GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3°
Sisli
DOLAR 7.9
EURO 9.37
ALTIN 463.48
BİST $18.360
z

Bursa'dan Cerattepe cezalarına itiraz

29 Ocak 2020 Çarşamba, 13:44

Artvin Cerattepe'de yürütülen maden faaliyetine karşı çıkanlara 21 Ocak'ta görülen duruşmada verilen hapis cezalarına karşı pek çok ilde eş zamanlı basın açıklamaları yapıldı. O illerden biri de Bursa'ydı.

Haberi Paylaş
Bursa'dan Cerattepe cezalarına itiraz

Türkiye'nin en büyük çevre davasına sahne olan Cerattepe konusu gündemden düşmüyor. Son olarak Artvin Cerattepe'de yürütülen madencilik faaliyetine karşı mücadele yürüten Başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere kurum temsilcilerine verilen cezalar pek çok ilde ortak basın açıklamaları ile protesto edildi.

Bursa'nın Yıldırım İlçesi'ne bağlı Siteler Mahallesinde bulunan Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği( AS-DER) önünde düzenlenen basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, AS-DER üyeleri, Bursa Artvin Platformu ve Bursa Çevre Platformu temsilcileri ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

İlk olarak AS-DER Başkanı Rahim Dede söz alarak Elazığ Depremi nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirdi. Artvin'de yaşam hakkı mücadelesi verildiğini belirten Dede, şöyle konuştu:

'İNSAN HAYATINDAN ÖNEMLİ DEĞİL'

"Elazığ'da insanlarımızı kaybettik. Bununla ilgili üzüntülerimizi dile getiriyoruz. Burada da görüleceği üzere hiçbir proje insan hayatından önemli değildir. Artvin'de de yıllardır hem çevre hem de insan hayatı ile ilgili mücadele ediyoruz. Artvin'deki proje, doğayı, suyu kirletecek, heyelanlara neden olacak ve orada yaşama imkanını ortadan kaldıracak bir projedir. Kendi yaşam alanını savunan insanlara ceza verilmesini doğru bulmuyoruz.Maalesef topraklarımız, doğamız elimizden alınıyor. Maalesef bir hukuksuzlukla karşı karşıya kaldık."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal' da Cerattepe'de madencilik faaliyetlerine karşı çıkanlara verilen cezalara tepki gösterdi. Sarıbal, şunları söyledi:

'DOĞAYI VE YAŞAM ALANLARINI HALK KORUYOR'

"Bir ülkede siyasi iktidar, kamusal sorumluluk gereği koruması gereken yer altı ve yer üstü kaynakları kendisi tahrip etmeye başlamışsa, ülkeyi kendi şirketi gibi yönetmeye başlamışsa orada adalet bitmiştir. Bu ülkede devletin koruması gereken alanları halk koruyor. Ve o halk bu adalet sisteminde cezalandırılıyor. Bu mücadele sürecektir. Doğa affetmez. Bu doğa elbette gün gelecek hesabını soracak. Kazdağları'ndan Munzur'a, Mersin'den Sinop'a bu ülkenin bütün doğaseverlerini dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz."

Platform adına basın açıklamasını Ahmet Orhan yaptı.

"Bir yandan derelerimiz, HES' lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmeleriyle Artvin'in doğası tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir. Bölgedeki tüm canlıların yaşamı tehdit altındadır" diyen Orhan Açıklamasını şöyle sürdürdü:

'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

"Bugün, eşsiz bir doğal güzelliğe, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Arvin'in Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan maden şirketinin saldırısı altındadır. Maden şirketi, 32 hektarlık alanda faaliyet gösteren işletme sahasını, aşamalı olarak 239,12 hektara çıkarmak istemiştir. Ayrıca, Artvin'in doğasını tamamiyle yok edecek olan 4406 hektar olan maden ruhsat alanının yanısıra, bitişik 4132 hektarı da alarak, toplam alanı 8538 hektara çıkartmıştır. Artvin halkının talepleri ve yaşam hakkı hiçe sayılarak, Cerattepe'de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi şirket, tahsis kararı olmadan, iki adet su kaynağına da el koymuştur.Artvin halkı, maden şirketleri, HES'ler ve taş ocaklarıyla toprağını, suyunu, ormanlarını tahrip eden ve yağmalayanlara karşı, Yeşil Artvin Derneği'nin öncülüğünde yıllardır mücadele veriyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar göz altına alınıyor, hak etmedikleri halde bir çok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor. Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor, zorla, baskıyla Artvin halkı yıldırılmaya ve mücadeleden vaz geçirilmeye çalışılıyor. Yaşam alanlarını savunan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, Yönetim Kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakında açılan davanın, 21 Ocak 2020 tarihili duruşmasında verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz. Üst yargı merciinin bu haksızlığı düzelteceğine inanmak istiyoruz. Artvin halkı ve yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını idame ettiren biz Artvinliler olarak, tüm demokratik haklarımızı kullanarak, başta Cerattepe'deki maden işletmesi olmak üzere, HES'ler ve taş ocaklarıyla ormanlarımızı, sularımızı ve tüm yaşam alanlarımızı tehdit edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Aliyev ve eşinden örnek hareket

Aliyev ve eşinden örnek hareket

En hızlı Elantra için son düzlük

En hızlı Elantra için son düzlük

Passat elektrikli araç kurbanı olacak

Passat elektrikli araç kurbanı olacak

Özür dilemek için otomobilinden indi, canından oldu

Özür dilemek için otomobilinden indi, canından oldu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler