GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Sisli
DOLAR 7.81
EURO 9.49
ALTIN 461
BİST $19.026
z

CHP Bursa'da su fiyatlarını yeniden gündeme getiriyor

21 Ekim 2020 Çarşamba, 16:12

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a su fiyatları konusunda çağrı yaptı. Karaca, “Fiyatlarda algı değil gerçek indirim yapın” dedi.

Haberi Paylaş
CHP Bursa'da su fiyatlarını yeniden gündeme getiriyor

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı yarın yapılacak olan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi Kent Meydanı'nda basın açıklaması yaparak, su fiyatlarında indirim taleplerini tekrarladı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yarın yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kademe-1 ve Kademe-2 su birim fiyatlarında indirim yapılması konusunda önerge vereceklerini açıkladı.

Bursa'nın su şehri olmasın rağmen Türkiye’de en pahalı su satan belediyelerden biri olduğunu savunan Karaca, “Ne zaman ki AK Parti’nin yerel yönetimleri iktidara geldi. Bursa’da su fiyatları hiç gündemden düşmedi. Bursa en pahalı su satan belediyelerden birisi. 30 büyükşehir belediyesi içinde 7’inci. Bursa su kaynaklarının üzerinde yer alan bir şehir. Türkiye’nin çok önemli ambalajlı su fabrikaları Uludağ’ın eteğine yayılmışlar. Buradan her gün milyonlarca litre suyu ambalajlayıp ülkemizin dört bir yanına gönderip satıyorlar. Bursa Büyükşehir Belediyesi abonelerine ulaştırdığı suyu belki de en az maliyetle ulaştırıyor. Suyun maliyetine bakıldığında, satıldığının dörtte biri olduğu konusunda bilgiye ulaştık. Alinur Aktaş'ın şunun hesabını vermesi gerekiyor. Suyun maliyetinin yüzde kaçı fazlasını satıyor.” dedi.

SU BİRİM FİYATLARINDA İNDİRİM

CHP İl Başkanı Karaca, geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Alinur Aktaş tarafından verilen önerge ile su faturalarından tahsil edilen atık su bedellerinin su faturalarından çıkartılmasını indirim olarak yansıtıldığını ancak, yapılan düzenlemenin gerçek indirim olmadığını belirtti ve açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Tahsilatında güçlük çektikleri birçok vergiyi su faturalarının içinde tahsis etmeye çalışıyorlar. Bunların bir tanesi de katı atık vergileri. Geçen ay belediye meclisinin oturumunda gündem bitmek üzereyken belediye başkanın önergesi geldi. Kamuoyunda şöyle bir algı oluşturuldu: 'Biz su fiyatlarını indiriyoruz.' Cumhuriyet Halk Partisi su fiyatlarının ucuzlamasına kabul oyu vermedi. Burada bir usul eksikliği var. Gündeme gelmemiş, konuşulmamış ve su faturaları ile zerre kadar ilgisi yok. Büyükşehir Belediyesi'nin gelirleriyle de hiçbir şekilde ilgisi yok. Sadece ilçe belediyelerine aktarılan parayı diyor ki, biz bunu büyükşehir su faturalarıyla tahsil etmeyeceğiz. İlçeler alsın. Yani burada vatandaşın lehine hiçbir şey yok. Ondan sonra hemen arkasından ilçelere yazı gönderdi. Katı atık bedellerini siz tahsil edin diye. İşte bu hukuk bilmezlik. Su faturasında indirim diye bir algı oluşturuluyor. Birim fiyatlarında bir kuruş indirim yok. Biz, suyun birim fiyatları düşsün istiyoruz.10 ton su insani kullanım hakkı. Ankara Büyükşehir Belediyesi 10 ton suyu 10 lira yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 litre sudan para almıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi su faturalarından atık su belediyi almasın ve gerçekten su faturalarından indirim yapmak istiyorsa su birim fiyatlarında indirim yapsın.”

CHP SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÖNERGE VERECEK

Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen Bursa’daki sağlık çalışanlarından toplu ulaşımda ücret alındığını da hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yarın yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuyla ilgili bir önerge vereceklerini de sözlerine ekledi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Türkiye’nin en yaşlı kadını hayatını kaybetti

Türkiye’nin en yaşlı kadını hayatını kaybetti

Macron: Şiddete başvuran polisler var

Macron: Şiddete başvuran polisler var

Hafta sonu seyahat yasağı var mı?

Hafta sonu seyahat yasağı var mı?

Beşiktaş’ın son 4 maçında da kırmızı kart çıktı

Beşiktaş’ın son 4 maçında da kırmızı kart çıktı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler