GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.43
EURO 8.98
ALTIN 412.55
BİST 1.471
z

Beyran Nedir? Beyran Çorbası Hangi Yöreye Aittir?

23 Şubat 2021 Salı, 14:43

Hemen hemen her bireyin duyduğu ve yöresine ait olan ünlü bir yemek bulunmaktadır. Antep yöresine ait olan beyran çorbası da bu yemeklerden biri olmaktadır. Doğu mutfağını seven birçok birey beyran yemeğini merak etmektedir. Bu nedenle akıllara Beyran nedir? Beyran çorbası hangi yöreye aittir? Soruları bulunmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Haberi Paylaş
Beyran Nedir? Beyran Çorbası Hangi Yöreye Aittir?

 Beyran yemeği bin bir derde deva bir yemek olarak bilinmektedir. Sık sık saray mutfaklarında bu yemek servis edilmekte ve birçok birey tarafından sık sık tünetilen bir gıda haline gelmektedir.

 Beyran Nedir?

 Beyran yemeği düşünüldüğü zaman tarihi Osmanlı devleti saray mutfağın kadar gitmektedir. Efsaneye göre bir zamanlar sultan 3. Mustafa hastalanmıştır. Bu durum sonucunda birçok usta ve birçok şifacı İstanbul yolarına düşmüştür. Padişahi iyi edene yüklü miktarda para ve arsa verileceği haberi yayılır. Bunu üzerine ilk olarak Antep’ten bir usta yemek tarifleri aramaya başlar.

 Bu yemek içinde bin bir çeşit et ve et uslu olması gerekir. Bu nedenle şans eseri beyran çorbasını bulur ve İstanbul yolunu tutar. Sulatanı iyi eden beyran çorbası her zaman tüketilen bir sayar mutfağı çorbası olmuştur. Bugün hala Şifa için beyran çorbası içen oldukça fazla bir birey olmaktadır.

 Beyran Çorbası Hangi Yöreye Aittir?

 Beyran çorbası içinde kuzu ve kelle eti bulunmaktadır. Bul biber ve nane ile et suyu dökülür. Son olarak bol bol et suyu sıkılar yemeğe hazır olmaktadır. Bugün birçok ilde ve birçok mahallede beyran çorbacısı bulunmaktadır. Kendine has sunum şekli ile sıcak sıcak meydan gelmektedir. Fakat Beyran yemeğinin yöresi ve sahibi Gazi Antep olmaktadır. Hemen hemen her sokakta ve eski kale altında beyran çorbacıları ile karşılaşılması oldukça mümkün olmaktadır.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Şubat 2021 Cumartesi)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Şubat 2021 Cumartesi)

ABD’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım açıklaması

ABD’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım açıklaması

Burdur Gölü kıyısında korkutan sazlık yangını

Burdur Gölü kıyısında korkutan sazlık yangını

Bu berberin koltuğuna oturmak cesaret ister

Bu berberin koltuğuna oturmak cesaret ister

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler