GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Orta şiddetli Yağmur
DOLAR 8.4
EURO 10.17
ALTIN 503.52
BİST 1.461

Bursa'da kaç sağlık çalışanı koronaya yakalandı? İşte cevabı...

07 Haziran 2020 Pazar, 11:30

Dünyada koronovirüs mücadelesi sürerken, son rakamlar 6 milyon olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de ise son resmi verilere göre 169 bin 218 toplam vaka görüldü. 11 Mart'ta ilk vakanın görülmesinden sonra pandemi sürecinde sağlık çalışanları hep ön saflarda yer aldı. Peki, Türkiye geneli ve Bursa'da kaç sağlık çalışanı covid-19'a yakalandı ve kaçı yaşam mücadelesini kaybetti? Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, kendilerine ulaşan verileri paylaştı.

Haberi Paylaş
Bursa'da kaç sağlık çalışanı koronaya yakalandı? İşte cevabı...

Yüzlerce koronovirüslü hastaya müdahale eden hekim, hemşire ve sağlık çalışanı da covid-19 hastalığına mağruz kaldı. Tanısı konulan sağlık çalışanları tedavilerinin ardından yine mesailerine döndü. Ancak aralarında hastalıktan hayatlarını da kaybedenler oldu. Uluslararası Hemşireler Konseyi yaptığı açıklamada, dünya çapında 600'den fazla hemşirenin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği belirtti. Türkiye'de bu güne kadar resmi olmayan rakamlara göre 36 sağlık çalışanı koronovirüsten hayatını kaybetti.

ÖLÜM HABERİNİ BAKAN AÇIKLADI

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ilk sağlık çalışanı, İstanbul Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu oldu.

Koronovirüsden ölen ve kamuoyuna yansıyan bir başka sağlık çalışanı ise Dilek hemşire.

Yoğun bakımdan uzun süre yaşam mücadelesi veren Dilek Akçabelen'in ölümünü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dilek hemşire aramızdan ayrıldı. Hastalığa izinli olduğu günlerde yakalanmış, 11 Nisan'da hastaneye kaldırılmıştı. Uzun bir mücadele verdi. Maalesef COVID-19'a yenildi." ifadeleriyle duyurmuştu.

Bursa'da ise, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan bir güvelik görevlisinin korono virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Bursa Taip Odası Bursa Başkanı Dr. Güzide Elitez, hekim ve diğer sağlık çalışanlarında covid-19 pozitif sayılarında artış olduğunu açıkladı.

Elitez, şöyle konuştu:

"SAĞLIK BAKANLIĞI VERİ PAYLAŞMIYOR"

"Biz, üniversitesi hastanesinde çalışan güvenlik görevlisini de sağlık çalışanı olarak kabul ediyoruz. O nedenle Bursa'da covid-19'dan ölen bir kişi diyoruz ama korovirüs tedavi gören çok hekim arkadaşımız oldu. Bir işyeri hekimimiz hastalığı çok ağır geçirdi. Kritik olup, ciddi tedavi gören hekimlerimiz de var. Bazı işyeri hekimlerimiz ve bir kaç aile hekimimiz yoğun bakımda covid-19 tedavisi gördü. Bursa'da da pozitif olan hekim sayısı var. Bunun tam rakamlarını veremiyoruz. Çünkü rakamlar bizimle paylaşılmıyor. Veri almakla ilgili bakanlık bizimle hiç bir şekilde iş birliği yapmıyor. Bizler arkadaşlarımızdan ulaşabildiğimiz kadarını elde ediyoruz."

Dr. Güzide Elitez, Türk Tabipler Birliği'ne ve Bursa Tabip Odası'na ulaşan verileri açıkladı ve Bursa'da pozitif tanı konulan sağlık çalışanı sayısı ile ilgili şöyle konuştu:

"BURSA'DA 150 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZ POZİTİF"

"Bizim ulaşabildiğimiz ve tahmin ettiğimiz kadarıyla 8'i aile hekimi olmak üzere, uzman hekimlerden de üniversite, Şehir Hastanesi ve Yüksek İhtisas Hastanesi dahil yaklaşık 40 hekimimiz covid pozitif oldu. Özel hastaneleri de dahil edersek, yaklaşık 150 sağlık çalışanımız pozitif."

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMIYOR

Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) covid-19 hastalığına yakalanan sağlık çalışanlarının durumunun işe bağlı hastalık olarak kabul edilmesi yönündeki girişimlerine ve ısrarlı taleplerine karşın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 7 Mayıs 2020 tarihinde yayımladığı 2020/12 sayılı genelge aksi bir tabloyu ortaya koydu.

"GENELGE SAĞLIK ÇALIŞANI LEHİNE DÜZELTİLSİN"

Genelgenin koronavirüs hastası sağlık çalışanları yönünden de iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında değerlendirme yapılmasının istenilmediğini ileri süren TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na yazı göndererek, genelgenin düzeltilmesini istedi.

 

 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Sokak hayvanlarını beslemek isterken darp edildi

Sokak hayvanlarını beslemek isterken darp edildi

Gram altın yerini yarım gram altına bıraktı

Gram altın yerini yarım gram altına bıraktı

Dolar kuru ne kadar? (14 Haziran 2021)

Dolar kuru ne kadar? (14 Haziran 2021)

Elon Musk'ın tweet'i sonrası Bitcoin'de yükseliş

Elon Musk'ın tweet'i sonrası Bitcoin'de yükseliş

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler