GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13.02°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 9.32
EURO 10.86
ALTIN 530.85
BİST 1.431

CHP Yıldırım'da kongre heyecanı

22 Aralık 2019 Pazar , 14:26

CHP Bursa'da ilçe kongreleri Yıldırım'la devam etti. CHP Yıldırım ilçe başkanlığı için 3 isim yarıştı.

Haberi Paylaş
CHP Yıldırım'da kongre heyecanı

CHP'de Osmangazi, Gemlik, Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Mudanya'dan sonra kongre sırası Yıldırım'daydı.

CHP Yıldırım ilçe kongresi Yunus Emre Spor Kompleksinde yapıldı.

KONGREDEN FOTOĞRAFLAR BURADA

CHP Yıldırım İlçe Başkanlığı için mevcut başkan Nihat Yeşiltaş'ın yanısıra Muharrem Or ve Mesut Şahin yarıştı.

Blok listeyle yapılan kongrenin Divan Başkanlığını bir süre önce cezaevinden çıkan CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem yaptı.

KONGREDE YAPILAN KONUŞMALAR

Kongrede konuşan CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Türkiye'de birçok kurumun genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldığını savunarak, "18 yıldır ülkeyi yöneten ceberrut yapının gitmesi için yeniden yapılanma halindeyiz. 3 adayımız var sonuç ne olursa olsun beraber olacaklar" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altacak Kayışoğlu da "Geleceğimiz çocuklarımızın vebali hepimizin üstünde. Bu ülkede her gun neredeyse 3 kadın öldürülüyor. İyi hal indirimi kaldırılsın, ama çözüm bu değil. Çözüm zihniyet dönüşümünün gerçekleştirilmesi" diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da şunları söyledi:

"Kim kazanırsa kazansin kazanan CHP. Dün Meclis'te kabul ettiğimiz Libya anlaşmasını getirdiler. Bildiğiniz tezkere, allamışlar pullamışlar, getirmişler. Red oylarımıza rağmen kabul edildi. Gerçekten ülkeyi yönetemiyorlar. Günün sonunda kandırıldık diyorlar. Biz haklı çıkmaktan yorulduk, onlar kandırılmaktan yorulmadılar. Onun için Türkiye'nin CHP iktidarına ihtiyacı var."

MUSTAFA BOZBEY YILDIRIM KONGRESİNDE ÇOK SERT KONUŞTU

CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki Yıldırım Belediye Başkan Adayı Özgür Erdursun da seçim sürecine değinerek, şunları söyledi:

'YILDIRIM'DA İNANÇ YOKTU'

""Seçimi kazanabilme noktasında, biraz daha destekle biraz daha gayretle biz bu seçimi kazanabilirdik. Ama maalesef Yıldırım'da inanç yoktu. Yıldırm hep yüzde 13 oy almış, yüzde 15 oy almış, 'Bu seçimde de yüzde 20 alır' diye düşünülüyordu. Kazanmak için gecemizi gündüzümüze kattık. Bu süreçte en çok kadınlar yanımdaydı. Sağolsunlar var olsunlar beni hiç yalnız bırakmadılar. Yüzde 40'lara kadar geldik.

'UMUDUN ATEŞİNİ YAKTIK'

Bundan sonra kim görev alacaksa ben eminim Büyükşehir'i, Osmangazi'yi, Yıldırım'ı kesinlikle kazanacağız. Benim inancım tam. Ben elimden geleni yaptım, içim rahat. Türkiye'de bin 600 belediye arasında en iyi oy artışına sahip 3 belediyeden biri olduk. Seçimi kazanamadık ama bir sonraki dönemde seçimi kazanmak için umudun ateşini yaktık."

Kongrede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık da şöyle konuştu:

'BAŞKA LÜKSÜMÜZ YOK'

"Biz Büyükşehir'i de alabiliriz, Yıldırım'ı da Osmangazi'yi de. Çalışmakta bir sorun yok, esas sorunumuz beraber olabilmekte ve dayanışabilmekte. Bunu sağladığımızda en iyi sonucu alabiliriz. Bundan sonraki ilk seçimde Yıldırım'dan Büyükşehir Belediye Başkanı çıkarabileceksek, bu bugün burada yarışan 3 adayımızın birlik ve beraberliğine bağlı olacaktır. Bizim rakibimiz birbirimiz değiliz. 18 yıldır bu ülkeyi yönetemeyen ceberrut bir iktidar var. Padişahlığı hedef seçmiş bir iktidar var. Artık başka bir lüksümüz yok, birbirimizi hırpalamak yerine başarıya kitlenelim."

Kongrede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, şunları söyledi:

'YILDIRIM BU DAYANIŞMAYI GÖSTEREN EN BAŞARILI İLÇEDİR'

"Bu salonda inanıyorum ki birçok kişinin temel sorunu işsizlik ve yoksulluktur. Ülkenin de temel problemi işsizlik ve yoksulluktur. Ama ne yazık ki partimizde ve ülkenin birçok alanında söz söyleyip dizayn çalışmaları yapan kişilerin bir eli yağda bir eli balda. Kendi gelecekleri için toplumun ve partinin geleceğini görmeyip sadece kendilerine layık bir süreci yönetmeye çalışmaktalar. 31 Mart'ta genel başkanımızın oluşturmaya çalıştığı büyük çatıda kocaman bir emek verildi. Bu emekle Saadet Partisi ile İYİ Parti ile, demokrasi güçleri ile, sendikalarla,TMMOB ile, DİSK ile, KESK ile en sağdan en sola kadar herkese ulaşılmaya çalışıldı. Kocaman bir oy potansiyelimiz vardı da, bizler o oy potansiyelini yok etmeye çalıştık da oradan bir seçim mi kaçırdık?

'DAYANIŞMA VARDI DAYANIŞMA'

Bir dayanışma vardı bir dayanışma...Eğer biz o dayanışmayı kurarsak Ankara, İstanbul, Aydın, Muğla, Antalya, Adana gibi illeri alma şansına sahiptilk. Eğer bu dayanışmayı kurmasaydık o illeri almış olmazadık. Peki, Bursa'da Yıldırım; başta Nihat Yeşiltaş başkanım, onun yönetim kurulu, kadın kolları ve gençlik kolları hep beraber Türkiye'de bu dayanışmayı gerçekleştiren en önemli ilçedir. Onları bir kez daha bu başarıdan dolayı kutluyorum."

Sarıbal, şöyle devam etti:

'YILDIRIM'IN NE SUÇU VARDI?'

"Genel merkezden büyükşehir için gelen bütçe bellidir ben biliyorum. Osmangazi'ye gelen bütçe bellidir. O bütçelerle kıyasladığınızda Yıldırım'a açlık düştü açlık. O açlık içerisinde bu başarıyı gösterdikleri için onları bir kez daha kutluyorum. Bursa'nın her tarafında belediye başkanlarının fotoğrafları sergilenirken bilbordlarda Yıldırım'da sevgili Özgür Erdursun'un doğru dürüst resmini bile sahneleyemedik. Ne suçu vardı Yıldırım'ın? Yıldırım ilçe başkanının belediye başkan adayının neyi eksikti?"

Sarıbal'ın iktidarı CHP'yi karıştırmak için adam sızdırmakla suçlaması dikkat çekti.

İKTİDAR CHP'YE AJAN MI SIZDIRIYOR?

"İktidar çeşitli komplolarla CHP'yi etkisizleştirmeye çalışmaktadır.Bunu kamu gücünü kullanarak yapmaktadır.Bir de CHP'nin içine sızdırdığı, il kongrelerinde ilçe kongrelerinde çatışma ortamı yarattırarak dışarıya çatışmacı, tartışmacı, güçsüz bir parti imajı verdirmeye çalışmaktadır.Bunların farkındayız, görüyoruz."

ADAYLARIN AÇIKLAMALARI

CHP Yıldırım İlçe Kongresi'nde son sözü adaylar söyledi.

Delegelere ve partililere seslenen Muharrem Or, siyaset yapma biçiminin değiştirilmesini önererek şöyle devam etti:

'SİYASET YAPMA ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRMELİYİZ'

"CHP kuruluşun ve kurtuluşun partisidir. CHP ülkemizi karşı devrimci planlardan da kurtaracak Türkiye'nin en örgütlü gücüdür.Bu nedenle siyaset yapma anlayışımızı değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.Bugüne kadar uygulanan siyaset yapma biçimi ile Yıldırım'da seçimi kazanamayacağımızı gördük. Her üyenin hedefe odaklandığı, birlikte üreten ve birlikte yöneten bir yapı oluşturmak zorundayız. Bursa ve Yıldırım'da aday belirleme süreçlerini katılımcı anlayışla gerçekleştirememenin olumsuz sonuçlarını gördük. Bunun nedenleri değişik toplantılarda konuşuldu ama ne yazık ki bir rapor haline getirilip değerlendirilmedi.Bu yapılmadığı için de bundan sonraki seçimlerde hangi politik çizgiyi izleyeceğimizi bilemiyoruz."

Adaylardan Mesut Şahin ise olası erken seçim içi,n hazırlık yaptığını belirterek şu mesajları verdi:

'YILDIRIM'DA İKTİDAR RÜZGARI ESTİRMEK İÇİN ADAYIZ'

"Kişisel menfaat ve arzularımızı bir kenara bırakıp aydınlık yarınlarımız için, çocuklarımızın geleceğini korumak için, hep birlikte omuz omuza mücadele etmemiz gerekmekte işte bunun için adayız. Bizler Yıldırım'da sevgi tohumları ekmek için , iktidarın rüzgarını Yıldırım'dan estirmek için adayız. Bizler sadece bugünü değil yarınları da kazanmak için adayız. Önümüzdeki olası erken seçimi göz önünde bulundurarak çalışma yöntemlerimi belirledim. Beraber başarırız diyen bir örgüt anlayışıyla adayız."

Kongrede yeniden aday olan mevcut İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ise şunları söyledi.

'TEK ÇARE CHP İKTİDARI'

"Tek çare CHP iktidarı. Biz üşümesin diye çocuğunun eline fön makinası verip yan odada intihar eden anneler olmasın, açlıktan ölen bebek olmasın, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babalar olmasın diye var olacağız. Artık saray değil halkın iktidarının yakın olduğunu görüyorum ve o yüzden vakit tamamdır diyorum. Çünkü 18 yıldır her türlü adaletsizlik yayılıyor."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da konuştu: Borcumu ödedim

Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da konuştu: Borcumu ödedim

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa günü yükselişle kapattı

MSB duyurdu: Türk jetleri Pakistan'da!

MSB duyurdu: Türk jetleri Pakistan'da!

Trudeau tatil sonrası özür diledi

Trudeau tatil sonrası özür diledi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler