GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.43
EURO 8.98
ALTIN 412.3
BİST 1.471
z

Bursa'nın ölüm yolu! 5 ayda 5 kaza

23 Ocak 2021 Cumartesi, 12:26

Bursa'da 4 ayda 4 ölümlü kazanın meydana geldiği ve akademik odaların yaptığı incelemede onlarca hata tespit ettiği yolda hiçbir önlem alınmayınca yeni bir kaza daha oldu. Gürsu'daki Şehit Cüneyt Yıldız Caddesi’ndeki (Cengiz Topel Cad.) kazada bir kişi daha can verdi.

Haberi Paylaş
Bursa'nın ölüm yolu! 5 ayda 5 kaza
Bursa'nın Gürsu ilçesinde eski adı Cengiz Topel olan Şehit Cüneyt Yıldız Caddesi'nde bir kaza daha meydana geldi.

Bisikletiyle yolda seyir halinde bulunan Suriye uyruklu Abdullah H, arkadan gelen bir otobüsün çarpmasıyla hayatını kaybetti.

Son kaza aynı yolda kısa süre içinde meydana gelen beşinci ölümlü kaza oldu. Oysa önlemler alınabilir ve söz konusu yoldaki ölümlü kazalar önlenebilirdi. Nitekim TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Ulaşım Komisyonu, henüz birkaç ay önce yolda inceleme yaparak, tespit edilen bir dizi eksiklik, aksaklık ve yanlışlığı kamuoyuna açıklamıştı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Ulaşım Komisyonu'nun 10 Aralık 2020'de bölgede yapılan incelemenin ardından hazırladığı rapor Oda Başkanı Fikri Düşünceli tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

Buna göre, Gürsu Şehit Cüneyt Yıldız Caddesi üzerinde, komisyon tarafından yapılan teknik incelemeler ve tespitler şöyleydi:

"- Yol şerit çizgileri, standartlara uygun ölçü ve mesafede değildir. (Yol çizgileri)

- Yol şerit çizgileri, kimi yerlerde çoklu sayıda olup kesiştiği ve araçların şerit çizgisini takibi durumunda kazaya sebebiyet verebilir durumdadır.(Yol çizgileri)

- Kaldırımlar, kimi yerde oldukça geniş, kim yerde ancak bir insan geçebileceği kadar dardır. (Kaldırım genişliği)

- Trafik ışıklarında yaya geçidi çizgileri yok yada belirgin değildir. (Yaya geçidi)

- Yayalar karşıdan karşıya geçebilmesi ancak trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklarda mümkün olup, iki trafik ışığı arasında, ışıklı uyarıcılı yaya geçidi yoktur. (Yaya geçidi)

- Çift yönlü yolda trafik ışıkları yolun gidiş yönünde yayaya yeşil yanarken, geliş yönünde yayaya kırmızı yandığı, yaya geçişi sırasında iki yol arasında bekleme zorunluluğu vardır. (Sinyalizasyon)

- Uygunsuz geniş emniyet cepleri mevcuttur. (Yol çizgileri)

- Düz yolda zikzak ve “S” yol şerit çizgileri bulunmaktadır. (Yol çizgileri)

- Yolda gereksiz ve anlamsız tarama çizgileri mevcuttur. (Yol çizgileri)

- Yol şeritleri genişliği standartlar içerisinde olmayıp, geniş araçlar diğer şeridi de işgal etmektedir. (Bölünmüş Yol Genişliği).

- Ana arter (İki AVM’nin tam karşısında), Belediye otobüsleri park alanı olarak kullanılmaktadır. Arterde çoklu sayıda uzun belediye otobüsü park etmektedir. Bu nedenlerle 3 şeritli yol tek şerit olarak kullanılabilmektedir. (Parklanma).

- Cadde üzerinde bulunan Belediye otobüs durakları standart dışı olup, yolcu beklemesi veya yolcu inme, binmesi için uygun değildir (Otobüs durağı).

- Cadde üzerinde duraklama veya park etmek yasak levhaları eksiktir veya bulunmamaktadır (Uyarı levhaları)

Komisyonumuz, kısa bir süre içerisinde trafiğe açılan ve yine bu kısa süre zarfında 4 ölümlü kazanın meydana geldiği, Gürsu Şehit Cüneyt Yıldız Caddesinde (Cengiz Topel Cad.) yukarıda belirtilen eksiklerin / aksaklıkların / hataların giderilmesi için;

- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığı’nın acilen bir çalışma başlatması,

- Yol boyunca kontrol edilerek Uyarı levha eksiklerinin tespit ve giderilmesi,

- Belirli aralıklarla yolda trafik denetimi yapılması (yolun kontrol altında tutulması),

- Yol boyunca hız sınırının saatte 50 km ile sınırlandırılması önerilmektedir."

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri Düşünceli, 17 Aralık 2020'de yaptığı açıklamada, şunları söylemişti: 

'BÜYÜKŞEHİR'E GÖNDERDİK DAHA FAZLA ÇABA BEKLİYORUZ'

"Sahada yapılan inceleme sonucunda hazırladığımız raporu, gerekli çalışmalar yapılmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderdik.

Bursa'ya yakışan "Güvenli Kent" olmaktır. Bu anlamda, kent içerisinde üzücü kazaların önlenmesi, trafik güvenliğinin maksimum düzeyde sağlanması için ilgili tüm kurumlardan daha fazla çaba göstermelerini bekliyoruz.

Bursa kent içi ölümlü kazalarda olumsuz bir üne sahiptir. Bu kentte yaşayan teknik insanlar olarak bu kazalar, bizleri ziyadesi ile üzmektedir. Ölümlü kazaların basit tedbirlerle ve yol/trafik denetimleri ile önlenebileceği fikrimizi bir kez daha paylaşmak isteriz."

BÜYÜKŞEHİR 'STANDARTLARA UYGUN' DEDİ

Kent sorunlarına duyarlılığıyla tanınan EA Medya ve Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur da gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurarak,"Oda Yönetimi raporun bir örneğini Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne göndermiş fakat iddaa o ki belediye yolun standartlara uygun olduğunu savunmuş" dedi.Büyükşehir'den Makine Mühendisleri Odası'na gönderilen iki sayfalık yazıda yolda bir eksik ya da hata olmadığı savunuldu.

Çok sayıda Twitter kullanıcısı da hem ölümlü kazaların meydana geldiği Güsu'daki caddenin hem de Bursa'nın başka bölgelerindeki yollarda mühendislik hataları bulunduğunu savunan paylaşımlar yaptı.Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Cleveland uzatmada kazandı

Cleveland uzatmada kazandı

Park yeri için darp edilmişti... Engelli adamdan acı haber!

Park yeri için darp edilmişti... Engelli adamdan acı haber!

AK Parti Bursa Milletvekili Gözgeç'ten 28 Şubat açıklaması

AK Parti Bursa Milletvekili Gözgeç'ten 28 Şubat açıklaması

Sivasspor'un yenilmezlik serisi sürüyor

Sivasspor'un yenilmezlik serisi sürüyor

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler