GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
16°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.89
EURO 9.32
ALTIN 483.27
BİST 1.210

Bursa'da CHP'li isimden AK Parti'li başkana katı atık göndermesi

25 Eylül 2020 Cuma, 16:23

Bursalılar, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki BUSKİ'nin abonelerine gönderdiği yüksek su faturalarına aylardır isyan ediyordu. Gelen tepkiler üzerine, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, BUSKİ'nin su faturalarında yer alan katı atık bedellerinin ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilmesine karar verdi. CHP Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi Asiye Çalışkan da karara atıfta bulunarak dikkat çeken ifadeler kullandı.

Haberi Paylaş
Bursa'da CHP'li isimden AK Parti'li başkana katı atık göndermesi

Bursalıların tepkisini çeken BUSKİ'nin kabarık su faturaları, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Eylül ayı 1'inci oturumunda da gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, su faturalarındaki katı atık bedellerine ilişkin meclise önerge sundu.

CHP'LİLER KOMİSYONA HAVALE EDİLMESİNİ İSTEDİ

Tartışmalı oturumda CHP Meclis üyeleri, konunun komisyona havale edilip, Eylül ayının 2'inci oturumunda meclis gündemine gelmesini istedi. Ancak tartışmaların ardından önerge oy çokluğu ile kabul edildi. Artık, katı atık bedelleri, bu hizmeti veren ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilecek.

İZNİK, YILDIRIM VE MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYELERİ ALMAYACAK

Kararın ardından mecliste bir konuşma yapan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, su faturalarında yer alan katu atık bedellerinin ilçe belediyelerine devredilmesine karşın belediye olarak yeni bir yönetmelik yayımlanana kadar İzniklilerden bu bedeli almayacaklarının altını çizdi.

"ÇEVREDEKİ KATI ATIKLARI TOPLAMIYOR ALMAMASI NORMAL"

CHP İznik İlçe Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Asiye Çalışkan, Hisardere yolu Elbeyli mezarlığı mevkiinde biriken çöp ve moloz yığınlarını gösteren bir fotoğrafa atıfta bulunarak, "Sayın İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Büyükşehir Meclisi'nde 'Katı atık bedeli almayacağız' derken, nedeni de bu fotoğraftaki görüntülerde gayet açık ve net. Katı atıkları toplamıyor. Bu bedeli vatandaşlardan almayacağız demesi de normal" ifadelerini kullandı.

"İLÇE BELEDİYELERİ KATI ATIK BEDELİ ALAMAZ"

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde su faturalarında yer alan katı atık bedellerinin ilçe belediyelerine devrinin yasal olmadığını dile getiren Çalışkan, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta'nın 'Katı atık' bedelini yeni bir yönetmelik çıkana kadar almayacağını ifade etti.

Çalışkan, açıklamasına şöyle devam etti: Ancak, biz CHP grubu olarak, pandemi döneminde mecliste aylardır su faturalarının yüksek olduğunu ve indirim yapılması gerektiğini haykırdık. Pandemi döneminde suyun ilk 500 litre kullanımının ücretsiz olmasını talep etmiştik. Her defasında bunun mümkün olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dünkü meclis toplantısında vatandaşın gazını almak için katı atık bedelini almayacaklarını ilçe belediyelerine devrettiklerini açıkladı. Aktaş, bu şekilde suya indirim yapmış gibi algı oluşturmak istemektedir. Katı atık bedellerinin tek bir kalem de ilçe belediyelerince toplanamayacağı yasa da açık ve net belirtilmekte. Oysa su gelirinin tamamının ilçe belediyelere devrinin yapılması gerek. Belediyelerin en büyük gelir kaynağı da su. Bu bedelin alınmaması da hizmetin aksaması demek."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Corona yasakları yurtdışından delindi

Corona yasakları yurtdışından delindi

'Mekanın sahibi geri geliyor!'

'Mekanın sahibi geri geliyor!'

Türkiye’de ilk: Su sayacında reform

Türkiye’de ilk: Su sayacında reform

Yapı müteahhitleri sınıflandırıldı

Yapı müteahhitleri sınıflandırıldı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler