GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
27°
Az Bulutlu
DOLAR 7.97
EURO 9.46
ALTIN 487.38
BİST 1.191

BES gidiyor, TES geliyor! Olan yine vatandaşa olacak

01 Ekim 2019 Salı, 18:40

Çalışma hayatındaki sorunlar giderek ağırlaşırken, yeni ekonomik programla (YEP) gündeme getirilen bazı başlıklar da soru işaretlerine yol açıyor. YEP kapsamında gündeme getirilen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde (TES) yılda 60-100 milyar lira biriktirilmesi planlanıyor. Peki bu para nereden gelecek? Yanıtı basit: Tabii ki vatandaştan...

Haberi Paylaş
BES gidiyor, TES geliyor! Olan yine vatandaşa olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020-2022 yıllarını kapsayan yeni ekonomik programı (YEP) açıkladı.

Program kapsamında alınacak en önemli tedbirlerden biri olarak gösterilen, tasarrufları artırarak sermaye piyasaları için kaynak oluşturacak adımlar çalışanları da yakından ilgilendiriyor.

Bu kapsamda atılması planlanan adımlar şöyle:

  • Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirilecek.
  • Finansal sistemdeki sistemik risk birikimini azaltmak, finansal derinliği ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla yurt dışı yerleşik Türk vatandaşlarına "Dövizli BES" uygulaması getirilecek.
  • Emeklilik yatırım fonlarının Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu'nda işlem görmesi sağlanacak.
  • Vatandaşın Kumbara Hesabı uygulaması ile her doğan çocuğa bir banka veya katılım finans şirketi hesabı açılacak. Böylece finansal sisteme katılım ve tasarruf erken yaşta teşvik edilecek.
  • Kurulan Türk Reasürans AŞ ile reel sektörün sigorta teminatı bulmakta zorlandığı alanlarda Türkiye Reasürans Havuzu devreye girecek, uygun fiyatla sigortaya erişim sağlanacak. Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulacak.

Bakan Albayrak, tamamlayıcı emeklilik sisteminin yılda 60 ila 100 milyar lira büyüklük sağlayacak bir sistem olacağını ve sosyal tarafların mutabakatıyla kurulacağını söylemekle yetindi.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminin ayrıntıları tam olarak açıklanmadı, ancak uzmanların ilk görüşü TES'te birikecek paranın yine vatandaşa dönmeyeceği yönünde...

'DEVLET KENDİNE KAYNAK YARATMA PEŞİNDE'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, görünüşe göre bireysel emeklilik sisteminden çıkmanın daha zor hale getirileceğini belirterek, "Aslında şunu demek istiyorlar. 'Biz çalışanların maaşlarından bir miktar daha kesinti yapacağız.' Yılda 60-100 milyar biriktirmek istiyorlarsa belki şu anda yüzde 3 olan kesinti oranını da biraz artıracaklar. Öyle görünüyor ki hükümetin derdi vatandaşın sorunlarını çözmekten ziyade 'Bizim de derdimiz var, biz de ekonomik olarak zor durumdayız' diyerek, vatandaştan ne alabileceklerinin derdine düşecekler, diye ben anladım. '60-100 milyar vatandaşa harcayacağız' demiyor Sayın Bakan, 'Fonda biriktireceğiz' diyor. Şu anda hükümet, devletin giderlerini karşılamak üzere fon oluşturma derdinde" dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İşte 7 soruda borç yapılandırma

İşte 7 soruda borç yapılandırma

İsviçre’de pandemi bayramı

İsviçre’de pandemi bayramı

Bakan Koca: Evde bulaş oranı daha yüksek

Bakan Koca: Evde bulaş oranı daha yüksek

Balonların gökyüzünde muhteşem dansı

Balonların gökyüzünde muhteşem dansı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler