla borçlandığınız dövizleri ölü fiyatına sattınız, bir de utanmadan bunu savunuyorsunuz. Böyle cahillik olabilir mi?"

"EĞER KAYBOLAN BİR ŞEY YOKSA O 128 MİLYAR DOLARI YERİNE KOYUN DA GÖRELİM"

"Kendi dolarını satıp bunu swapla geri alıp kasana koyunca hiçbir şey değişmemiş mi oluyor? Swaplardan kaynaklanan yükümlülükleri bilanço içinde değil dışında gösterince bunun bir borç olduğu gerçeğini ortadan kaldırmış mı oluyorsunuz? Eğer gerçekten de kaybolan bir şey yoksa o 128 milyar doları yerine koyun da hep birlikte görelim."

"İKTİDAR KİMİN VEYA KİMLER CEBİNE 250 MİLYAR LİRA KOYDU?"

"Tüm bu yalan rüzgârın içinde iktidarın sorulmasını istemediği bir aşka soru var. Milletin Hazinesindeki dövizi ortalama 6,20 liradan satan bu iktidar bugün 8,1 lira olan döviz kuru dolayısıyla kimin veya kimlerin cebine 250 milyar lira koydu? Temel soru budur.

Sayın Erdoğan, dün '2001 krizinde birkaç milyar dolar için dövizi sattınız, ülkeyi soydunuz' diye yeri göğü inletiyordun, bugün kaybolan 128 milyar doların hesabı sorulmayacak mı zannediyorsun? Millet soruyor millet! Sen de çıkıp cevap vereceksin. Bu beceriksizliğin hesabını vereceksin. Yağma yok. İşi ona buna havale edip kenara çekilemezsin. Gece yarısı baskınlarıyla pankart indirip milletin ağzına tıkayamazsın. Ana muhalefet partisi Genel Başkanı'na fezleke düzenleyerek bu meseleyi kapatamazsın. Çünkü 'Faiz sebep, enflasyon sonuç' deyip abuk sabuk bir teori uydurup milletin parasını çarçur eden sensin. Aynı bir vatandaşımızın geçenlerde söylediği gibi 'Patates soğan, güle güle Erdoğan'. " 

3600 EK GÖSTERGE TEPKİSİ

"Ve ne acıdır ki, her yeni yıl, bir öncekinden kötü oldu. Milletimiz fakirleşti, paramız pul oldu, işsizlik arttı, gençlerin umudu soldu. Şimdi kalkmış yine, aynı hikayeyi anlatıyor. Diyor ki; “2021 Türkiye için şahlanış yılı olacak.” Güler misin, ağlar mısın? Buradan aziz milletime sormak istiyorum; 5 yıl öncesinden, daha mı zenginiz? Hanelerimiz, 5 yıl öncesine göre, daha mı huzurlu? Çocuklarımız, 5 yıl öncesine göre, daha kolay mı iş bulabiliyor? 2015’te, iki seçim, 2017’de, referandum, 2018’de, seçim, 2019’da yine seçim…Hepsinde milletimize sözler verdiler. Peki o sözleri tuttular mı?Tutmadılar.Mesela, 3600 ek gösterge hakkını verdiler mi?Vermediler.Mesela, EYT’li kardeşlerimin sorununu çözdüler mi?Çözmediler.Zaten ne yapmadıklarını, en iyi kendileri bildikleri için,her yeni yılı, bıkmadan usanmadan şahlanma yılı ilan ediyorlar.Öyle ya, Türkiye 2017’de şahlanmış olsa, 2018 neden şahlanış yılı olsun, değil mi? Allah akıl fikir versin…"

 


 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Günlük vaka tablosu paylaşıldı! İşte son durum

Günlük vaka tablosu paylaşıldı! İşte son durum

İstanbul'da korku dolu anlar: Bina boşaltıldı!

İstanbul'da korku dolu anlar: Bina boşaltıldı!

Netanyahu hava harekatını bizzat yönetmiş!

Netanyahu hava harekatını bizzat yönetmiş!

Sahte hocalar dua okuyamayınca cezayı yedi

Sahte hocalar dua okuyamayınca cezayı yedi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler