GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Kapalı
DOLAR 13.69
EURO 15.48
ALTIN 784.78
BİST 1.911

Bütçe görüşmelerinde EYT ve intibak çıkışı!

20 Ekim 2021 Çarşamba , 17:18

TBMM'de bugün başlayan Bütçe görüşmelerinde söz alan muhalefet temsilcileri EYT sorunu ve intibak konularını gündeme getirdi.

Haberi Paylaş
Bütçe görüşmelerinde EYT ve intibak çıkışı!
TBMM'de bugün başlayan Bütçe görüşmelerinde söz alan muhalefet temsilcileri EYT sorunu ve intibak konularını gündeme getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, şöyle konuştu:

"Bu kürsüden, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan bir soru sorarak başlamak istiyorum. Dünyanın her yerinde ve Türkiye’de bir takım küme düşerse kayıtsız şartsız teknik direktörü değiştirilir, küme düşüp de teknik direktörü değiştirilmeyen takım bulamazsınız. Türkiye, dünya liginde G20’den G40’a düştü, yani G20’de değiliz artık. Eminim ve umarım aziz milletimiz de Türkiye’yi küme düşüren bu yürütme takımını değiştirecektir.

Şu anda an itibarıyla Plan ve Bütçe Komisyonunda 2022 bütçesi görüşülüyor ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı bütçeyi sunuyor an itibarıyla da sunuyor. Önce, çok klasik olarak ülkemiz için hayırlı olmasını temenni etmek istiyorum ama edemiyorum çünkü hayır görmüyorum. Bütçe maratonunda, bütçe sunulurken aslında Sayın Oktay'ın önce yapması gereken şey milletten özür dilemek olmalıydı; hiçbir hedefi tutturamadığı için. Hem 2021 için hem 2022 için milletimize: Sizi fakirleştirdik, sizi enflasyona ezdirdik, özür dilemeliyiz, diliyoruz denilmeliydi; bu özrün dinlenmediğini öğrendim, arkadaşlarımı aradım.

2021 bütçesi konuşulurken demiştim ki: Türkiye, 2020’yi 2 askı, 2 kayıp, 2 ayıpla kapatıyor. Ekmeğin ve Anayasa'nın askıya alındığını, 128 milyar doların ve damadın kaybolduğunu söylemiştim ve sağlık çalışanlarına çok ayıp ettik demiştim ve devlet mafya ilişkisi de yakın tarihin en büyük siyasi ayıbı demiştim. Aradan geçen bir yılda askının, kaybın ve ayıbın çoğaldığını görüyoruz. Ancak bir hakkaniyetsizlik de var bu bütçede, şöyle bir hakkaniyetsizlik var, çok var da biri de mühim: Resmî verilere göre, bizce yüzde 30 ama TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,5; resmî.

Fakat Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzde 14,4 zam öngörülüyor. Bu doğru değil. Milleti, çiftçiyi, köylüyü, esnafı, işçiyi, işsizi, öğrenciyi, sağlık çalışanını, 3600 bekleyeni, EYT’liyi enflasyona ezdirdiniz. AK PARTİ Grubuna sesleniyorum: Yani bari Cumhurbaşkanını koruyun ya(!) Cumhurbaşkanını enflasyona ezdirmeyin ya, çok ayıp ya, vallahi ayıp(!)  Bizim millet eziliyor, alışmış “Vatan sağ olsun.” diyor devletimiz var olsun diye. Bir Cumhurbaşkanınız var ya, onu niye enflasyona ezdiriyorsunuz kardeşim?"

Memleket Partisi Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ise intibak sorununu şu sözlerle dile getirdi:

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizde milyonlarca emekli vatandaşımız hâlâ intibak yasası için yapılacak düzenlemeyi beklemektedir. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için yapılan intibak yasası düzenlemesinin bir an önce 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlarımız için de düzenlenmesi gerekmektedir. Aynı prim gün sayısı ve aynı prim ödemesiyle 2000 yılından önce emekli olanlar, 2000 yılından sonra emekli olanlardan daha fazla emekli maaşı almaktadır. Hiçbir emekli asgari ücretin altında bir ücrete mahkûm edilmemelidir. İntibak bekleyen 5 milyon emekli vatandaşımızın bir an önce intibakları yapılarak maaş farklılıkları giderilmelidir. Böylelikle aradaki gelir adaletsizliği ortadan kalkmış olur."
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Kılıçdaroğlu, sağlık çalışanlarıyla görüştü

Kılıçdaroğlu, sağlık çalışanlarıyla görüştü

Teoman Duralı hayatını kaybetti

Teoman Duralı hayatını kaybetti

TBMM'de Bütçe Maratonu başladı

TBMM'de Bütçe Maratonu başladı

Belarus'tan İngiltere ve AB’ye yaptırım

Belarus'tan İngiltere ve AB’ye yaptırım

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler