GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
21°
Az Bulutlu
DOLAR 7.79
EURO 9.22
ALTIN 480.53
BİST 1.212

CHP'li vekilden flaş EYT açıklamaları

05 Ekim 2019 Cumartesi, 11:41

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Girgin, SSK sisteminin yönetilemediğini belirterek, "Bir elleri yağda bir elleri balda. Ama vatandaş işsiz vatandaşın tenceresinde aş değil yoksulluk kaynıyor" dedi.

Haberi Paylaş
CHP'li vekilden flaş EYT açıklamaları

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, egehaber'e açıklamalarda bulundu:

'EYT'LİLER YENİ BİR HAK İSTEMİYOR'

"1999'da çıkan 4447 sayılı yasa ile ülkemizde emeklilik sistemi değişti ve kadınlar kademeli olarak 58, erkekler kademeli olarak 60 yaşında emekli olacak şekilde düzenlendi. 1999 öncesi işe başlayanlar da kademeli emeklilik sistemine dahil oldu. Emekli olacağı yaştan 6 yıl, 10 yıl, 15 yıl daha geç emekli olmak, başlı başına mağdur olmak demek.1999 tarihinde yapılan değişikliklerin geçmişe dönük olarak uygulanması vatandaşların vicdanlarını kanatmıştır. İşveren 'çalışamazsın yaşlısın' diyor, devlet 'gençsin emekli olamazsın' diyor. EYT mağdurları yeni bir hak istemiyor. Gasp edilen haklarının iadesini istiyor."

'750 BİN KİŞİ...'

"1 Eylül 2019 itibariyle EYT sayısı 5.404.924 kişidir. Ancak yasa bugün çıksa 5 milyon 404 bin kişinin hemen emekli olması mümkün değildir. Prim günü eksik olanlar, 25 yıllık sigortalı gününü tamamlayamayanlar emekli olamazlar. Yani bu durumda Emeklilikte Yaşa Takılanların emekliliği en az 10 yıllık süreye yayılacaktır. Yasa çıkarsa emekli olacakların sayısı 750 bin ile 1 milyon kişi aralığındadır."

'SGK SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR'

"SGK'nın tüm taşınır taşınmaz mallarına el konularak 2008 yılında 5510 sayılı kanunla yeniden yapılandırılan Sosyal Güvenlik Sistemi ile ilgili iktidarın tüm söyledikleri ve iddiaları ve beklentileri 2019 yılı itibarıyla çökmüştür. O dönem 'kara delik' kapatıyoruz, diye 'devrim yaptık' diye sundukları SSK sisteminin geçmişten daha fazla açıkla yönetildiği görülmektedir. Sormak gerek, neden kara delik kapatılamıyor? Aktif / Pasif oranı neden artmıyor da azalıyor? Aktif / Pasif oranının bu kadar düşük olmasının sebeplerinden birisi işsizliktir ve kayıt dışı çalışmadır. SSK'nın 2018 yılında 15,7 milyar TL. olan açığı 2019 yılının ilk beş ayında 20 milyar oldu. Kriz ve dövizdeki artışın sonucu olarak yüzlerce iş yeri, fabrika kapandı, binlerce işçi işten çıkarıldı. Prim ödeyemeyenlerin sayısı arttı, prim alacakları tahsil edilemedi."

'BİR ELLERİ YAĞDA BİR ELLERİ BALDA'

"Ülkeyi yönetenler lüks ve şatafat içinde yaşarken harcamaları kısmıyorlar. Bir elleri yağda bir elleri balda. Ama vatandaş işsiz vatandaşın tenceresinde aş değil yoksulluk kaynıyor. Her 4 gençten biri işsiz. İşsizliğe çare bulacaklar, kayıt dışı çalışmayı önleyecekler, primleri zamanında tahsil edecekler, sarayın israfını önleyecekler ve SSK açıkları onarılacak. EYT'liler ile birlikte kuruma yıllık 14 milyar 400 bin liralık bir ödenek gelmektedir. Yasa çıkarsa emekli olacakların sayısı 750 bin kişidir. Ortalama 1600 TL den toplam 14 milyar 400 milyon maaş ödenecektir. Bu durumda emekli olanların çalışma hayatından çıkması amaçlanmalıdır. Emekli olanlar çalışma hayatından çıktıklarında işsizlere iş imkânı doğacaktır. Emekliler dolaylı vergilerle maaşlarının bir kısmını devlete geri ödemektedirler."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Takım halinde karantinadalar!

Takım halinde karantinadalar!

Şampiyonlar Ligi'nde ilklerin haftası

Şampiyonlar Ligi'nde ilklerin haftası

Cezaevlerinde e-görüş dönemi

Cezaevlerinde e-görüş dönemi

Mağlubiyetin sorumluluğunu aldı

Mağlubiyetin sorumluluğunu aldı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler