GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 7.17
EURO 8.71
ALTIN 414.7
BİST 1.483
z

Bursa'da işletmeciler meydanlarda! ‘Sesimizi duyun batıyoruz’…

25 Ocak 2021 Pazartesi, 15:27

Bursa’da restoran ve kafe işletmecileriyle çalışanları, pandemiden dolayı mekanlarının kapanmasıyla zor durumda kaldıklarını belirterek, yetkililerin bir an önce bu meseleye çözüm bulmasını istedi.

Haberi Paylaş
Bursa'da işletmeciler meydanlarda! ‘Sesimizi duyun batıyoruz’…
Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında bir süredir restoran, kafe, kahvehane, oyun salonlarının kapalı olması işletmecileri ve çalışanlarını zor durumda bıraktı.

Bursa’da restoran ve kafe işletmecileri geçtiğimiz hafta Nilüfer Kent Konseyi önünde bir araya gelerek ‘Sesimize duyan var mı’ konulu basın açıklaması yapmıştı.


Basın açıklamasının ikincisini düzenleyen restoran ve kafe işletmecileriyle çalışanları, bu sefer Uğur Mumcu Bulvarı'nda bir araya geldi.

Restoran ve kafeler açılana kadar her Pazartesi basın açıklaması yapacak olan restoran ve kafe işletmecileriyle çalışanları, seslerini duyurana kadar vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.


Basın açıklamasını yapan BTSO Hizmet ve Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler şöyle konuştu:


“Bugün sizlere 16 Mart’ta  başlayan hala da  devam eden  yaşadığımız sürecin yıkıcı  etkilerini ve sonuçları aktarmak istiyoruz. Pandemiyi bizim açımızdan ikiye ayırmak mümkün:  
1.   16  Mart - 1 Haziran   tarihleri arası 75 gün
2 .  20 Kasım ve sonrası bugün itibarı ile 65 gün

Mart döneminde dünya ve Türkiye’de yaşanan kapama ve kısıtlamalarla birlikte  süreç başlamış oldu ancak bu dönemde, hükümet sektörlere ilişkin bazı destek, hibe, teşvik, kamu alacaklarını ertelenmesi mücbir sebep ilanı şeklindeki uygulamalar ile süreç yönetimine dahil olarak ekonomik tedbirler aldı. 

"TÜRKİYE'DE SEKİZ MİLYON KİŞİ GEÇİMİNİ BU SEKTÖRDEN SAĞLIYOR"

20 Kasım ile başlayan süreçte ise bizim faaliyette olduğumuz sektörde kapamalara gitmezken faaliyet kısıtı getirerek işletmelerin  paket servis uygulamasına devam edebileceğini söyledi.  Sektör hacminin %5 -10'unu kapsayan paket servis uygulaması sektör sorunlarına göz bağı oldu. Böylece yukarıda saymış olduğumuz tüm  destek, teşvik ve muafiyetlerden mahrum kaldık. O yüzden diyoruz ki sesimizi duyun!

 

Türkiye'de sekiz milyon kişi geçimini bu sektörden sağlıyor.

Bizler de elbette fedakârlık yapmalı ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Ancak tekrar söylüyoruz; dayanacak gücümüz kalmadı ve batıyoruz. Pandeminin yarattığı ağır koşulların faturasını sadece biz ödüyoruz. Sektörel haksızlıklara tahammülümüz kalmadı.

Bilim Kurulu bulaş riskinin, AVM’lerde ya da toplu taşımada neden olmadığını bize nasıl açıklayacak? Salgını önlemek adına alınan kararların adil olmasını ve yaşadığımız külfetin taraflar arasında eşit olarak bölünmesi gerektiğine inanıyoruz.


Aşılama çalışmalarının ivedilikle tamamlamasını ve verilen tarihlere uyulmasını bekliyoruz. Hizmet iş kollarında kapalı yada kısıtlı iş yerlerinde çalışan personel zor durumda, açlık sınırının bile altında olan desteklerle yaşamaya çalışıyor.

İşletmelerimizde kira sorumluluklarımız devam ediyor. Özel mülkiyetlere ait olanlar bir yana kapalı kaldığımız dönemler için mülkiyeti kamuya, vakıflara veya belediyelere ait işletmelerde kiraya ait borç stoklarımız birikiyor.

Kapanan ve faaliyetleri kısıtlanan işletmelerimizin, ilk pandemi döneminde aldığı kredilerin ödenmesi bekleniyor. En acısı enerji firmaları, kapalı işletmelerde biriken borçlardan dolayı enerjilerini kesiyor ve hatta sayaçlarını söküyor.

Pandemi ile mücadele ülkemizde olduğu gibi dünyada da devam ediyor Avrupa’ da pek çok ülke  pandemi kaynaklı kapama ve kısıtlamalarda işletmelerin yaşadığı mağduriyeti gidermek adına sektörel bazda; 5 yıl geri ödemesiz faizsiz destekler sağlıyor. Bir önceki yıllardaki vergi matrağının belirli kısımları işletmelere destek olarak veriliyor.

İşletmelerin tekrar açılması için çeşitli muafiyetler sağlanıyor. Haksız rekabeti önlemek adına yasal düzenlemeler yapılıyor.

Pandemiden kaynaklı, kapanan yada faaliyetleri kısıtlanan tüm işyerleri ve  bu işyerlerinde  emek veren çalışanlarımız ve ailelerimiz adına, yetkililere ve bilim kuruluna sesleniyoruz.        
       
Biz kapanan ve faaliyetleri kısıtlanan işletmeler olarak hizmet sektörünün tamamını kapsayan adil akılcı ve kalıcı çözümler istiyoruz.” 


“SESİMİZE SES VERİN”

BTSO Komite Üyesi İskender İskenderoğlu ise şöyle konuştu:

“İşyerlerimizi kontrollü olarak bir an önce AVM’lerde olduğu gibi HES kodu ile ve tüm sosyal mesafe kurallarına uyarak açalım.

Can suyuna ihtiyacımız var. Biz işletmeler olarak daha fazla borç stoku biriktirmek istemiyoruz işletmelerimizi tekrar açabilmek için acilen hibe desteği istiyoruz. Bizler birinci pandemi döneminde aldığımız kredilerin en az iki yıl ödemesiz ve aynı faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasını istiyoruz.

Kapalı olan veya faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin kiralarının, kamu- kiralayan ve kiracı arasında külfetin eşit olarak bölünmesi suretiyle çözülmesini istiyoruz.

Sektörümüze ait yapılandırılma ödemelerinin ise 2022 tarihinden itibaren başlamasını ve bu kararın acilen alınmasını bekliyoruz.

Kapanan ya da faaliyetleri kısıtlanan işyerlerimizde çalışanların kısa çalışma ödeneklerinin asgari ücret düzeyine getirilmesini, ayrıca ücretsiz izin kapsamında olanlara yapılan desteklerin arttırılmasını istiyoruz.

Bizler sorunlarımıza çözüm üretmek ve hizmet sektörünün sorunlarına dikkat çekmek ve çözüme  katkı sağlayacak  taleplerimizi  duyurmak için her pazartesi birlikte olmaya devam edeceğiz.

Sesimizi duyun sesimize ses verin.”

“MÜZİSYENLER İNTİHAR EDECEK”

Bursa Düğün ve Eğlence Müzisyenleri Dernek Başkanı Vedat Kaplan ise şöyle konuştu:

Müzisyen en asil duygunun insanıdır dedik ve işimize böyle sarıldık. Hiçbir mekan müzisyensiz olmaz dedik mekanlar kapandı onlar ayrı sıkıntı yaşıyor biz ayrı sıkıntı. Müzisyenleri düşündünüz mü hiç? Neredeyse toplu intihar başlayacak. Derneğimizin hiçbir şeyi kalmadı. Biz günlük yardım etmeye başladık bu insanlara. 140 gündür mekanlar kapalı sadece 3 ay destek alabildik. Emin olun aç bu insanlar. 400 tane üyemiz var. Yetkililerden bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Müzisyenler topluca intihar edecek artık."
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Rusya'dan AB'ye uyarı: Karşılıksız kalmaz

Rusya'dan AB'ye uyarı: Karşılıksız kalmaz

Ukrayna’da ilk Covid-19 aşısı bir doktora yapıldı

Ukrayna’da ilk Covid-19 aşısı bir doktora yapıldı

Eda Ece’den hayranlarını üzen haber

Eda Ece’den hayranlarını üzen haber

Lüks araç kontrolden çıkarak benzinliğe daldı

Lüks araç kontrolden çıkarak benzinliğe daldı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler