GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
24°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 8.25
EURO 9.69
ALTIN 498.52
BİST 1.127
z

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2019 mali raporuna onay!

25 Haziran 2020 Perşembe, 19:36

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2019 yılı mali faaliyet raporu görüşüldü. Zaman zaman tartışmaların da yaşandığı oturumda rapor oy çokluğu ile kabul edildi.

Haberi Paylaş
Bursa Büyükşehir Belediyesi 2019 mali raporuna onay!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılı mali çalışmaları için 2 milyar 300 milyon TL'lik gider ve 2 milyar 550 milyon TL'lik de gelir bütçesi hedeflenmişti. Bütçede 2 milyar 140 milyon 562 bin TL'lik gelirle yüzde 84'lük, 2 milyar 276 milyon 277 bin TL'lik gider ile de yüzde 99'luk gerçekleşme oranı yakalandı. 135 milyon 715 bin liralık zarar meydana geldi.

Oylama öncesinde mecliste grubu bulunan partilerin sözcüleri görüşlerini dile getirdi

40 dakika kürsüde kalan CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli, şöyle konuştu:

CHP'DEN BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

"Genellikle faaliyet raporları yıllık performans programlarının sonuçlarını vermesi gerekir. Ancak bu raporda bunu tam olarak göremiyoruz. Raporda proje ve faaliyetlerin bütçe gerçekleşmeleri verilmemiş. Hedeflenen rakamlarla ve bu rakamlara göre harcanan paralarla gerçekleşeni ölçme ihtimaliniz yok. Yüzde yüz hesaplandı deniyor. Ama ne kadar hedeflediniz ki yüzde yüz hesapladık diyorsunuz. İptal edilen projeler için 2019'da ne kadar kaynak ayrılmıştı, bunu da göremiyoruz.

"STADYUM DEVLETE SATILMALIYDI"

Tasarrufun öne çıktığı çok net belli. 31 Mart seçimlerinden sonra artık her şey Alinur Başkanın da sorumluluğu. Kredi alıyorsunuz biz size bedava kredi bulduk dedik, bize güldünüz. Stadyum devlete satılmalıydı. Biz bunu hala savunuyoruz. O yıllarda harcanan bedel Büyükşehir Belediyesi'nin belini bükmektedir. T2 külliyen her şeyiyle yanlıştır. Terminal-Osmangazi Meydanı hattı her şeyiyle yanlış.

"BÜTÜN PROJELER YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ"

Bütün projelerimizi Bursa'nın her projesinin yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Vatandaş kendi değer artışını planlarımızda sonradan getiriyor. Her bölgede o bölgeden etkilenen tüm insanların paydaşlığında bu işler yapılmalı. Her plan değer yaratan revizyonlar olarak gündemimize gelmeli. Sayın Başkan, 1/100 binlik plan çalışmaları kendimiz yapabiliriz ama herhangi bir üniversite veya kuruluşla bu çalışmaları yapmamak cinayet olur. En önemlisi kentsel tasarım ve kentsel peyzaj. Belediyelerin bütçelerinde artık peyzaj çalışmaları çok ciddi yer tutmakta. Bu çok sağlıklı değil. Kendi makyajımızı gereksiz ve anlamsız yapıyoruz buraya giden paraları gördüğümüz zaman. Bütün ilçelerle beraber bir dil birliği olmalı. Bu yok. Burada Büyükşehir'e iş düşüyor. Kültürpark'ın yanına Millet Bahçesi yapıyorsunuz. Uyum olarak başarısız. Oraya o masraf yapılmamalıydı.

BEY SARAYI VE OSMANGAZİ MEYDANI MESAJI

Bey Sarayı'nı inşa etmek zorundasınız sayın Başkan. Seviniriz. Gurur duyarız. Hulusi Akar şu an Savunma Bakanı. Hanlar Bölgesi'ne harcanacak kamulaştırma paralarını önce buraya harcayın. Bu olduğu zaman İstanbul'un bu rolünü Bursa üstlenmiş olur. Önce buraya gelirler. Eğer burayı ortaya çıkarırsanız Bursa sizi alnınızdan öper. Osmangazi Kent Meydanı için sevgili Mustafa Başkana teşekkür ediyoruz. Bursa'nın en güzel yerlerinden biri olacak.

"BURULAŞ İYİ YÖNETİLMİYOR"

BURULAŞ iyi yönetilmiyor. Geçmiş dönem alınan bir gemiyi. 2,5'a alıp 3,5'a sattınız. 31 Ağustos'a kadar İstanbul'da şehir hatları 10-16 arasında 5 kuruş. Biz gelin burada bunu yapalım. İDO Bursalılarla çok oynadı. BUDO'yu kurdurduk ve fiyatlar düştü. İDO zarar noktasına geldi BUDO değil. Şu anda iDO'yu Büyükşehir'e satmak için elinden geleni yapıyorlar. Biz kendi bindiğimiz dalı niye kesiyoruz. Burası zarar edemez arkadaşlar. Ne kadar çok gemi, o kadar çok sefer ve o kadar çok gelir."

Ayradilli, su fabrikaları, Paşa Çiftliği, Yunuseli ve Tabakhaneler bölgesi ile ilgili de mesajlar verdi ve şunları söyledi:

PAŞA ÇİFTLİĞİ'NDE GİZLİ ANLAŞMA İDDİASI

"Muradiye suyumuz bir tane. 10 tane olsun. 5 yıllık ihale süreçleri bittiğinde yenilemeyelim. Hepsini biz satalım. Buradan para alırsanız içme suyunu bedava bile verirsiniz. Paşa Çiftliği ne alemde? Paydaşlar yetkilerini bilemediğimiz gizli anlaşmalarla bakanlığa devretti. Burada ne yapılıyor? Uygun zaman mı bekleniyor? Yunuseli'nde birden bire TOKİ vari bir yapılaşma olmasın. Orası da gitti mi Bursa Ovası pratik olarak yok. Tabakhaneler'de Bursa'da iş dünyası bir konsorsiyum oluştursun. Siz öncülük edin. Yerel Yönetimler Yasası'nı değiştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Her şeyi biz yapıyoruz. Devlet yok. Bursa genelinde devletin dağıttığı maske sayısı nerede. Biz Nilüfer'de bile 2 milyon maske dağıttık. Artık her şey yerelle gidiyor. Bunu değiştiremezsiniz."

İYİ Parti grup Sözcüsü Mehmet Temirtaş da rapora neden red oyu vereceklerini maddeler halinde sıraladı ve şöyle konuştu:

"2019 yerel seçimlerinden sonra Bursa için bir şans doğdu diye düşündük. Cumhur İttifakı'nın kazandığı en büyük belediye oldu. Kesenin ağzı açılır diye düşündük. Bu beklenti istendiği kadar olmasa da Emek-Şehir Hastanesi hattının merkezi bütçe ile yapılması sevindiricidir. T2'yi tamamlamak Bursa'ya bir müjde değil görevdir artık.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MESAJI

Kentsel dönüşüm yapacaksanız Yıldırım'da Emirsultan'da, Selimzade'de, yolun altında yapmalısınız. Boş bulduğunuz alanlarda yapmamalısınız. Yunuseli ve Paşa Çiftliği gibi Bursa'nın nefes aldığı alanlarda kentsel dönüşüm aklınızdan geçmemeli.

"ATATÜRK'ÜN ADI VERİLSİN"

Millet Bahçeleri Bursa'nın önceliği mi? Atatürk Spor Salonu'na alternatif bir salon yaptık mı? Arkasından Atatürk Lisesi mi gelecek? Gelin bu Millet Bahçesi'nin adını Atatürk Millet Bahçesi olarak değiştirelim. Bursa'ya müjdeli haber ulaşım sorununu çözecek projeler getirmekle olur. İpekböceği hattı niye çalışmıyor? Faaliyetlerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz."

MHP Grup Sözcüsü Mustafa Engin Kargılı'nın bütçe açığı eleştirisi de dikkat çekti.

Kargılı şunları söyledi:

BÜTÇEDE GERÇEKLEŞME YANILMASI VAR"

"Bursaray'da girişte ateş ölçümü yapılırsa iyi olur. Faaliyet raporunda tahmini gelir bütçesi 2 milyar 550 milyon iken bıunun yüzde 83.94 oranında gerçekleşmiş olması iyi bir gerçekleşme oranı olmasına rağmen vergi gelirlerimizin yüzde 64.68'i gerçekleşmiş olup ciddi bir gerçekleşme yanılması vardır. Sadece vergi gelirlerinde yanılma payı yüzde 35.32'dir. Bu farkın açıklanmasının üzerine düşülmesi gerekir diye düşünüyorum. Gelir bütçesi gerçekleşmesi 2 milyar 140 milyon 562 bin 920 TL olmasına rağmen gerçekleşen gider 2 milyar 276 milyon 277 bin 977 TL olup arada 135 milyon 715 bin liralık önemli bir zarar görünmektedir."

AK Parti Grup Sözcüsü Fethi Yıldız'ın konuşması ise tansiyonu arttırdı. Kargılı, CHP Grup Başkanvekili Engil Altay'ın hükümetin icraatlarını eleştirmeyle ilgili bir konuşmasını dinleterek CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'ye yüklendi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ YILDIZ, AYRADİLLİ'YE YÜKLENDİ

"Bursa'mızda son yıllarda önemli hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz. İlk günkü heyecanımızla yeni hizmetler kazandıracağız. Cumhur İttifakı'mızla birlikte hareket ettiğimiz MHP teşkilatları ve meclis üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Başkanım Sayın MHP Grup Sözcüsü konuşmasında yapılanlarla ilgili önce size teşekkür etti. Osman Bey çıktı sadece eleştirdi. Hiçbir şey için teşekkür etmedi. Hep Atatürk'ü söylüyorsunuz. Atatürk'ün kurduğu partiyi ne hale getirdiniz. Allah size iktidar yüzü vermedi. Bir daha da vermez inşallah."

"BU ANLAYIŞ TÜRKİYE'NİN LANETLEDİĞİ YAPININ İŞİDİR"

Yıldız'a cevap Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan'dan geldi. Sertaslan, "Engin Altay'ın bir cümlesini cımbızlayıp önünü arkasını keserek algı yönetmek yanlış. Bu anlayış bütün Türkiye'nin lanetlediği bir yapının işidir. Yakıştıramadım kendisine. Önünü arkasını dinletsin sevgili Engin Altay'ın ne demek istediğini anlayacaktır." ifadelerini kullandı.

CHP'li Meclis Üyesi Ercan Korkmaz'ın Büyükşehir'in basın yayın giderleri ile ilgili yaptığı konuşma da dikkat çekti:

"AKTAŞ CEBİNDEN ÖDESİN"

"Belediyelerin inanılmaz bir basın yayın gideri var. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Yazılı ve görsel basının 2. Planda kaldığını görüyoruz. Sosyal medya öne çıktı. Yerel basında çıkan günlük, haftalık, aylık gazete sayısında inanılmaz bir artış var. İnternet medyası da var. Belediyenin tek kuruşu bile hesap ederek harcaması gerekir. Verilen ilanların birçoğunun belediyenin faaliyetleri değil başkanın siyasi olarak reklam faaliyetleri olduğunu gördüm. 'Bursa için canla başla' ilanının belediyenin faaliyetleri ile bir ilgisi yoktur. Ancak ilan bedelleri belediye tarafından ödeniyor. Bu rakamlar 1 milyonun üzerinde. Belediyenin yatırım ve organizasyonları ile ilgili olmadığı için Aktaş'ın ödemesi gerektiği kanaatindeyim. Bir basın organı çıkıp bir siyasiyi destekliyor, öbürü çıkıp eleştiriyor. Bizim bütün belediye başkanları olarak buna son vermemiz ve basında etik oluşturmamız gerekiyor."

Konuşmaların ardından önce bürokratlar eleştiri ve sorulara yanıt verdi. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuştu.

"Bütün arkadaşlara önerileri, eleştirileri ve tebrikleri için teşekkür ediyorum. Çok daha güzel bir Bursa olsun. Evlatlarımıza daha güzel bir gelecek hazırlayalım hep birlikte. Daire başkanlarımız sorulara yanıt verdi. BURULAŞ ile ilgili örnek vermek istiyorum. Sayının arttığı söylendi. 305 kişi sadece BURBAK'tan gelmiş. Filoya yeni otobüsler katıldı. Buradan artış olmuş." diyen Aktaş, BUDO konusuna ayrı bir parantez açtı ve şunları söyledi:

CHP İL BAŞKANI KARACA'YA BUDO YANITI

"BUDO konusunda CHP'li arkadaşlardan istirham ediyorum. İl başkanları bence başka işe kafa yorsun. Yolcu sayıları 2017'de 950 bin 2018'de 970 bin. Atatürk Havalimanı kapatılmasına rağmen 910 bin. Ve biz bu azaltılmış araçlarla bunu taşıyoruz. Birileri de bizim kiramızı 3 katına çıkarmaya çalışıyorlarsa kimse kusura bakmasın. Ve bunun adını işgalcilikle ifade ediyorlarsa bu konuda kanun çerçevesinde hakkımızı aramak durumundayız."

Aktaş, yeni hayata geçirdikleri bir uygulamayı şöyle anlattı:

YALIN BELEDİYECİLİK MODELİ

"Biz yalın belediyecilik modelini uygulamaya başladık. Kamuda bunu ilk uygulayan belediye olacağız. İsrafı engellemek ve verimliliği arttırmak ana hedefimiz burada. Şeffaf belediyecilik konusunda çok iddialıyız. Açık mutfak gibi düşünebilirler bizi."

Aktaş, özel kalem harcamaları ile ilgili eleştirilere de örneklerle yanıt verdi ve şunları belirtti:

"BİZİM ÖZEL KALEM BÜTÇEMİZ 7, NİLÜFER'İN İSE 5 MİLYON LİRA"

"Bizim geçen yılki özel kalem bütçemiz 7 milyon 300 bin lira. Eskişehir 870 bin nüfuslu bir şehir. Özel kalem bütçesi 2 buçuk milyon. 465 bin nüfuslu Nilüfer Belediyesi'nin geçen yılki özel kalem bütçesi 5 milyon 118 bin lira. Takdir sizlerin.

Aktaş sözlerini Bursa'da daha önce görev yapmış tüm belediye başkanları ve meclis üyelerine teşekkür edip Bursa için canla başla çalışmaya devam edeceklerini belirterek sonlandırdı.

Yapılan oylamada 2019 mali faalihyet raporu oy çokluğuyla kabul edilidi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Covid-19'un neden olduğu pıhtı böyle öldürüyor

Covid-19'un neden olduğu pıhtı böyle öldürüyor

Azeri Şehit General Heşimov’un ismi Osmangazi’de yaşayacak

Azeri Şehit General Heşimov’un ismi Osmangazi’de yaşayacak

Bursa'da ortalık savaş alanına döndü

Bursa'da ortalık savaş alanına döndü

Bursa kestanesinin başı dertte

Bursa kestanesinin başı dertte

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler