GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
13°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 7.87
EURO 9.32
ALTIN 485.46
BİST 1.210

Bursa'da hava alarm veriyor!

14 Ocak 2020 Salı, 14:22

Bursa'da kış mevsimi ile birlikte hava kirliliği en önemli sorunlardan birini oluşturmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ölçümleri de Bursa'nın havasının sağlıklı olmadığını ortaya koyuyor

Haberi Paylaş
Bursa'da hava alarm veriyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından alınan veriler Bursa'lıların temiz hava solumadığını gösteriyor.

Bursa istasyonunda bugün yapılan ölçümlerde,

hava kalitesinin hassas olduğu ve yaşlılar çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanların etkilenebileceği belirtiliyor.

BURSALILAR KİRLİ HAVA SOLUYOR

Yine Beyazıt Caddesi'nde bulunan istasyondan alınan veriler de Bursa'da havanın hassas seviyede olduğu ve sağlık açısından risk oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

Bursa'da hava kirliliği ve sonuçlarını sık sık gündeme getirerek yetkilileri önlem almaya çağıran Bursa Çevre Platformu, 16 Ocak Perşembe akşamı saat 19'da 'Bursa Hava Kirliliği Raporu'nu açıklayacak.

Platformdan yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

'ÇOCUKLAR-YAŞLILAR-YOKSULLAR RİSK ALTINDA'

"Hava kirliliği sağlık açısından başta çocuklar, yaşlılar ve yoksullar olmak üzere herkesi etkileyen en önemli çevresel risklerden birini oluşturmaktadır.
Hava kirliliğine özellikle de partikül maddelere maruz kalmak bulaşıcı olmayan hastalıklar açısından önde gelen risk etmenlerinden biridir. Hava kirliliği özellikle doku beslenmesinin bozulması, kalp krizi, felç, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı ve kanser açısından risk etmenidir."

Açıklamada kirli havaya bağlı olarak Bursa'dan yaşanan ölüm vakalarına da değinilerek şu ifadeler kullanıldı:

KİRLİ HAVA BURSA'DA KAÇ KİŞİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU?

"Bilindiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hava kirliliği risk değerlendirmesi için hazırlanan program (AirQ+) kullanılarak Bursa için hava kirliliğinin yol açtığı erken ölümler 2017 yılı için tahmin edilmiş ve hava kirliliğinin Bursa'da 3098 kişinin (En az 2100, en fazla 3964 kişi) erken ölümüne yol açtığı hesaplanmıştır."

Bursa'da hava kirliliğini önlemek için yeterli çalışma yapılmadığı belirtilen açıklama Perşembe akşamı yapılacak toplantıya çağrı ile son buluyor:

'YETERLİ ÇABA GÖSTERİLMİYOR'

"Uzun yıllardır Bursa'nın havası kirli olduğu halde, Bursa'yı yönetenler bu çok önemli halk sağlığı sorununu çözmek için yeterli çabayı göstermemektedir.
Bursa Çevre Platformu olarak, daha önceki yıllarda olduğu gibi nefes almakta güçlük çektiğimiz 2019 yılında Bursa'daki hava kirliliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verileriyle ortaya koyacak ve "Ne yapmalı?" sorusuna hep birlikte yanıt arayacağız.
Bursa'da yaşayan ve hava kirliliğinden yakınan tüm yurttaşları ve kurumları bekliyoruz!"

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Grip aşısı kime yapılacak?

Grip aşısı kime yapılacak?

Skandalda yeni gelişme

Skandalda yeni gelişme

Lozan vurgulu iki Navtex

Lozan vurgulu iki Navtex

Şehre inen boz ayı böyle görüntülendi

Şehre inen boz ayı böyle görüntülendi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler