GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Covid-19 anne karnından bebeğe geçer mi?

23 Mayıs 2020 Cumartesi, 16:41

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mutlu Kilciler, Covid-19 virüsün gebelerdeki seyri ve enfeksiyonun anne karnında bebeğe geçme riski hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haberi Paylaş
Covid-19 anne karnından bebeğe geçer mi?

Pandemi sürecinde her ne kadar rakamsal olarak vaka sayılarında gerileme yaşansa da Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, aralarında Bursa'nın da bulunduğu bazı büyük şehirlerde covid-19 vaka sayısı hala yüksek oranda.

Kadın doğum uzmanları normalleşme sürecinde anne ve anne adaylarının covid-19 virüsüne kadrşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarını sürdürüyor. Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mutlu Kilciler, "Halen gebelik esnasında virüsün anneden bebeğe geçebildiğini bilmiyoruz. Covid-19 virüsü, kordon kanında veya anne sütünde tespit edilmemiştir." dedi ve sosyal izolasyonu konusunda tedbirin elden bırakılmamasını istedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mutlu Kilciler, virüsün gebelerdeki seyri ve enfeksiyonun anne karnında bebeğe geçme riski hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Op.Dr. Kilciler, Covid-19 ve gebelik ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sıraladı.

ERKEN DOĞUM VE SEZARYEN YAPMA RİSKİ

Korunma: Gebe bayanların gebe olmayan hastalarda olduğu gibi virüse maruz kalmayı azaltmayı sağlayan sosyal izolasyon, el hijyeni (temizliği) ve yüzeylerin dezenfeksiyonu gibi hususlara dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Özellikle evde başka çocukları olan gebe bayanlar önem arz etmektedir . Covid-19 hastalığı çocuklarda genellikle hafif seyretmekte ve bulgulara yol açmamasına rağmen bulaştırıcı olabilmektedirler. Bu nedenle çocukların diğer çocuklarla temas etmemesine özen gösterilmeli. Dışarıda diğer çocuklarla oynarken en az aralarında 2 metre mesafe olmalı ve mutlaka maske takmalarına özen gösterilmelidir.

Hastalığın gebelerde seyri: Eldeki sınırlı veriler normal insanlara göre gebelik ve doğum olayının hastalığın bulaşması ve hastalığın daha ağır seyretmesi yönünde bir farklılığın olmadığını göstermektedir. Covid-19 hastalığı ileri yaş grubu hastalarda daha ağır seyretmekte. Bu yüzden nispi olarak genç yaş grubunda olan gebelerde hastalık hafif seyretmektedir. Ancak gebelerde hipertansiyon, aşırı kilo, şiddetli astım, ciddi kalp hastalığı ve bağışıklık sisteminde düşüklük varsa hastalık ağır seyredebilmektedir.

Bu hastalığa bağlı akciğerinde enfeksiyon geçiren gebelerde eldeki bugüne kadarki verilere göre yoğun bakıma girme riski gebe olmayanlar aynı olmakta ancak erken doğum ve sezaryen yapma riski artmaktadır.

Gebelik komplikasyonları: Eldeki bulgular gebe olup hastalığı geçirenlerde sezaryen ile doğum oranlarının arttığını göstermektedir. Ateş ve şiddetli akciğer enfeksiyonu (pnömoni) bağlı erken doğum , erken su gelmesi ve doğum ile anne karnında bebeğin kalp atışlarında bozulma riski artmaktadır.

Anne karnında bebeğe enfeksiyon geçme riski: Çalışmalarda enfeksiyon esnasında annenin karnında virüsün bulunma olanağının %1'in altında olduğu bulunmuştur. Bu da virüsün plasentaya bulaşıp bebeğe bulaşma riskinin çok düşük olduğunu göstermektedir. Yeni doğan bebeklerdeki enfeksiyonların çoğunun doğum sonrası anne veya bebeğin bakımı ile ilgili kişilerle direkt temas sonucunda olduğu saptanmıştır.

GEBELİK TAKİBİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1) Toplum içinde hastalığa maruz kalmanın önlenmesi. Sosyal mesafe ve hijyenik önlemlere azami ölçüde dikkat edilmelidir.

2) Potansiyel olarak hastalığa maruz kalmış gebeler: Gebelerden muhtemel ya da şüpheli virüs ile enfekte olduğu düşünülen hastalarla temas olduğunda gebeler kendilerini izole etmeli ve hastalığa karsı oluşabilecek şikayetleri takip etmelidirler. Virüsün hastalık yapma süresi (kuluçka) 14 günde kadar olabilmektedir. Şüphe duyulduğu durumlarda mutlaka test yapılmalıdır. Şikayetleri olan hastalarda gebenin hastaneye yatırılıp yatırılmamasına karar verilmesinde hastalığın şiddetine, başka hastalıkların olup olmadığına ve hastanın klinik durumuna göre karar verilmelidir.

3) Enfekte olmamış olan gebelerin rutin gebelik takipleri: Pandemi (salgın) süresince düşük riskli gebeliği olan gebeler doktoruna 12, 20, 28 ve 36. gebelik haftalarında başvurarak kişiden kişiye bulaşma riski en düşük düzeye indirilmelidir. Her muayeneye gidildiğinde mutlaka maske takılmalı, muayeneye tek girmelidir. Hastalığa bağlı olarak gebelerde hastalığı kapma endişesi vb. durumlara bağlı orta ya da ileri düzeyde ortaya çıkabilecek anksiyete, stres bozukluklarına karsı gebelere psikolojik destek verilmelidir.

YENİ DOĞUM YAPMIŞ ANNELERE ÖNERİLER

Halen gebelik esnasında virüsün anneden bebeğe geçebildiğini bilmiyoruz. Covid-19 virüsü vajinal sıvılarda, kordon kanında veya anne sütünde tespit edilmemiştir.

Covid-19 virüsünü kapmaktan kaçınmak için yapılabilecek en iyi şey koruyucu gerekli önlemleri almaktır. Eğer gebe veya yeni doğum yapmış ve kendinizi hasta hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalı ve doktorunuzun önerilerini takip etmelisiniz. Yeni doğum yapmış iseniz yapabileceğiniz en iyi davranış tarzı sadece aileniz ile temasta bulunmak ve herhangi bir ziyaretçi kabul etmemektir. Eğer evde başka çocuklarınız varsa onların dışarıdaki diğer çocuklar ile temasını önlemelisiniz. Ailede el yıkama alışkanlığı ve hijyen kurallarının uygulanmasını sağlamalısınız.

Bugüne kadar elde edilen bilgilere göre annede virüs enfeksiyonu olsa bile emzirmek güvenlidir.

Aktif virüs enfeksiyonunun anne sütü ve emzirme ile bulaşması tespit edilmemiştir. Eğer Covid-19 virüs enfeksiyonu olduğunuzdan şüpheleniyorsanız sağlık kurumuna müracaat edip, doktorunuzun önerilerini dikkatle uygulamalısınız. Hasta olup emzirebilecek kadar iyi durumda olan anneler maske takıp, ellerini yıkama ve temizlik dezenfeksiyon gibi tedbirlere riayet ederek emzirebilmektedir.

Eğer emzirecek kadar sağlıklı değilseniz sütünü sağarak temiz bir kaşıkla tüm önlemlere dikkat ederek verebilirsiniz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler