GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18°
Açık
DOLAR 7.43
EURO 8.98
ALTIN 412.3
BİST 1.471
z

DEVA Bursa'dan Şehir Plancıları Odası'na ziyaret

22 Ocak 2021 Cuma, 10:31

Demokrasi ve Atılım Partisi İl Teşkilatı, Bursa’daki ziyaretlerine devam ediyor. DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz ve yönetim kurulu üyeleri BURSA Şehir Plancıları Odası´nı ziyaret etti.

Haberi Paylaş
DEVA Bursa'dan Şehir Plancıları Odası'na ziyaret
Şehir Plancıları Odası Başkanı Alp KAYA;  “Türkiye’de en büyük problemlerden biri plansızlık. Maalesef nüfusumuzun büyük bölümü şehirlere, özellikle Marmara bölgesine yığılmış durumda. Bu yığılma şehirlerimizi yaşanamaz kılıyor. Oda olarak mesleğimizin ve üyelerimizin yaşadığı sorunlar var. Yerel yönetimlerin ve karar vericilerin mesleğe gereken önemi vermemesi, mevzuat sorunları, uygulama sorunları gibi birçok başlıkta sorunlarımız var.” dedi.
 
Ziyarette İl Başkanı Serkan Özgöz; “Plansızlık ciddi şekilde önemli bir sorun. Bugün Bursa’nın yanlış kararlarla kötü yönetildiğini görüyoruz. Bu kötü yönetimin ana unsuru günlük ve rant odaklı kararlar yani plansızlık.” dedi.
 
Özgöz sözlerine Bursa’nın öncelikli sorunlarını sıralayarak devam etti.
 
  • Yapıların %60’ı riskli durumda. Belediye bu konuda bir faaliyet yürütmüyor.
  • En pahalı ulaşım, en pahalı su bizde. Çünkü belediye aldığı yanlış kararlar yüzünden borç batağında. Bu sebeple sürekli ulaşıma ve suya zaman yapmak zorunda. Borç yüzünden temel faaliyetlerini bile yapamaz durumda.
  • Kritik su sorunumuz var. Bu sorunu yaşayacağımız yıllar öncesinden belirli. 1997 yılında yapılan 100 bin ölçekli planlardaki nüfus projeksiyonu tutmamış. Su havzalarımız 2 milyon nüfusa ve 2 OSB olmasına göre, ama şu an 3 milyon nüfusumuz ve 18, son eklenenlerle birlikte 24 OSB’miz var.
  • Giderek artan bir trafik sorunumuz var. Bu köklü sorunlara çözüm üretemeyen bir belediye yönetimimiz var. Yıllardır bitirilemeyen bir Kuzey Hattı projesi var. Yıllardır stadın kavşağa bağlanacağı basit bir yol bağlantısını bitiremediler.
  • Bursalılar olarak bu kötü yönetimin bedelini hep birlikte ödüyor ve bunu hak etmiyoruz.
 
Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Başkanı Serkan Özgöz, Şehir Plancıları Odası Başkanlarına teşekkürlerini sunarak ünlü iktisatçı Daron Acemoğlu'nun “Dar Koridor” kitabını takdim etti.
 
                                                                                                

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bakanlık duyurdu: Teslim oldular!

Bakanlık duyurdu: Teslim oldular!

Paşinyan'a bir darbe daha!

Paşinyan'a bir darbe daha!

Çelik'ten Yunanistan'a kınama

Çelik'ten Yunanistan'a kınama

MSB'den 'Tanksavar' paylaşımı

MSB'den 'Tanksavar' paylaşımı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler