GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.986
z

Alman Derneğindeki AK Partili!

31 Ekim 2020 Cumartesi, 17:34

Türkiye’de, siyasette Alman etkisi yıllardır tartışılan bir konu. Peki, bu etki yerele nasıl sirayet etti? AK Parti Bursa teşkilatı tartışılan bu ilişkinin neresinde? Bu ilişki Bursa’daki sağlık teşkilatlanmasında nasıl etkili olmaya çalıştı. İşte Bursa’da iktidar kulislerinde artık açık açık dile getirilen iddialar…

Haberi Paylaş
Alman Derneğindeki AK Partili!

Bursa, kısa süre önce flaş bir gelişmeye sahne oldu. Koronavirüs salgınının yüzünü göstermeye başladığı günlerde Yalova’dan Bursa’ya getirilerek, sağlık teşkilatının başına oturtulan Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, görevden alındı.

Sağlık bürokrasisindeki tartışmalı atama süreci ve sonunda Sağlık Müdürünün görevden alınması bir dizi soru işaretine yol açarken, AK Parti Bursa teşkilatındaki Alman etkisinin tam da bu noktada ortaya çıktığı öne sürülüyor. Zira Ayhan Salman başkanlığındaki AK Parti Bursa İl yönetiminde Teşkilat Başkanı olarak görev yapan Hüseyin Ömer Aybar’ın Bursa Türk-Alman Kültür Derneği’nin etkin bir üyesi olduğu, Almanya’da doğup büyüyen ve eğitimini de bu ülkede alan eşinin dernek yönetiminde görev aldığı biliniyor.

ARŞİVLER NE SÖYLÜYOR?

Bursa Türk-Alman Kültür Derneği, 1979 yılında kurulan bir dernek. Derneğin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel ilişkilerinin geliştirilmesini, bu amaçla da her iki kültürün karşılıklı olarak tanıtılmasını amaçlıyor.

Aybar’ın derneğin çeşitli etkinliklerinde çekilen fotoğrafları da yine derneğin internet sitesinde yer alıyor.

Noel yemeğinden yılbaşı kutlamasına, Paskalya yemeğinden bowling turnuvalarına kadar bir dizi etkinlik düzenleyen derneğin, Türk kültürünün Almanya’da tanıtıldığına ilişkin bir icraatı olup olmadığı ise belli değil.

Adı Osman Kavala ile anılan Goethe Enstitüsü ile ortak düzenlenen etkinlikler de derneğin bir başka icraatı.

FETÖ’den hüküm giyen eski Bursa Valisi Şahabettin Harput’un dernek ziyareti ve etkinliklerdeki fotoğrafları da arşivlerdeki yerini koruyor.

AK PARTİ’YE NASIL GİRDİ?

Elbette dernek de etkinlikleri de yasal, ancak Bursa’da iktidar kulislerinde yanıtı aranan soru Noel ve Paskalya yemekleri gibi etkinliklerde boy göstermekten çekinmeyen bir ismin nasıl olup da AK Parti Bursa İl yönetiminde yer aldığı. Üstelik teşkilat başkanlığı gibi kritik bir görev üstlendiği! Aybar’ın Teşkilat Başkanlığının yanı sıra Bursa’daki sağlık teşkilatlanmasından da sorumlu olduğu AK Parti camiasında bilinen bir gerçek. Bu görevle birlikte de siyaset kulislerindeki can yakıcı iddia ortaya çıkıyor.

70 KİŞİLİK LİSTE!

Kulislerde artık açık açık dillendirilen iddiaya göre, Bursa’da sağlık teşkilatlanmasına yön vermek isteyen Aybar’ın elinde 70 kişilik bir liste bulunduğu, bu listedeki isimleri sağlık alanında kritik noktalara yerleştirmek istediği belirtiliyor. Söz konusu listede yer alan isimlerin AK Parti camiası tarafından tasvip edilmeyen isimler olduğu kaydedilirken, İl Başkanı Salman’ın da konuyla ilgili şikayetleri görmezden geldiği öne sürülüyor.

Peki, sağlıktaki Alman operasyonu nasıl önlendi, AK Parti içindeki tezgah nasıl bozuldu?

DEVAM EDECEK

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


7 dönümlük ormanlık alan kül oldu

7 dönümlük ormanlık alan kül oldu

2 bin yıllık yıllık rahip heykeli başı bulundu

2 bin yıllık yıllık rahip heykeli başı bulundu

Kuş gribi kabusu geri döndü

Kuş gribi kabusu geri döndü

Gece öldürüldü, yasak bitince bulundu!

Gece öldürüldü, yasak bitince bulundu!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler