GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
23°
Açık
DOLAR 8.08
EURO 9.67
ALTIN 453.49
BİST 1.399

AYM karar verdi! Emekli olan işten ayrılmak zorunda değil

03 Mart 2021 Çarşamba, 17:16

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay’ın başvurusu üzerine yaşlılık aylığı alabilmek için işten ayrılma zorunluluğu kılan yasa hükümlerini oy birliği ile iptal etti.

Haberi Paylaş
AYM karar verdi! Emekli olan işten ayrılmak zorunda değil

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay’ın başvurusu üzerine kişinin yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılmasını zorunlu kılan yasa hükümlerini iptal etti.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, “Sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan sonra yazılı istekte bulunan ve yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıya bu isteğinden sonraki ay başından başlanarak yaşlılık aylığı bağlanır” hükmündeki “İşten ayrıldıktan sonra” ifadelerinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, iptali istemiyle AYM’ye başvurdu.

Başvuruyu görüşen AYM, “çalıştığı işten ayrıldıktan sonra” ifadelerini oy birliği ile iptal etti. AYM kararının gerekçesinde, sigortalının SGK’ya yaşlılık aylığı başvurusu yaptığını bildirmesinin ve işverenin de kayıtlarını buna göre yapmasının mümkün olduğuna dikkat çekti. Gerekçede, “Sigortalının yaşlılık aylığı tahsis talebinden bulunmadan önce çalıştığı işten fiilen ayrılmasını gerektirmeyecek daha hafif nitelikteki tedbirlerle de sosyal güvenlik sisteminin düzenli bir şekilde işleyişinin sağlanması amacına ulaşılabileceği gözetildiğinde kuralla öngörülen sınırlamanın anılan amaca ulaşma bakımından gerekli olmadığı da anlaşılmaktadır” denildi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yapılan Yorumlar

Ekmeğe zam yapıldı

Ekmeğe zam yapıldı

Beşiktaş'tan yeni işbirliği

Beşiktaş'tan yeni işbirliği

Bursa'da motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Bursa'da motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Buz tutan denizin altında fotoğraf sergisi

Buz tutan denizin altında fotoğraf sergisi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler