GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Bakan Selçuk'a EYT tepkisi

13 Aralık 2019 Cuma, 07:53

TBMM'de devam eden bütçe görüşmelerine katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap "Bugün için emekli olacak 300 bin EYT'linin bir yıllık maaşı 3,6 milyar TL yapıyor. Bırakın, emekli olsunlar Sayın Bakan" çağrısında bulundu.

Haberi Paylaş
Bakan Selçuk'a EYT tepkisi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Türkiye'de yaşanan gelir adaletsizliği ve EYT konusuna değinerek, "Bakın, 6 milyon 850 bin kişi 2.000 liranın altında emekli maaşı alıyor, açlık sınırının altında. Maalesef, hepsi, 11 milyon kişi, yoksulluk sınırının altında maaş alıyor, yoksulluk sınırının altında ve Aile Bakanlığı orada duruyor.

Bu ülkenin bütçesi... Bakın, Ceza ve Tevkifevleri için ayırdığınız bütçe 5,5 milyar TL, Cumhurbaşkanlığı bütçesi 3,8 milyar TL. Bugün için emekli olacak 300 bin EYT'linin bir yıllık maaşı 3,6 milyar TL yapıyor. Bırakın, emekli olsunlar Sayın Bakan.

Her türlü öneriye rağmen, noktasına virgülüne dokunmadan geçirdiğiniz kanunu geri alıyorsunuz. Burada değişik gruplardan birtakım olumlu öneriler, olumlu fikirler geliyor ama siz, neden bu sözleri dinlemeyip en güzeline -emredildiği hâlde- uymamaya devam ediyorsunuz?

Peki, sarayın 2020 bütçesinde ne var? Kamu-özel iş birliğiyle yapılanlar var, yap-işlet-devretler var; dünya iktisat tarihine girmiş olan Zafer Havalimanı var, zarar etmede rekor kırdı. Önümüzdeki yıl kamu-özel projelerine 18,9 milyar lira ödeme yapacaksınız. Yandaşlara teşvikler istisnalar yağma şeklinde gidiyor; bu bütçe, gelecek yıl 139 milyar lira açık vereceğini söylüyor ama bu açığın bunun çok daha üzerinde olacağı da aşikâr. Pazara, elektriğe, gıdaya, hemen hemen tüm sektörlere -yüzde 39, yüzde 30, yüzde 35'lik- bir zam yağmuru geldi; yılbaşından sonra bunu daha da artıracaksınız. Gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığı, işsizliğin cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine geldiği, kişi başına millî gelirin düştüğü bir dönemde, açlık sınırının 2.000 lira, yoksulluk sınırının 6.850 liraya yükseldiği bir dönemde siz hâlâ 1.000 liranın altında insanları çalıştırmaya devam ediyorsunuz, 1.000 liranın altında emekli maaşı vermeye devam ediyorsunuz. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 3 milyon GSS'li insanımız var, 1 milyonun üzerinde yeşil kartlı insanımız var ve Türkiye... Söylemeyecektim, isminden bahsetmeyeceğim "nepotizm" diye söyleyelim, "damat" demeyelim bundan sonra; bütçe buraya gidiyor, emekliye gitmiyor, EYT'liye gitmiyor; bütçe buraya gidiyor, 3,6 milyar lira. "Sakin olun, ben bir hükümdar değilim, ben Kureyş kabilesinden kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum." diyen Peygamber'imizin takipçisi olanların, onu önder, rehber kabul edenlerin yaşam tarzı ile düşündüklerimiz ve yaptıklarımız kesinlikle bağdaşmıyor. 300 bin EYT'li, milyonlarca insan, işçi, emekli, köylü, yoksul, kadın, çocuk, genç.... Toplumsal olarak ağır vergi, zamlar ve sömürü altında yaşıyoruz"

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler