GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
25°
Az Bulutlu
DOLAR 7.96
EURO 9.43
ALTIN 490.5
BİST 1.199

Bursa'nın göbeğinde sadece bir asır önce büyük bir saray vardı!

20 Ocak 2020 Pazartesi, 15:56

Tarihçi-Yazar Raif Kaplanoğlu, enbursa.com'da yayınlanan İsmail Kemankaş ile Heykel-Postane programında Bursa'da bilinmeyen bir saray binasının varlığını açıkladı. Osmanlı arşivlerinde sarayın krokisine ulaştığını belirten Kaplanoğlu, saray yerleşkesinin 1916'ya kadar varlığını sürdürdüğü bilgisini verdi.

Haberi Paylaş
Bursa'nın göbeğinde sadece bir asır önce büyük bir saray vardı!

enbursa.com'da yayına başlayan Heykel-Postane programında İsmail Kemankaş'ın konuğu olan Tarihçi-Yazar Raif Kaplanoğlu, Bursa'nın göbeğinde bir asır önceye kadar büyük bir saray yerleşkesinin bulunduğunu açıkladı.

Osmanlı arşivlerinde söz konusu saraya ilişkin bir krokiye ulaştığını ve bu belgeyle ilgili yakında bir yayın yapacağını belirten Kaplanoğlu, saray yerleşkesinin 1916'ya kadar varlığını sürdürdüğü bilgisini verdi.

Kaplanoğlu'nun programda yaptığı açıklamalar şöyle:

"Arşivde bir harita, daha doğrusu bir plan buldum. Bugünkü Hükümet Konağı'nın bulunduğu alanda çok geniş bir saray olduğuna dair kroki. Hacılar Camisi'nden başlıyor, tiyatronun önündeki kaldırıma kadar inen büyük bir alan. O zaman yol şimdiki gibi değil, çok dar. Sönmez İş Sarayı'nın olduğu alana kadar uzuyor. Tamamen kapalı, çok büyük alan. Tek bir girişi var. Tiyatronun karşısında, büyük bir kapısı var. Bunun hiçbir fotoğrafı yok. Yani Cumhuriyet alanı dediğimiz yer Saray alanı. Büyük cümle kapısının sağ tarafında polis merkezi var, sol tarafında jandarma var.

Şu anki Valilik tarafında polis, polisin arkasında büyük bir hapishane var. Sol tarafında jandarma, jandarmanın yanında da tevkifhane var, yani tutukluların kaldığı yer. Onun arkasında bir süvari garnizonu var. Onun arkasında da evrak memurluğu var. Esas hükümet konağı ise çok yukarıda, bugünkü Hacılar Camii'nin önünde. Şu an Baro lokalinin olduğpu yer, şu an orası otopark. Orada büyük geniş uzun bir hükümet konağı var. Bu 1916'ya kadar varlığını sürdürüyor. 1916'ya kadar varlığını sürdüren bu yapıyla ilgili hiçbir fotoğrafın olmaması son derece enteresan. İçeride büyük bir avlusu var, etrafı binalar, ortası avlu, boş kalan yerler duvar, son derece korunaklı bir saray."

HEYKEL-POSTANE'NİN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Urfa ciğeri Diyarbakır'a meydan okudu

Urfa ciğeri Diyarbakır'a meydan okudu

Tuzlaspor evinde kazandı

Tuzlaspor evinde kazandı

Çarpışan araçlar şarampole yuvarlandı

Çarpışan araçlar şarampole yuvarlandı

Erdursun'dan 'torba yasa' tepkisi: 'EYT'lileri...'

Erdursun'dan 'torba yasa' tepkisi: 'EYT'lileri...'

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler