GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 8.27
EURO 10.08
ALTIN 488.35
BİST 1.461

Bursa'da faturaların suyu çıktı!

24 Temmuz 2020 Cuma, 17:15

Bursa Büyükşehir Belediyesi yüksek su faturalarına gelen tepkiler nedeniyle geri adım attı ve Belediye Meclisi kararıyla kademeli fatura miktarını 12 metreküpten 24 metreküpe çıkardı. Ancak hem vatandaşlar hem de tüketici derneklerine göre sorun çözülmüş ve vatandaşların fatura yükü azaltılmış değil.

Haberi Paylaş
Bursa'da faturaların suyu çıktı!

Salgın döneminde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dahil olmak üzere uzmanlar sık sık ellerin yıkanması konusunda uyarılar yaptı. Su tüketimine yazın bunaltıcı sıcakları da eklendi. Uzmanların temizlik konusunda yaptığı bu uyarıları dikkate alan Bursalılar ay sonu gelen su faturalarıyla adeta şok yaşadı.

Salgın döneminde su faturalarında indirim bekleyen Bursalılar, aksine faturalarla karşılaşınca çileden çıktı. Tepkiler çığ gibi büyüyünce belediye kademeli fatura miktarını 12 metreküpten 24 metreküpe çıkardı.

Ancak Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı kademe düzenlemelerini yetersiz bulan vatandaş, su fiyatlarında indirim istedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medyada duyurduğu kademe düzenlemesine çok sayıda tepki içerikli yorum yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR'E SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ...YORUMLAR İÇİN...

Büyükşehir Belediyesi'nin kademe düzenlemesi tüketici dernekleri tarafından da olumlu karşılanmadı. Su faturalarındaki katı atık ve diğer vergilendirme kalemlerine dikkat çeken Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu, Bursalılara ihanet edildiğini ileri sürdü.

"BELEDİYE ALDATMACADAN VAZGEÇEREK SUYU UCUZLATMALI"

Filizoğlu, "Bursa'ya özgü katı atık bedeli dedikleri bir bedel var. 19 lira 20 kuruş artı KDV. İstanbul'a, İzmir'e, Ankara'ya bakıldığında böyle bir katı atık bedeli yok. Bu siyasi olarak bakılmasın. Geçmiş seçimlerde Ankara ve İstanbul'da AK Parti yönetiminde de bu uygulama yoktu. Bu Alinur Aktaş'a, BUSKİ'ye özgü bir uygulama. Bunlar haksız kazançlar. Türkiye'nin en pahalı suyunu içen illerden birisiyiz. Türkiye'nin damacana sularını su üretimi yapan en fazla işletme Bursa'da. Yani Bursa'nın dağları, yer atık suları ipotek altında. Ve hatta belediye Bursa'da damacana su üreterek Bursalılara ihanet ediyor. BUSKİ'nin Muradiye su esprisi Bursalılara bir ihanetidir. Su insanın en temel hakkı. En hızlı ve en kolay ulaşması gereken bir ihtiyaç. Bursa'da her köşe başında çeşme vardı ve su çeşmelerden içilirdi. Bu gün bu çeşmelerden hiç birisi yok. Belediye, 10 metreküpü, 12'ye; 12'den 24 çıkarttık gibi aldatmacaları bırakarak suyu çok ucuza hatta tonunun 50 kuruşa satmak zorunda. 50 kuruşta satsa bile BUSKİ kar edecek. Başkanın kendi maaşı da dahil bütün personelin maaşı BUSKİ'den karşılanmasıyla karşı karşıyız. Bedelsiz kimse bir şey istemiyor. Her hizmetin bir bedeli vardır ama Bursa'da su pahalı. Geçici çözümlerle bu sorun çözülmez. Bir ürünün 1 tane fiyatı olur Tüketici Yasasına göre, ucuz olan tüketici lehinedir' der. Ama Bursa'da kademeli fiyatlandırma yapılıyor. Ayrı ayrı fiyatlandırma yapmak Tüketici Yasasına da aykırı." dedi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz ise, Bursa'daki su fiyatlarının sosyal belediyecilik anlayışına uymadığını savundu

"SOSYAL BELEDİYECİLİĞE AYKIRI"

Su şehri Bursa'da suyun Büyükşehir Belediyesi tarafından ticari meta olarak görüldüğünü söyleyen Yılmaz, " Temizlik imandır diyoruz temizliğin kaynağı olan su üzerinden tüketiciyi bu şekilde cezalandırmanın yanlış bir politika olduğunu belirtmek istiyorum. Siz hem temizlik aracı olarak mutlaka suyun kullanmasını söylüyorsunuz, ama suyu ticari bir metaa olarak görerek bunun sağından solundan vergiler yeni kalemler ekleyerek tüketiciden yüksek fatura bedeli tahsil etmek bir sosyal devlet anlayışına aykırı buluyorum." dedi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Yılmaz, kendisine başvuran bir vatandaşa gelen 670 lira 50 kuruşluk faturayı göstererek durumun vehametine dikkat çekti.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Suriye'de hain saldırı: Şehit ve yaralılar var!

Suriye'de hain saldırı: Şehit ve yaralılar var!

Bursa'da korkutan yangın

Bursa'da korkutan yangın

Bursa'nın tarihi sembolü Filistin bayrağının renklerine büründü

Bursa'nın tarihi sembolü Filistin bayrağının renklerine büründü

Aktaş'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aratan mektup

Aktaş'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aratan mektup

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler