GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18.02°
Kapalı
DOLAR 8.55
EURO 10.09
ALTIN 495.39
BİST 1.352

Bursa'da Karadeniz çığlığı!

12 Haziran 2021 Cumartesi , 14:04

Cerattepe, İkizdere, Kaz Dağları, Kirazlıyayla... Türkiye'nin dört bir yanında çevre mücadelesi sürerken Karadeniz'de yürütülen madencilik ve benzeri çalışmalar nedeniyle bölgenin yok olma riski ile karşı karşıya bırakıldığını belirten Bursa Artvin Çevre Platformu, sokağa indi.

Haberi Paylaş
Bursa'da Karadeniz çığlığı!
Bursa'da çevreciler Bursa Artvin Çevre Platformu'nun çağrısı ile Mesken Meydanı'nda buluştu.

Gündemde İkizdere'den Cerattepe'ye, HES ve maden projeleri ile doğaya verilen zararlar vardı.

Bursa Artvin Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Orhan şöyle konuştu:

"PARA HIRSI VE YANLIŞ YÖNETİM DOĞAYI YAŞANMAZ HALE GETİRİYOR"


"Dünyanın en güzel ve en zengin ekosistemlerinden birçoğuna ev sahipliği yapan Karadeniz bölgemiz; para hırsının, yanlış ve çıkarcı yönetim anlayışının sonucunda yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır. Çevreye etkisi düşünülmeden ve canlıların yaşamını dikkate almadan yapılan uygulamalar, Karadeniz bölgesini gün geçtikçe daha yaşanmaz bir hale getirmektedir.

"KARADENİZ'DE TAHRİBAT SÜRÜYOR!"

"Denizin kucağında Karadeniz otoyolu, dağların başında yeşil yol ve çok sayıda madencilik faaliyetleri, taş ocakları, denizin doldurulması, hesler, ormanların yok edilircesine kesimi, nükleer santral ve farklı enerji tesislerinin bu bölgede yoğunlaşması ile Karadeniz Bölgesi’ndeki geleceğin sigortası, kadim doğal varlıklar yok olmaktadır. Bu uygulamalar karşısında yapılan hukuki itirazlar karşısında, her şeye rağmen çevre lehine oluşan yargı kararları ise uygulanmamaktadır. Bölge halkının yaygın bir şekilde karşı çıkması yanında yargı kararlarının da varlığına rağmen, Pandemiyi de fırsat bilen şirketler güvenlik güçlerinin yardımıyla tahribata fütursuz şekilde devam etmektedir. "İKİZDERE YOK OLUYOR!"

Geçmişte ülkemizin birçok yerinde yapılan, şimdi de Rize-İkizdere'nin cennet köşelerinden biri olan Eşkenci Deresi Vadisi’nde doğal çevreyi tamamen yok edecek, suları kirletecek, insanların ve diğer canlıların yaşam alanlarına kesinlikle zarar verecek taş ocağı işletmesi faaliyete geçirilmek üzeredir."DOĞA TALANI DURDURULSUN!"

STK’lar, Meslek Örgütleri ve Bileşenler olarak Sakarya’dan Artvin’e kadar bütün doğal çevreyi yok eden uygulamalara son verilmesini, halkın karar verme süreçlerine katılımının sağlanıp taleplerinin karşılanmasını ve yargı kararlarına uyulmasını talep ediyoruz. Bölgemizde halkın taleplerine aykırı olarak çevreye ve doğaya zarar veren uygulamaların tamamına karşıyız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çevre hakkını korumak için hep birlikte hareket edeceğimizi kamuoyuna açıklıyoruz."

 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Pişkinliğin böylesi

Pişkinliğin böylesi

'Dördüncü zirvenin yükselişi içindeyiz'

'Dördüncü zirvenin yükselişi içindeyiz'

Otomobil metro inşaatına düştü!

Otomobil metro inşaatına düştü!

Akaryakıt istasyonunda el bombası paniği

Akaryakıt istasyonunda el bombası paniği

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler