GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
15°
Açık
DOLAR 7.94
EURO 9.4
ALTIN 486.37
BİST 1.198

CHP'li Gürer: Saraylara para var, EYT'ye gelince yok

04 Ekim 2019 Cuma, 14:18

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Demirer, EYT'nin hemen çözülmesi gerektiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı'nın Meclis açılışında yaptığı konuşmayı hatırlattı. Gürer, "Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis açılırken Türkiye'nin ne kadar geliştiğini, ülkenin ekonomik kaynaklarının ne kadar zengin olduğunu anlattı. Durum böyleyse yurttaşların hakkının verilmesinde bir sorun yoktur" dedi.

Haberi Paylaş
CHP'li Gürer: Saraylara para var, EYT'ye gelince yok

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Demirer, KRT TV'de yayınlanan Elif Doğan Şentürk ile Başkent Gündemi isimli programda konuştu.

'EYT'LİLER ÇOK CİDDİ MÜCADELE VERDİ'

Gürer, EYT konusunda ilk kanun tekliflerinin Meclis'e kendisi tarafından verildiği belirterek, "Meclis'te Cumhur İttifakı'nın oyları ile reddedildi. Daha sonra bir kanun teklifi daha denememiz oldu ve orada da sonuç alamadık. Ancak EYT'li arkadaşlarımız çok ciddi bir mücadele verdiler. Başta Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olmak üzere bir bütünlülük içerisinde Türkiye gündemine EYT'yi getirdiler." dedi.

'4447 YENİDEN DÜZENLENMELİ'

İki yıl önce vatandaşların EYT'li olduklarını anlamaya başladıklarını belirten Gürer, "Biz iki yıl önce EYT'yi farklı televizyon kanallarında anlattığımızda, bununla ilgili bir çalışma yürüttüğümüzde bunun pek bilinirliliği yoktu. İnsanlar yaşamın içerİsinde emekliliği geldiği halde olamayınca ve benim hakkım elimden alınmış demeye başladılar ve böylece bir hareketlenme doğdu. Şu anda 300-400 bin tweet atabiliyorlar ve haklarını arıyorlar. Burada esas olan şu, 4447 sayılı yasanın ortadan kalkarak yeniden düzenleyerek prim ve gün sayılarını dolduranları emekli ettiğimizde sorun ortadan kalkıyor." diye konuştu.

'MADEM EKONOMİ BU KADAR İYİ...'

Yasanının 2008'den sonra da değiştiğini söyleyen CHP Milletvekili, "Öyle bir ilginç durum ki bu yasa 2008 yılında yaş 58 denirken kademeli olarak 65 e kadar uzatıldı. 65 yaşında kadar hangi işveren kimi çalıştırır. Öyle olunca kuruluş ve yapılanmasında bir sıkıntı var. 1999 yılının koşullarıyla bugünün koşulları bir değil. Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis açılırken Türkiye'nin ne kadar geliştiğini, ülkenin ekonomik kaynaklarının ne kadar zengin olduğunu anlattı. Durum böyleyse yurttaşların hakkının verilmesinde bir sorun yoktur. Cumhurbaşkanına bütçe kaynağı diyorlar iş masraf yapmaya geldiğinde bütçeye bakmıyorlar. Suriyeliler bir insanlık dramıdır onlara verirken bakmıyorlar. Onun ötesinde devletin araçları, lojmanları, sarayları oralara gelince para var. EYT'ye gelince para yok. Aslında durum şu bu insanlar primlerini 25 yıl ödemiş parasını devlete teslim etmiş. Günü geldiğinde devlet bu insanların parasını geri verecek bu kadar basit." dedi

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


AB’den 2 Rus yetkili ve 1 askeri birime yaptırım

AB’den 2 Rus yetkili ve 1 askeri birime yaptırım

Göz göre göre cipi ile köpeğin üzerinden geçti

Göz göre göre cipi ile köpeğin üzerinden geçti

Sudan'daki gösterilerde İsrail bayrağı ateşe verildi

Sudan'daki gösterilerde İsrail bayrağı ateşe verildi

Dehşet veren olay: 20 kişi yanarak ölecekti!

Dehşet veren olay: 20 kişi yanarak ölecekti!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler