GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
15°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.87
EURO 9.31
ALTIN 483.43
BİST 1.210

Bursa'nın dev fabrikalarında üretim durdu!

22 Ocak 2020 Çarşamba, 18:04

Metal iş kolunda toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Türk Metal Sendikası'nın 15 Ocak'ta ilan ettiği grev kararının ardından metal sektöründeki iş yerlerinde yarım saatlik iş durdurma eylemi yapıldı.

Haberi Paylaş
Bursa'nın dev fabrikalarında üretim durdu!

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Ekim 2019'da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasıyla başlayan hareketlilik devam ediyor.

İşçi-işveren sendikaları arasında Ekim 2019'da başlayan görüşmelerin tıkanmasının ardından 15 Ocak'ta grev kararı alan Türk Metal Sendikası, 19 Ocak Pazar günü Bursa'da dev bir miting yaptı.

Mitingin ardından MESS yüzde 10'luk zam teklif etti, ancak bu oran da metal işçisinin talep ettiğinin çok altındaydı.

Gelişmelerin ardından MESS de lokavt kararı aldı.

Grev ve lokavt kararlarının uygulama tarihleri henüz açıklanmazken, emek cephesi eylemlerin dozunu artırdı.

Türk Metal Sendikası'nın örgütlü olduğu tüm kuruluşlarda işçiler yarım saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

FOTOĞRAFLARLA METAL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Bursa'da da ana ve yan sanayideki tüm fabrikalarda üretim yarım saat durdu, işçiler bir kez daha taleplerini yüksek sesle haykırdı.

İş yerlerinde okunan basın açıklaması şöyle:

"Hepimiz biliyoruz, Türk Metal'in temel ilkesi: "Üretmek, kazandırmak ve kazanmaktır."

'DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ'

Biz, hep bu ilkeyle hareket ettik. Önce ürettik. İşyerimizi evimiz, işimizi namusumuz bilerek ürettik. Canımızı dişimize takarak, Dünyanın en az rapor kullanan işçileri olarak ürettik. Dünyanın en eğitimli, en deneyimli, en kaliteli işçileri olarak ürettik. Biz ürettik, işyerimizi kazandı. Hem de kar rekorlar kırarak kazandı. Çalıştığımız işyerleri, her zaman en karlı şirketler arasında yer aldı. Sonra, sıra bize geldi. Dedik ki; bugüne kadar ürettik, kazandırdık, şimdi hakça payımızı istiyoruz. Ama biz bunu deyince, O güne kadar yanımızda olanlar, bize sırtını döndü. O güne kadar bize övgüler yağdıranlar, bizi tanımaz oldu. İşte biz buna itiraz ediyoruz. Buna isyan ediyoruz. Biz hakkımızdan fazlasını istemedik, istemiyoruz. Ürettiğimiz, kazandırdığımızdan hakça payımızı istiyoruz. Ve kararlıyız, alacağız. Direne, direne kazanacağız."

'SABIR TAŞI ÇATLADI'

"Biz, işçiyiz emekçiyiz. Vergiyi biz veririz. Enflasyonun yükünü biz çekeriz. Olmayanla yetinmeyi biz biliriz. Ama artık yeter. İki yıl önce imzaladığımız Yüzyılın Sözleşmesi ile yüzümüz gülmüştü. O gülen yüzümüz, artık gülmez oldu. Bugüne kadar sabrettik ama sabrımızın da sonuna geldik. Artık sabır taşı çatladı. Onun için şimdi diyoruz ki: Uzlaşma yoksa barış da yok!"

'UZLAŞMANIN PEŞİNDEYİZ'

"Bizler, En iyi sözleşme masada biten sözleşmedir diyen bir sendikanın üyesiyiz. Bunun için her zaman diyalog kapısını açık tutan, Uzlaşmak için her zaman elini uzatmaya hazır bir sendikanın üyesiyiz. Biz, kavganın değil uzlaşmanın peşindeyiz. Ama kimse bizi yanlış anlamasın. Türk Metal, İşi kadar ekmeğine, işyeri kadar evine de sahip çıkanların sendikasıdır. Biz, Vatanımıza milletimize sahip çıktığımız kadar, Emeğimize de sahip çıkarız. Şanlı tarihimiz bize şahittir. Türkiye'nin en büyük eylemleri, bizim eserimizdir. Daha geçen gün, Bursa'da onbinler buluştu. Onbinlerce Türk Metalci tek bir ağızdan haykırdı: Dedi ki: İşçiyiz haklıyız kazanacağız.

'EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK'

"Hatırlayın, Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, Bursa'da ne dedi: Dedi ki: Başka çaremiz kalmadı. Eylemlere başladık. Önce uyarı eylemleri yaptık. Yetmedi, kısa sürelerle iş durdurduk. Yürüyüşler, basın açıklamaları yaptık. Yine yetmedi. İşte bugün buradayız. Onbinlerle bu alandayız. Yetmezse yarın yüz binlerle geleceğiz. Hakkımızı alana kadar, Duymayanlar bizi duyana, görmeyenler bizi görene kadar durmayacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Direneceğiz. Direne direne kazanacağız. Bakın...Eylemlerimiz yoğunlaşınca, çarklar teklemeye başlayınca, bugüne kadar ağından alan MESS, hemen bizi görüşmeye çağırmaya başladı. Ama ne yazık ki her seferinde aynı hataya düşüyor. Ağzımıza bir parmak bal çalarak bizi ikna edeceğini, Zam teklifini bir iki puan artırarak, bizim gözümüzü boyayacağını sanıyor. Oysa yanılıyor. Genel Başkanımız Bursa'da ne dedi? Dedi ki: Başta üç yıllık sözleşme olmak üzere, Kazanılmış haklarımız o masada olduğu sürece, Bize yine sefalet ücreti önerdikleri sürece o masada oturmayacağız. Eylemlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yine iş durduracağız. Bunu da artırarak sürdüreceğiz.

'ÇARKLAR SUSACAK BİZ KONUŞACAĞIZ'

"Genel Başkanımız aynen böyle dedi. Buna rağmen, MESS bildiğini okumaya devam ediyor. Önceki gün gerçekleşen görüşmede de aynısı yaptı. Çalışma hayatımızı cehenneme çevirecek tekliflere dokunmadan, sadece, zam teklifini iki puan artırmakla yetindi. Biz de reddettik. Şimdi Genel Başkanımızın talimatını uygulamak üzere burada buluştuk. Eylemlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. 10 dakikayla başlamıştık, şimdi yarım saate çıkıyoruz. Çarklar bugün yarımşar saat susacak. Daha önce dediğimiz gibi: Çarklar susacak, biz konuşacağız."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Park tartışması kavgaya dönüştü

Park tartışması kavgaya dönüştü

Fransa’da son 5 ayın en yüksek ölü sayısı

Fransa’da son 5 ayın en yüksek ölü sayısı

İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu

İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu

BAE ajanı adliyede

BAE ajanı adliyede

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler