GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
°
DOLAR 8.35
EURO 9.94
ALTIN 487.72
BİST 1.398

CHP'den kıdem tazminatı için yeni öneri

24 Haziran 2020 Çarşamba , 07:33

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) modeline karşı CHP'den Aile Sigortası (AS) önerisi geldi. AS'de kıdem aynen kalıyor, yoksulluk sınırının altında kalan herkese ise her ay para ödeniyor.

Haberi Paylaş
CHP'den kıdem tazminatı için yeni öneri

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre hükümetin kıdem tazminatının yerine getirmek istediği Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası'na (TES) işçi ve işverenden tepki yağarken, CHP'den TES yerine AS (Aile Sigortası) modeli önerisi geldi.

İşçi sendikalarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TES'ten tamamen vazgeçilip AS modeline geçilmesi halinde emeklilerin yaşlılık aylığının artacağını, 30 milyona yakın insanın yoksulluktan kurtulacağını ve kıdem tazminatını yok etme gerekçesinin ortadan kalkacağını söyledi.

AS modeli, yoksulluk eşiğinin altında gelir elde eden ailedeki her bir bireye, her ay belirli bir miktarda sosyal destek ödenmesini öngörüyor.

Veli Ağbaba, emekçinin son güvencesi olan kıdem tazminatı tartışmalarının gündeme getirilmesini "pandemi krizi fırsatçılığı" olarak yorumladı. TES'in çalışanlara emekliliklerinde ikinci bir maaş imkanı sunacağı iddiasıyla gündeme getirildiğini ancak ne işçi ne de işveren sendikalarından destek alamadığını belirten Ağbaba, önerisini şöyle dile getirdi:

YOKSULLUĞU BİTİRİR

*Amaç gerçekten düşük olan yaşlılık aylıklarını artırmaksa bunun yolu kıdem tazminatını ortadan kaldırmak değildir. Kıdem tazminatı hakkına dokunmadan da yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları kolaylaştırılabilir, yaşlılık aylıkları, yani emekli maaşları bir düzenlemeyle kolaylıkla artırılabilir.

*Ancak gerçek amacın yaşlılık aylıklarını artırmak değil, kendilerine rahatça kullanabilecekleri İşsizlik Fonu gibi yeni ve devasa bir kaynak yaratmak olduğunu tüm sendikalar görüp net tavrını ortaya koydu. Madem konu ülke gündemine geldi. Biz TES yerine AS modelini öneriyoruz.

*Böylece yoksulluk sınırının altında kalan herkese her ay belirli bir ilave ödeme yapılacak. Böylece yoksulluk devlet desteğiyle tümden ortadan kaldırılacak, emekli aylıklarını artırmak için TES benzeri fırsatçılıklara ihtiyaç kalmayacak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Çavuşoğlu'ndan Muhittin Böcek'e sitem

Çavuşoğlu'ndan Muhittin Böcek'e sitem

ABD'den saldırıya 'toplu yanıt' uyarısı!

ABD'den saldırıya 'toplu yanıt' uyarısı!

İzmit Körfezi'nde müsilajın etkisi azalıyor

İzmit Körfezi'nde müsilajın etkisi azalıyor

Bursa bayraklarla donatıldı!

Bursa bayraklarla donatıldı!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler