GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
26.02°
Az Bulutlu
DOLAR 8.4
EURO 10.18
ALTIN 507.39
BİST 1.461

Dişeti hastalıklarına dikkat!

11 Mayıs 2021 Salı, 10:25

Dişeti hastalıklarındaki temel faktörün, mikrobiyal plak tabakası olduğunu söyleyen Dr. Dilek Mamaklıoğlu, aynı zamanda, “Mikrobiyal plağa bağlı olmayan dişeti hastalıkları sistemik hastalıkların belirtileri olabilir” dedi.

Haberi Paylaş
Dişeti hastalıklarına dikkat!
Dişeti hastalıklarına karşı korunma yöntemlerini anlatan Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Dilek Mamaklıoğlu, sözlerine dişeti hastalıklarına neden olan temel faktörün, mikrobiyal plak tabakası olduğunu belirterek başladı. Dilek Mamaklıoğlu, ''Diş ve kök yüzeylerinden uzaklaştırılmayan diştaşı ve plak tabakası zamanla dişeti iltihabına ve ardından kemik kaybına neden olur'' dedi.

Belirtileri nelerdir

Dişeti hastalığının belirtileri arasında dişetlerinde kanama, şişlik ve renk değişikliği bulunduğunun altını çizen Mamaklıoğlu, “Dişi çevreleyen dokularda aynı değişikliklere neden olan başka durumlar da mevcuttur. Bazı sistemik durumların veya hastalıkların belirtileri ilk olarak dişetinde görülebilir. Mikrobiyal plağa bağlı olmayan dişeti hastalıkları sistemik hastalıkların belirtileri olabilir, aynı zamanda dişeti dokularıyla sınırlı patolojik değişiklikleri de içerebilir” bilgisini aktardı.

Mamaklıoğlu, dişetinde görülen farklılıkların olası nedenlerine de değinerek, “Genetik veya gelişimsel bozukluklar, bakteri, virüs veya mantar kaynaklı spesifik enfeksiyonlar, immün hastalıklar, deri ve mukoz membranların otoimmün hastalıkları, travmatik lezyonlar veya dişeti renkleşmeleri olabilir. Bu hastalıklarda ağız boşluğu ilk etkilenen bölge olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bazı kanser türlerinde de lezyonların ağız boşluğunda veya dişetinde belirti verebildiğine dikkat çeken Mamaklıoğlu, “Lezyonların görünümleri farklılık gösterebilir, kesin teşhis için alınan biyopsi örneğinin histopatolojik incelemesi gereklidir. Diş hekimleri dişetinde görülen değişikliklerin teşhisini koyma ve tedavi planını düzenleme konusunda ilk başvurulması gereken sağlık profesyonelleridir. Dişetinde normalin dışında görünüm veren lezyonların tespit edildiği durumlarda en yakın diş hekimi ziyaret edilmelidir” önerisinde bulundu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Uçurtmalar gökyüzünü şenlendirdi

Uçurtmalar gökyüzünü şenlendirdi

Ölü deniz kaplumbağası karaya vurdu

Ölü deniz kaplumbağası karaya vurdu

Bakan Karaismailoğlu: 2035'te otoyol ağımızı 8 bin 187 kilometreye çıkaracağız

Bakan Karaismailoğlu: 2035'te otoyol ağımızı 8 bin 187 kilometreye çıkaracağız

Ağır ceza hakimi evinde ölü bulundu

Ağır ceza hakimi evinde ölü bulundu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler