GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
16°
Açık
DOLAR 7.8
EURO 9.27
ALTIN 481.79
BİST 1.214

Bursa'nın yılan hikayesi: Hızlı tren

08 Ekim 2019 Salı, 08:50

Bursa'yı yüksek hızlı trenle Ankara'ya bağlayacak hattın inşaatı tam anlamıyla yılan hikayesine döndü. Ekonomik krize takılan projede gözler yeni ihalede. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Bursa milletvekillerine umut verdi.

Haberi Paylaş
Bursa'nın yılan hikayesi: Hızlı tren

Bursa'yı yüksek hızlı trenle buluşturacak projedeki son durum gündemdeki yerini koruyor.

Hızlı tren için 3 Nisan 2018 tarihinde yapılan ihalede; Bursa-Yenişehir hattının üst yapı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Osmaneli hattının altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri ihale edildi.

Bursa-Yenişehir altyapı inşaatı devam ederken, Bursa-Osmaneli hattının tamamı ihalesi de yapıldı. En iyi teklifi 2 milyar 520 milyon lirayla Ağa Enerji verse de haziran ayında ihaleyi aynı bedelle Bayburt İnşaat'ın kazandığı açıklandı.

Geçen yıl temmuz ayında Dolar yükselince firmaya yer teslimi yapılamadı ve inşaat başlamadı. 2 milyar 520 milyon liralık ihaleye karşın maliyet 4 milyar lirayı aştı. Ardından da "imalat girdilerinin fiyatlarındaki beklenmedik artışlar" gerekçesiyle 14 Eylül 2019 tarihi itibariyle iptal edildi.

'2026-2027'Yİ BULUR'

Gelişmelerin ardından projenin ne kadar gecikeceği sorusu gündeme gelirken, son durumu aktatan Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, "İhalenin sonuçlanamayacağını TCDD de biliyordu. O nedenle yeni koşullarla yeni bir ihale için hazırlıklar hemen başlar. Hızlı trende 2023-2025 yıllarına razıydık, şimdi 1 ya da 2 yıl daha gecikir." yorumunda bulundu.

Hızlı tren AK PARTİ'nin geçen hafta sonu Kızılcahamam'da yapılan toplantısında da gündemdeydi. Bursa milletvekilleri Zafer Işık, Refik Özen ve Mustafa Esgin, AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Av. Mehmet Tunçak'ın devreye girmesiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir görüşme yaptı.

Görüşmeyi bugünkü köşesine taşıyan Olay gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, AK PARTİ Milletvekili Zafer Işık'on beyanına yer verdi:

"Bakan Albayrak'ın yanıtını Milletvekili Işık'ın ağzından aktaralım:

'BURSA'YA ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR YAPACAĞIZ'

'Haklısınız. Biz de Bursa'yı çok seviyor ve önemsiyoruz. Zaten Sayın Cumhurbaşkanı da bana başta hızlı tren olmak üzere Bursa'daki yarım kalan yatırımların bitirilmesi için talimat verdi. Hızlı tren için ödenek ayarlıyoruz çok yakında. Cumhurbaşkanı yarın Bursa'ya geliyor. Biz de kısa zamanda bir görüşme daha yapıp, konuyu netleştirelim. Sadece hızlı tren değil, bu dönem Cumhurbaşkanı'nın da talimatlarıyla Bursa'ya çok ciddi yatırımlar yapacağız.'"

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Osmangazi'de kaçak lüks villa yıkıldı

Osmangazi'de kaçak lüks villa yıkıldı

Bir ilde daha sigara yasak!

Bir ilde daha sigara yasak!

Başkan Taban nöbetçi kitaphanede öğrencilerle buluştu

Başkan Taban nöbetçi kitaphanede öğrencilerle buluştu

Bursa'da şafak baskını: 9 tutuklu

Bursa'da şafak baskını: 9 tutuklu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler