GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Sisli
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $18.806
z

Bursa’da kısıtlama olacak mı? Vali Canbolat açıkladı

28 Ekim 2020 Çarşamba, 16:01

Bursa Valisi Yakup Canbolat, COVİD-19 vakalarındaki artışları ve alınan tedbirleri enBursa.com’a açıkladı.

Haberi Paylaş
Bursa’da kısıtlama olacak mı? Vali Canbolat açıkladı

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bursa ziyareti sonrası pandemi sürecinde alınan tedbirleri enBursa.com mikrofonlarına değerlendirdi. Acil durum ilan ettiklerini belirten Vali Canbolat, kentte yatak ve filyasyon ekip sayısının arttırıldığını açıkladı. Vali Canpolat, vatandaşlara da kurallara uyun çağrısı yaptı.

Vali Yakup Canbolat, enBursa.com mikrofonlarına şunları söyledi;

"Sağlık Bakanımız her hafta bir bölge iline giderek o çevre illerde ilgili yetkililerle bir araya gelip o bölgenin pandemi sürecini değerlendiriyor. Geçen hafta da Bursa’ya geldi. Bursa'mızın çevresindeki Çanakkale, Yalova, Bilecik, Balıkesir illerini kapsayan bir toplantı yaptı. Eylül ayı sonundan itibaren Sayın bakanımız da bunu ifade etti. Bursa’da vaka artışları eylül ayının sonundaki rakamların 3 katına çıktı.

“ACİL DURUM İLAN ETTİK BİZ”

Artık tabiri caizse acil durum ilan ettik biz. Sayın Bakanımızın da açıklamaları onu gösteriyor.  Bütün insanımızla, vatandaşlarımızla, bizim talebimiz kurallara daha sıkı uymaları. Eğer kurallara daha sıkı uyabilir bu artışın hızını kesebilir ve geriye dönüş sağlayabilirsek onlarda rahatlayacak, biz de rahatlayacağız.

“FİLYASYON EKİBİNİN 750’YE ÇIKARTMA KARARI VERİLDİ”

Sağlık Bakanlığımızın yaptığı toplantı sonucunda filyasyon ekibinin 750’ye çıkartması kararı verildi. Bunu hızla arttırıyoruz. Filyasyon denetimlerindeki uygulamaları değerlendirdi. Onlar, verdiği talimatlar çerçevesinde biz de dün ilçe kaymakamlarımızla video konferans üzerinden bir toplantı yaptık. İlçe sağlık müdürleri de dahildi toplantıya. Sayın Bakanımızın o gün karara bağladığı hususları biz, toplantıda kaymakamlarımıza ve ilçe sağlık müdürlerimize ilettik.

“YATAK KAPASİTESİNİ HIZLICA ARTTIRMAK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK”

Ayrıca olabilecek vakalar karşısında pozitif vaka, yoğun bakım veya entübeye ilişkin 200’e yakın bir yatak kapasitesini de hızlıca arttırmak için gerekli çalışmaları başlattık ilimizde. Onun dışında özel sektör ve normal hastanelerimizde de COVİD yataklarını da arttırmaya başladık. Bunu bakanımız da ifade etti. Onun dışında ekip sayılarımızı da arttırdık. Filyasyon ekiplerimizi. Bu konuda daha önce özel sektörümüzün ciddi bir katkısı olmuştu. Yine Büyükşehir Belediyemizin, Yıldırım, Osmangazi Belediyemizin ve diğer kamu kurumlarımızın da araç ve şoför desteğini aldık.

Bu kapsamda filyasyon ekiplerini de hızlı bir şekilde arttırıyoruz. Bir de temel sebep şu, bir an önce gidip ilgili kişinin hikayesini okumak eğer pozitif vaka ise çok fazla kişi ile temasını kurmadan, temasına main olarak bir an önce tedavisine başlamak.

“AİLE İÇİNDE BULAŞ ORANLARI ARTMAYA BAŞLADI”

Gelinen noktada bizim tespitlerimiz var. Bunların başında özellikle tatilden dönen, memleketinden dönenlerin getirdiği bir COVİD sayısında artış oranı var ilimizi etkileyen. Ve tabi Bursa’ya çevre illerden sürekli günü birlik gelen epeyce bir insan var. Çevre illerden gelen insanlar var. Onların etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle artık umuma açık mekanlarda kapalı yerler, evlerde de kapalı yerler tercih edilmeye başladı. Bunun getirdiği aile içinde bulaş oranları artmaya başladı. Yine umuma açık yerlerde bulaş oranları artmaya başladı.

“EL BİRLİĞİ İLE BUNU YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Biz vatandaşlarımızı uyarıyoruz. El birliği ile bunu yapmamız gerekiyor. Sadece bizim koyacağımız kurallar, yasaklarla, denetlemelerle değil; vatandaşlarımız da kendi farkındalığını, kendi bilincini oluşturarak çevresine de bunu yayarak, tedbirleri bir an önce uyarak ilimizdeki bu tehlikeli yükselişin önünü durdurup, geri dönüşü sağlamalıyız."

“KARANTİNA TEDBİRLERİ ALIRIZ”

Vali Canbolat, bölgesel tedbir uygulanacak mı? sorusuna ise şöyle yanıt verdi;

“Bölgesel tedbirler için şuan biz alınması gereken kararları alıyoruz. Bir bölgede, bir mahallede ve bir apartmanda bir sıkıntı varsa, karantina tedbirleri alıyoruz zaten. Böyle bir uygulamamız var. Yine böyle bir durum tespit edersek her hâlükârda karantina tedbirleri alırız.”

OKULLARDAKİ PANDEMİ TEDBİRLERİ

Bursa Valisi Yakup Canbolat, tedbirler kapsamında okullarda alınan önlemler üzerinde de durdu.  Okullarda pandemi tedbirlerinin sıkı bir şekilde uygulandığını söyleyen Vali Canbolat,  "Olabildiğince bu konuda titiz davranıyoruz. Öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimizi eğitildi, COVİD 19 uygulamalarıyla ilgili eğitimdi. Şu anada kadar yapılmış olduğumuz yüz yüze eğitimlerden de oldukça olumlu sonuçlar aldık. O Risk dediğimiz, tehlike dediğimiz şey şu anada kadar oluşmadı. İnşallah bundan sonra da bu tedbirlerle birlikte olmamasını temenni ediyoruz ve tedbir alıyoruz.”dedi.

 

 

 

 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Kazakistan'da Rus aşısı Sputnik V'nin üretimine başlanacak

Kazakistan'da Rus aşısı Sputnik V'nin üretimine başlanacak

44 düzensiz göçmen kurtarıldı

44 düzensiz göçmen kurtarıldı

'Adolf Hitler' seçimi kazandı

'Adolf Hitler' seçimi kazandı

BioNTech'ten aşı açıklaması

BioNTech'ten aşı açıklaması

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler