GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.31°
Açık
DOLAR 8.29
EURO 10.11
ALTIN 490.74
BİST 1.453

DİSK Başkanı Çerkezoğlu'ndan 'kıdem' tepkisi: 'Bu sorun 'iki satır'la çözülür!'

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 07:35

Kıdemin fona devredilmesinde gerekçe olarak bazı işverenlerin tazminat ödememesi gösteriliyor. DİSK Başkanı, "Madem öyle, geçmediğimiz yollara, köprülere Hazine garantisi vermek yerine işçinin alın terine garanti verin" dedi.

Haberi Paylaş
DİSK Başkanı Çerkezoğlu'ndan 'kıdem' tepkisi: 'Bu sorun 'iki satır'la çözülür!'

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre kıdem tazminatı ile ilgili hükümetin "fona devretme" formulüne işçi sendikaları net biçimde karşı çıkarken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu kıdemle ilgili tüm sorunların mevcut düzenlemeye iki satırlık bir ekle çözülebileceğini söyledi.

Arzu Çerkezoğlu, "İşçinin kıdem hakkını istifa etse bile elde etmesi ve kıdeme Hazine garantisi verilmesi var olan düzenlemeye eklenirse bu en uygun çözüm olur" dedi.

İŞÇİYE GÜVENCE OLUN

Kıdem tazminatında güncel düzenlemeye en temel iki eleştiri; işçinin istifa ettiğinde kıdemini bırakmak zorunda kalması ve birçok işletmenin iflas ve bunun gibi nedenlerde işçisinin kıdemini ödemeyerek çalışanlarını mağdur etmesi. DİSK Başkanı, bu iki sorunun çözümünün işçinin kıdem hakkını gasp etmek olmadığını vurgulayarak, şu formulü önerdi:

*AKP iktidarı köprüler, yollar yapan inşaat firmalarına güvenceler veriyor. Dünyanın terk ettiği bir sistem olan dev şehir hastaneleri kuruyor, şehre uzak bu hastanelere gidilmese de hasta garantisi veriyor.

*Bu geçilmeyen yollar, köprüler, gidilmeyen hastaneler için verilen Hazine garantisi bizim vergilerimizle ödeniyor ve daha on yıllarca ödenecek. Biz de diyoruz ki; madem bazı işverenler iflas gibi nedenlerle işçinin kıdemini ödemiyor ve siz bu sorunu çözmek için düzenleme arayışındasınız; o zaman işçinin alın terine devlet güvencesi verin'.

*Eğer patronlar kıdem tazminatını ödemiyorsa hükümetin görevi kanun hakimiyetini sağlamak ve işçilerin kıdem tazminatının güvencesi olmaktır. İnşaat patronlarına güvence vermeyi bırakıp üreten işçinin alın terine, kıdem tazminatına garanti olun.

İSTİFA EDEN DE ALSIN

Kıdemde konuşulacak tek şeyin, mevcut yasaya küçük bir ek yaparak istifa eden işçinin de kıdem almasını sağlamak ve gerekli devlet güvencesini vermek olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, "Pandemide işçiler olarak bizler canımızı, işimizi ve gelirimizi korumak için mücadele verirken, işsizlik rekorlar kırmışken, ülkeyi yönetenler kıdem tazminatımıza el uzatıyor" dedi.

İŞÇİLERİN SADECE % 17.8'İ FONA DEVRİ OLUMLU BULUYOR

DİSK-AR'ın yaptığı araştırma, işçilerin sadece yüzde 17.8'inin kıdem tazminatının fona devredilmesini olumlu bulduğunu ortaya koydu. İşçilerin yüzde 46.2'si, sendikalı işçilerin yüzde 58.3'ü fona kesin karşı olduklarını söylerken, yüzde 21.7'si ne olumlu ne de olumsuz buluyor.

*Araştırmayı yorumlayan Çerkezoğlu, "Türkiye'de işçiler her ne kadar da örgütsüzlüğe mahkum edilmişlerse de kıdem tazminatının ne anlama geldiğini çok iyi bilirler.

*Kıdem tazminatı işçimizin çoluk çocuğunun geleceğinin garantisi olduğu kadar, işverenin her istediğinde işçiyi kapıya koyamamasının, dolayısıyla iş güvencesinin de garantisidir" dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Türk Kızılay’dan Filistin’e yardım eli

Türk Kızılay’dan Filistin’e yardım eli

Avukata sokak ortasında saldırı dehşeti kamerada

Avukata sokak ortasında saldırı dehşeti kamerada

Altın zirve yaptı! Neden yükseldi, bundan sonra ne olur?

Altın zirve yaptı! Neden yükseldi, bundan sonra ne olur?

Rusya'da okul saldırısının faili yakalandı

Rusya'da okul saldırısının faili yakalandı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler