GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $18.112
z

Bursa'da metal direniş! On binlerce işçi meydanda

19 Ocak 2020 Pazar, 11:49

Türkiye genelinde binlerce işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin grev kararıyla sonuçlanmasının ardından metal işçileri bugün Bursa'da miting düzenledi.

Haberi Paylaş
Bursa'da metal direniş! On binlerce işçi meydanda

Metal iş kolunda yaklaşık 130 bin işçiyi yakından ilgilendiren bir süreç yaşanıyor.

Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi MESS arasında yürütülen görüşmeler olumsuz sonuçlandı, arabuluculuk sürecinin ardından Türk Metal 15 Ocak tarihi itibariyle grev kararı aldığını duyurdu.

FOTOĞRAFLARLA BURSA'DA TÜRK METAL MİTİNGİ

Metal işçileri bugün Bursa'da FSM Hastane alanında buluştu.

Metal işçileri gruplar halinde akın akın yürüyerek meydanı doldurdu.

METAL İŞÇİLERİNE EYT'LİLERDEN DESTEK

Hastane alanında düzenlenen miting saat 12.30'da başladı.

Mitinge ünlü sanatçı Haluk Levent de katıldı, Levent bir mini konser verdi.

Mitingde ilk konuşmayı Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptı.

ATALAY MESS'E SESLENDİ

Metal işçilerinin her zaman ve her yerde kapı gibi Türk-İş'in yanında durduğunu belirten Atalay, "Türk-İş Başkanlar Kurulu burada, işçi hareketi burada. Buradan MESS'e sesleniyorum. Bu alanı bir görün. B u alanı görmezseniz, bu alanı iyi izlemezseniz, kısa bir zamanda bunun iki mislisini Kocaeli'nde toplarız haberiniz olsun."

Atalay'ın ardından kürsüye Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak geldi. Kavlak'ın açıklamaları şöyle:

KAVLAK: SİZİN LİDERİNİZ OLMAK ONURDUR

"Ferman patronunsa alanlar bizimdir dediniz meydanları doldurdunuz. Sizin lideriniz olmak onurdur. İnsan yerine konmayanlar, hor görülenler, emeklilikte yaşa takılanlar hoşgeldiniz.

Bu büyük şölen yalnızca metal işçileri için değildir. İnsan yerine konmayan binler içindir. Emeği hor görülenlerin biz buradayız demesi içindir.

'FAZLADAN BİR ŞEY İSTEMEDİK'

İyi niyetle MESS ile masaya oturduk. 6 oturumda hakkımızı almak için görüştük. Fazladan hiçbir şey istemedik. Bizi anlamadılar görmezden geldiler. Kulakları sağır, gözleri kör. Bizi duymuyorlar, bizi görmüyorlar. Bu sektör ihracat rekorları kırıyor, kendinize gelin beyler. Biz ürettik biz kazandırdık. Size yüzde 6 zam yeter dediler. Yüksek Hakem'e gider enflasyonu bile alamazsınız dediler. Bizi açlıkla tehdit ettiler. Yahu insaf ayıptır günahtır yazıktır. Bu bacaları biz tüttürdük. Siz bi,z şampiyon yaptık.

'YETMEZSE YÜZ BİNLERLE GELİRİZ'

Artık sabır taşı çatladı. Önce uyarı eylemi, kısa süreli iş durdurma yaptık. On binlerle alandayız, yetmezse yarın yüz binlerle geleceğiz yüz binlerle. Bizi duymayanlar duyana kadar... Direne direne kazanacağız.

'EYLEMSE EYLEM GREVSE GREV'

Geçen hafta bizi yine masaya çağırdılar. Umutlandık, oturduk. Tekliflerini dalga geçer gibi 2 puan artırdılar, alın size yüzde 8 dediler. Kazanılmış haklarımızı elimizden almak istediler. Size soruyorum bu dayatmaları kabul edecekmisiniz (hayır sesleri) Yarın sabah yeniden masaya oturacağız. Bize yien sefalet ücreti önerdikleri sürece o masada oturmayacağız. Eylemlerimize devam edeceğiz. Yine iş durduracağız. Çarşamba günü grev kararını aldık, günü geldiğinde uygulama kararını da alacağız. Eylemse eylem grevse grev.

'TÜİK ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPIYOR?'

MESS ısrarla enflasyondan söz ediyor. Biz TÜİK enflasyonunu tanımıyoruz, inanmıyoruz. Bizim enflasyonumuz sokakta, pazarda, mutfakta. Bu enflasyon rakamlarını icat edenler siz hiç pazara gidiyor musunuz? Resmi enflasyona göre sözleşme yapamayız, yapmayız. TÜİK yetkililerine sesleniyorum: Alışverişi nereden yapıyorsanız, bize de söyleyin, oradan yapalım. Enflasyon sepetine koyduğunuz tenis topunu yurt dışı tatilini rüyamızda bile görmüyoruz. Bizim karnımız ete ekmeğe aç, ama sizin yalanlarınıza tok!

'BU MÜCADELE TÜRK METAL'İN ONUR MÜCADELESİ'

Alınterimizin karşılığını istiyoruz. Bu ülkede insan gibi yaşamak istiyoruz, onurumuzla, gelecek kaygısı olmadan yaşamak istiyoruz. Üretmek kazanmak istiyoruz. Elbette kazanacağız. Bu mücadele Türk Metal'in onur mücadelesidir. Çözüm bizim nasırlı ellerimizde. Bu işi biz çözeceğiz, çözmeden de bu yoldan dönmeyeceğiz.

'GÖK KUBBEYİ BAŞINIZA YIKARIZ'

Patronlarımız ekonomi kötü diyorlar. İşimizi kutsal görürüz, ama enayi yerine konmayı kabul etmeyiz. Sabrederiz, ama sabrımızı taşırırlarsa işte böyle yollardan gelir, sel gibi akarız. Bugün geldlk, yarın daha fazla geliriz. Bizim sabrımızı zorlamayın, bizi hafife almayın. Bu meydanları size dar ederiz, bu gök kubbeyi başınıza vallahi de billahi de yıkarız.

'YA SIRTI YA KARNI BAŞKA YOLU YOK'

Her şeye rağmen umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Bu işi masada çözmek istiyoruz. Sizden ricam sendikanıza güvenin, asla yalnız değilsiniz. Türk-İş üyelerinin kalbi sizinle çarpıyor. Siz işçi sınıfının yüz akısınız. Bu sömürü düzenine siz son vereceksiniz. Bu miitng bir direniş, tüm işçi sınıfının direnişidir. Artık hepimiz için ya sırtıdır ya karnıdır, başka yolu yoktur.

Biz işçiyiz halkız. Yolumuz açık olsun, gazamız mübarek olsun."

YENİ GÖRÜŞME PAZARTESİ GÜNÜ

Miting öncesi sürece ilişkin önemli gelişmeler de yaşandı. Türk Metal'in grev kararının ardından işveren tarafı yeni bir görüşme talebinde bulundu.

Konuyla ilgili Türk Metal'den yapılan açıklamada şöyle denidli.

"İşveren sendikası MESS, tıkanan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında sendikamız Türk Metal'e yeni bir görüşme talebinde bulundu. Bilindiği üzere sendikamız kısa bir süre önce grev kararı almıştı. Buna göre taraflar, 20 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 09.30'da İstanbul MESS Merkez Ofisi'nde tekrar bir araya gelecekler."

KAVLAK: DAYATMALARA CEVAP VERECEĞİZ

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Bursa'daki büyük miting öncesi AS TV ve Line TV'nin ortak canlı yayınına katıldı. Kavşak, pazartesi günü MESS ile yapılacak görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KAVLAK'IN AÇIKLAMALARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Miting öncesi Türk-İş Başkanlar Kurulu da Bursa'da toplandı.

Toplantıda Türk-İş'e bağlı tüm sendikalardan metal işçilerine destek kararı çıktı. HABERE GİT

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Doğu Anadolu’da eksi 10 derece...

Doğu Anadolu’da eksi 10 derece...

Balıkçı ağına nesli tükenen su samuru takıldı

Balıkçı ağına nesli tükenen su samuru takıldı

Darth Vader'a hayat veren aktör hayatını kaybetti

Darth Vader'a hayat veren aktör hayatını kaybetti

Trabzon kırmızı alarm veriyor!

Trabzon kırmızı alarm veriyor!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler