GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.54
BİST $17.056
z

Artık özel hastanelere Covid'li hasta ödemesi yapılmayacak

11 Temmuz 2020 Cumartesi, 15:01

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 29 Haziran 2020'den itibaren özel hastanelere COVID-19 tedavisi gören hastalar için yoğun bakım pandemi bakım ücreti ödemesi yapmayacağına dair yazı gönderildiğine dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, kararın özellikle hasta sayısının yükselişte olduğu bölgelerde yatak sıkıntısı gibi sorunları gündeme getirdiğini belirtti.

Haberi Paylaş
Artık özel hastanelere Covid'li hasta ödemesi yapılmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 29 Haziran 2020'den itibaren özel hastanelere COVID-19 tedavisi gören hastalar için yoğun bakım pandemi bakım ücreti ödemesi yapmayacağına dair yazı göndererek, özel hastanelerin Medula sisteminde "SUT Eki EK-2/B listesinde yer alan 510021-Pandemi Bakım hizmeti işlem kodu ile SUT Eki EK-2/C listesinde yer alan P551990-Pandemi Bakım hizmeti (birinci basamak yoğun bakım), "P551991 Bakım hizmeti (ikinci basamak yoğun bakım), P551992-Pandemi Bakım Hizmeti (üçüncü basamak yoğun bakım) işlem kodları, Medula Hastane Sistemi işlem tarihi 29.06.2020 tarihi itibariyle pasiflenmiştir" bilgisi yer verdi.

YATAK SIKINTISI ARTACAK

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nden yapılan açıklamada, uygulama değişikliği ile özel hastanelerin 29 Haziran'dan sonra yatan hastalar nedeni ile zarar edeceğine ilişkin itirazları, hastaların katkı payı vermek durumunda kalacaklarına yönelik kaygıları, özel hastanelerden devlet hastanelerine sevklerin başlaması, özellikle hasta sayısının yükselişte olduğu bölgelerde yatak sıkıntısı gibi sorunların gündeme geleceği belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Şu anda yürürlükte olan SUT'un 1.9.3.maddesinde, "acil hal" kapsamına dahil edilerek ilave ücret alınamayacak hizmetler içinde, halen "Pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri, ile bu işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetleri" yer almaktadır. Pandemi yoğun bakım ücretinin ödenmeyeceği anlamına gelen son bildirim bir SUT değişikliğinin habercisi olarak değerlendirilmelidir. Geçen hafta yurtdışına çıkacak vatandaşlardan gittikleri ülke tarafından talep edilen PCR testi için Sağlık Bakanlığı hesabına İBAN üzerinden ücret ödenmesinin istenmesini de hatırlayacak olursak, SUT değişikliği ile COVID-19'un tetkik, tanı ve tedavisinde kamu sağlık hizmet sunucularının katılım payı ve salgının ilk günlerinde olduğu gibi özel sağlık kuruluşlarınca vatandaşlardan ilave ücret alındığı döneme geçileceği sonucuna ulaşmak hiç de zor değildir.

"SAĞLIK HİZMETİ UYGUN NİTELİKTE VE ÜCRETSİZ OLMALIDIR"

Pandemi sürecinde sağlık hizmetlerinde kamusal kaynakların ne denli önemli olduğu, katkı-katılım paylarının ve cepten ödemelerin nasıl mağduriyetlere yol açtığı bir kez daha tüm açıklığı ile görülmüştür. Ancak salgın hala devam ederken ödemelere kısıtlamalar getirilmesi, salgını yönetmeye, önlemeye yönelik uygulamalardan IBAN verilerek ücret talep edilmesi pandemiden gereken dersin çıkarılmadığını göstermektedir. Nitelikli, kamusal kaynaklı sağlık hizmet sunumuna her zamankinden daha fazla gereksinim duyulan bu olağan dışı dönemde hastaları mağdur edecek uygulamalardan vazgeçilmelidir. Pandemi süresince ve sonrasında SUT dâhil yaşama geçirilecek bütün uygulamalar, yapılacak değişiklikler, tüm toplumun gereksinim duyduğu sağlık hizmetini, uygun nitelikte ve ücretsiz almasını sağlayacak yönde olmalıdır."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da faciadan dönüldü

Bursa'da faciadan dönüldü

İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere desteği sürüyor

İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere desteği sürüyor

Güzel oyuncu koronavirüse yakalandı

Güzel oyuncu koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 5 il için uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 5 il için uyarı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler