GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-7°
Sisli
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Bursa'da Serkan Durmuş adaylığını açıkladı

15 Ocak 2020 Çarşamba, 18:32

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nde kongre öncesi eski başkanlardan Serkan Durmuş, bir kez daha adaylığını açıkladı. Oda yönetiminde değişime ihtiyaç olduğunu söyleyen Durmuş, "Elimizi taşın altına koymak için buradayız" dedi.

Haberi Paylaş
Bursa'da Serkan Durmuş adaylığını açıkladı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nde 25-26 Ocak'ta gerçekleşecek seçimler öncesi eski başkan Serkan Durmuş adaylığını açıkladı.

"Tarımın ve gıda sektörünün zor günler geçirdiği ve tüm paydaşlar ile birlikte tek yürek ve tek düşünce ile aynı masa etrafında politika üretme anlayışının benimsenmesi gereken bu dönemde bizler elimizi taşın altına koymak için buradayız" diyen Durmuş, oda yönetiminde değişiklik gerektiğini belirterek şunları söyledi:

'YENİ BİR ANLAYIŞA İHTİYAÇ VAR'

"Ben ve ekibim; mesleğine ve meslek odasına sahip çıkma iradesini ortaya koymak adına var gücümüzle çalışacağımıza yemin ettik. Çünkü ; bizim bu mesleğe sevdamız ve borcumuz var, gelinen noktada meslek odamızda bir değişime ve yeni bir anlayışın varlığına! ihtiyaç duyduğumuzu vurgulamak isteriz. Hiç bir meslektaşımızı kırmadan, ötekileştirmeden, aynı çatı ve amaç doğrultusunda gıda mühendisliği mesleğini en iyi şekilde temsil etmek ana hedefimizdir. Bu gün burada koymuş olduğumuz hedef için hep birlikte yola zor ama güzel bir yola çıkıyoruz."

Durmuş şöyle devam etti:

"Bursa ilimizde 4000'e yakın üretim yeri21500 adet satış noktası olmak üzeretoplamda 25 000 ' nin üzerinde gıda işletmesi bulunmaktadır. Yaşadığımız bu güzel şehirde ;sektörümüzü marka değeri ile, hem ülkemiz de hemde uluslararası alanda en iyi şekilde temsil eden, gıda sektörüne değer katan, bir çok gıda işletmesi bulunmaktadır. Özetle Bursa gıda sanayinin başkenti konumunda stratejik bir ildir. Yaşadığımız bu ilde Bursa'da gıda mühensileri odası her zaman karar mekanizmalarında yer alan proje üreten mesleğine ,meslektaşına ve sektörüne yön veren konumda olmak gibi bir sorumluğumuzun olduğu söylememiz gerek. Bu da ancak güçlü ve her alannda söz sahibi olan bir yönetim anlayışya mümkündür."

Gıda mühendislerinin yaşadığı işsizlik problemine değinen Durmuş, şunları söyledi:

'İŞSİZ GIDA MÜHENDİSİ SAYISI ARTIYOR'

"Sektörün büyük bir potansiyelini, sınırlarında barındıran Bursa'da; iki üniversitemizde gıda mühendisliği bölümümüz bulunmaktadır. Ve her yıl bu üniversitelerimizden 100'ün üzerinde arkadaşımız mezun olarak meslek hayatına atılmaktadır. Ülkemizde gıda mühendisliği bölümlerinin durumuna baktığımızda da, 60'nın üstünde gıda mühendisliği bölümünün var olduğunu ve bu bölümlerden de her yıl ortalama 4000 ila 4500 meslektaşımızın mezun olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın ülkemizde, maalesef gıda sektörü aynı oranda büyümemektedir. Yani işsiz mühendis orduları her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ; gıda mühendislerinin istihdamına yönelik çalışmalar yapmak başlıca ödevimizdir. Bir başka veride bize şunu göstermektedir ki! İlimizde yaklaşık 3000'nin üzerinde gıda mühendisi, gıda sektöründe çalışmakta iken sadece 1000'e yakın meslektaşımızın odamıza üyeliği bulunmaktadır. Yani özetle meslektaşlarımızın %60-65 'i meslek odalarına üye değildir.! Oda üyelerimizin ise; yaklaşık % 20 si ilimizde görev yapmayıp sadece oda kayıtları ilimizde görünmektedir. Kamu sektörüne baktığımızda ise; kamuda çalışan gıda mühendislerimizin yaklaşık %15'nin oda üyemiz olduğu, % 85'inin ise meslek odamıza üye olmadığı ve hatta üye olmak istemediği görülmektedir. Meslek odası olarak örgütlülüğümüzü güçlendirmek ve bunun için yeni dönemde farklı ve daha etkin bir çalışma yapmak zaruri bir gerçektir."

Durmuş yönetim anlayışını da şöyle özetledi:

"7 asil / 7 yedek yönetim kurulu ile değil delegelerimizle, komisyonlarımızla, iş yeri ve ilçe temsilcilerimizle, gıda mühendisleri odası yüksek istişare kurulumuzla, öğrenci temsilciliklerimizle, kısacası hep birlikte odamızı yöneteceğiz. Bu sebeple bugün buradayız, bu sebeple bugün birlikteyiz ve her zamankinden daha bir güçlüyüz...Sözle değil, lafla değilprojeler ile, fikirler ile mesleğimiz adına çalışacağız."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Sivas'ta deprem

Sivas'ta deprem

Geri dönüşüm fabrikasında yangın

Geri dönüşüm fabrikasında yangın

Karı koca evlerinin girişinde öldürüldü

Karı koca evlerinin girişinde öldürüldü

Dışişleri'nden BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi açıklaması

Dışişleri'nden BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi açıklaması

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler