GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.43
EURO 8.98
ALTIN 412.55
BİST 1.471
z

Bursa'da köylüler meydana indi!

21 Ocak 2021 Perşembe, 16:42

Bursa'da Nilüfer'in İnegazi Mahallesi'ne kurulmak istenen ve bölgede yer alan 8 mahalleyi olumsuz etkileyeceği belirtilen kalker ocakları, kırma-eleme, yıkama ve hazır beton tesislerine karşı çıkan köylüler, meslek odaları, çevre örgütleri ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte meydana indi.

Haberi Paylaş
Bursa'da köylüler meydana indi!
Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı kırsal İnegazi Mahallesi'nde yapılmak istenen kalker ocağı tesisine köylüler ve doğa savunucuları karşı çıkıyor.

Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan köylüler her gün yapılacak patlatmalarla oluşacak tozun geçim kaynaklarını etkileyeceğini düşünüyor.

Nilüfer'in doğasına ve verimli tarım arazilerine zarar verecek projeye karşı çıkan İnegazi, Kuruçeşme, Üçpınar, Atlas, Çalı, Yaylacık ve Tahtalı mahallesi sakinleri, yapılmak istenen bilgilendirme toplantısına katılmayıp, sloganlar atarak projeyi protesto etti.

İnegazi halkı ve çevre sakinleri köyün meydana indi ve tesisi köylerinde istemediklerini bir kez daha haykırdı.

Köylüler ile bilgilendirme toplantısı yapmaya çalışan firma ise köy muhtarları tarafından ret edildi.

Projeye karşı tavır koyan halka, Nilüfer Kent Konseyi, Doğader ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın yanı sıra sivil toplum örgütleri, ilgili akademik odalar, mahalle komiteleri ve siyasi partilerden de destek geldi.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Nilüferli muhtarlar ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer aldığı eylemin ardından ilgili firma ve bakanlık yetkilileri bilgilendirme toplantısını gerçekleştiremeden bölgeden ayrıldı. 

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Az önce içeride madenci şirket, çevre etki değerlendirmesi raporu alabilmek için halkı bilgilendirme toplantısı yapmak istedi. Mevzuat gereği kendileri çok istediğinden dolayı değil. Mevzuatta yer aldığı için bunu yapmak istiyorlar. Ama burada bulunan İnegazi ve çevre köylülerimiz burada kendi ifade ettikleri gibi içeride de ifade etti muhtarlarımız.  “Ne sizi, ne toplantınızı ne de bilginizi istemiyoruz. Geldiğiniz gibi lütfen gidin” dediler ve tutanağa “Burada toplantı yapılamamıştır, bilgilenme istemiyoruz”  diyerek tutanak tutulup muhtarlarımız tarafından imzalanmıştır. 

“MÜCADELENİN BAŞLANGICI BUGÜN”

Ama bu mücadelenin bir aşaması. Her ne kadar burada toplantıyı yaptırmasak da, Çevre Bakanlığı bu firmaya ÇET raporu verecek bunu adımız gibi biliyoruz. Buradan çevre bakanlığına sesleniyoruz. Şunu da adımız gibi biliyoruz ki bu köylü de buraya bu madencilik faaliyetini yaptırmayacak. Bu bir başlangıç. Mücadelenin başlangıcı bugün. Madenci firmayı bütün yasal yollarla da, mücadelemizde de buradan tamamen def edene kadar mücadelemiz devam edecek. Ben derneğim DOĞADER adına hem sizlere hem muhtarlarımıza bu süreci organize eden Nilüfer Kent Konseyine oda başkanlarımıza ve siyasilere teşekkür ediyorum.”

“KÖYÜMÜZÜ TALAN ETTİRMEK İSTEMİYORUZ”

İnegazi Muhtarı Nurettin Aydın ise şunları söyledi:

“Bugün bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim. Doğayı hep birlikte koruyalım. Bu topraklar bizlere kalsın. Köyümüz Bursa’ya 15 kilometre uzaklığında. Köyümüzde her şey oluyor. Hayvancılık var köyümüzde. Çilek, fasulye şeftali ne isterseniz oluyor köyümüzde. Son kalemiz burası. Burayı korumak istiyoruz. Bu 2 bin 300 dönümlük alanın talan ettirilmemesini istiyoruz. “

“VAZGEÇMEDEN DİRENMEYE DEVAM”

Ziraat Mühendisleri Odası ise köylülere destek veren meslek odalarından sadece biriydi. Eyleme katılan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Yaslıoğlu şöyle konuştu: 

“Herkese teşekkür ederim. Kendi topraklarınıza sahip çıktığınız için. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da biz toprağımızı suyumuzu ve havamızı korumak adına sizlerin vereceği her türlü mücadele de yanınızda olacağız. Yaşam alanlarını birlikte savunacağız. Gerekirse hukuki süreçlerde atmamız gereken adımları atacağız. Umarım bu uğurda verdiğimiz mücadele başarı ile sonuçlanacaktır. Vazgeçmeden direnmeye devam etmemiz lazım.”

"TONLARCA DİNAMİK PATLAYACAK"

UÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy da şunları kaydetti:

“Sadece bir halkın yaşam alanına bir saldırı değil. Bu proje ile yapılması istenen şey benim anlayamadığım birinci öncelik şu kamu adına görev yapan kurumların kanundan gelen sorumluluk ve görevlerini yapmak yerine rantın paranın yerine taraf olmaları bizim zorumuza gidiyor. Bir bilim insanı olarak, halkan biri olarak gerçekten gücümüze gidiyor. Ne mi yapılacak 300 metre mesafe ileride tonlarca dinamit ve alfo kullanılarak patlatılacak. Burada insanlarımız yatamayacak. Evleri zarar görecek. Önlem alınacak dendiği halde ÇET raporuna göre tonlarca dinamit kullanmaları gerekecek. İki tane parselde taş ocağı işleteceğim diyor. Bunların her birinin kapasitesi 1 milyon ton. Yani 2 milyon ton taş üretecekler. İnce olanları da çimento yapmakta kullanacağım diyorlar. Böyle bir yüzsüzlük ben göremiyorum. Bu cesareti bu şirketler nereden alıyor?

İki tane çimento hazırlama tesisi yapacağız. Her birinin kapasitesi 140 ton. Bunun yüzde 10’u çimento olarak gelmek zorunda. 280 ton. 28 ton her gün çimentoya ihtiyacı var çimento hazırlamak için. Onun dışında hiç olmadığı halde nerede kullanacağı belli değil sadece diyor ki doğan su kaynağı, yer altı su kaynağı yada var olan su kaynağını kullanacağım diyor. Hiçbir izni yok. Toplam tozuma için ve çimento hazırlama için kullanacağı su 100 bin m2.

Burası öyle bir coğrafya ki 2011 yılında 160 tane bilim insanının 3 bin tane insanın katılımı ile hazırlanmış bir çevre düzeni planı vardı. O planda burası argo turizm alanı olarak ialn edilmişti ama onaylanmadı.  

Buraya izin verilmesi gerçekten insan aklıyla bilimle açıklanamaz. Artık yeter diyoruz.”


 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Rüşvet operasyonu: 6 tutuklu

Rüşvet operasyonu: 6 tutuklu

Nijerya'da 300 öğrencinin kaçırılması olayını kınama

Nijerya'da 300 öğrencinin kaçırılması olayını kınama

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Şubat 2021 Cumartesi)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Şubat 2021 Cumartesi)

ABD’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım açıklaması

ABD’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım açıklaması

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler