GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
15.02°
Açık
DOLAR 8.82
EURO 10.36
ALTIN 496.84
BİST 1.392

Çalışanlar dikkat: Bir gün bile olsa hakkınız var

23 Temmuz 2021 Cuma , 08:57

Çalışanların tazminat haklarına ilişkin bazı yanlış bilinen uygulamalar yaşanıyor. Her çalışanın 2 farklı tazminat hakkı oluyor. Kıdem tazminatı için 1 yılın dolması gerekirken ihbar tazminatı için 1 gün çalışılsa da hak ortaya çıkıyor.

Haberi Paylaş
Çalışanlar dikkat: Bir gün bile olsa hakkınız var

Haklı nedenle işten ayrılırken veya patron çıkışınızı verdiğinde yasalara göre işçilere ne kadar hakları varsa verilmek zorunda. Bunlardan bir tanesi de 'ihbar tazminatı'. Çoğu kişi bu tazminatı hiçe sayar. Oysa ihbar da tıpkı kıdem tazminatı gibi işçinin güvencesidir.  Yasaya göre; işveren işçisini işten çıkarmadan önce bunu işçisine bildirmek zorunda.

8 HAFTAYA KADAR ÇIKIYOR

Posta Gazetesi'nin haberine göre, bildirim, çalışma süresi 6 aydan kısaysa (1 gün dahi olsa) 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasındaysa 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, 3 yıldan fazla olursa 8 hafta önce yapılması gerekiyor. 4-5 yıllık işçiye 'eşyalarını hemen topla çık' denmiyor. Sözleşmeyi bugün fesheden işveren 8 hafta daha işçiyi çalıştırmak mecburiyeti var. Bu 8 haftalık zamana 'ihbar süresi' adını veriliyor.

İSTİFA EDEN OLURSA ÖDER

Bazı durumlarda patron işçinin bir dakika dahi orada kalmasını istemeyebilir. İşveren 5 yıllık işçisini hemen işten çıkarmak isterse, 8 haftalık ücreti 'peşin' vermek zorunda. Bu paraya da 'ihbar tazminatı' denmektedir. Çalışan 1 yıllık süreyi aştığı için ihbara ek olarak kıdemini de alır. Tabi yasalar tek taraflı değil. İşçileri koruduğu kadar işverene de haklar sağlıyor. Bir başka deyişle işçi patronu yüzüstü bırakıp 'ben hemen gidiyorum' diyemez. Patronun, 1 yıllık işçisine istifa ettiği gün 'yerine adam bulana kadar 4 hafta çalış' deme hakkı var. İşçi çalışmazsa 4 haftalık ücreti öder, emeklilik ve haklı fesih gibi nedenler yoksa kıdem tazminatı da alamamaktadır.

DENEME SÜRESİ DAHİL

Bu konuda iş sözleşmeleride çok önemlidir. Bazı iş sözleşmelerinde deneme süreleri yer alır. Örneğin 2 aylık deneme süresi içerisinde işten çıkarılanlar, maalesef ihbar tazminatı alamıyor. Tabii bunların da istisnaları var. Yeni kurulan ve ilk kez işçi çalıştıracak bir işyeri değilse, sigorta girişinin işe başlamadan önce yapılmış olma mecburiyeti var. Yani 1 gün çalışan, 'sigortam daha yok, tazminat alamam' şeklinde düşünmesin.

KIDEM GİBİ TAVANI YOK

Kıdem tazminatının her 6 ayda bir güncellenen yasal tavan sınırı (şu anda 8 bin 284 lira) bulunurken, ihbar tazminatında bir tavan tutar olmuyor.

NASIL HESAPLANIR?

*Brüt maaşı 6.000 TL olan ve 5 yıl çalışması bulunan işçiye 8 haftalık tazminat ödenir:
*6.000/30 gün = 200 TL günlük
*200 x 7 gün = 1.400 TL haftalık
*8 hafta x 1.400 = 11.200 TL brüt ihbar tazminatı
*Gelir Vergisi: 11.200 x Yüzde 15 = 1.680 TL
*Damga Vergisi kesintisi: 11.200 x Binde 7.59 = 85 TL
*11.200-(1680 + 85) = 9.435 TL net ihbar tazminatı ödenir.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Stefan Kuntz'un ekibine takviye

Stefan Kuntz'un ekibine takviye

Tarsus İdman Yurdu'nda Ergün Penbe dönemi sona erdi

Tarsus İdman Yurdu'nda Ergün Penbe dönemi sona erdi

Beşiktaş, Ajax maçı öncesi son antrenmanını yaptı

Beşiktaş, Ajax maçı öncesi son antrenmanını yaptı

CHP’li Özel’den 'küçük esnafa sahip çıkın' çağrısı

CHP’li Özel’den 'küçük esnafa sahip çıkın' çağrısı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler