GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.31°
Açık
DOLAR 8.29
EURO 10.11
ALTIN 490.74
BİST 1.453

Doğalgaz faturasında tasarrufun yolları!

14 Ocak 2020 Salı, 08:15

Küçük ama etkili önlemlerle enerji kaynaklarını verimli kullanan tüketiciler, doğal gaz faturasında yüzde 20 tasarruf sağlayabiliyor. Kombiyi tam kapatmak yerine kısmak, bina mantolaması ile ısıyı korumak, radyatörlerin üzerini örtmemek gaz tüketimini düşürüyor. Isıtıcının termostatını 1 derece azaltmak yüzde 5 tasarruf demek.

Haberi Paylaş
Doğalgaz faturasında tasarrufun yolları!

Başkentgaz Makine Mühendisi Taha Kayapınar, konutlarda doğal gaz kullanımında basit yöntemlerin uygulanmasıyla enerji tasarrufu sağlanabileceğini ifade etti. Bu kapsamda, öncelikle doğal gaz tesisatının sertifikalı bir firma tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Kayapınar, "Tesisatı uygun şekilde yapılan ortam, kombi çalıştırıldıktan sonra 15-20 dakikada ısınır. Uzun süre ısınmıyorsa kombi ve petek bağlantılarında sorun olduğu düşünülmeli ve yetkili firmaya kontrol ettirilmelidir" dedi. Kayapınar, kombi filtrelerinin zamanla tıkanabildiği, baca veya filtrelerde oluşan tıkanıklığın daha fazla doğal gaz tüketimine neden olduğu uyarısında bulundu.

KOMBİYE YALITIM

Kış mevsiminden önce kombilerin yetkili servislere kontrol ettirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kayapınar, "Oluşan tıkanıklıklar temizlenmeli, sistemin etkili ve verimli çalışması sağlanmalı. Tüketicilerin alacağı küçük, ama etkili önlemlerle doğal gaz kullanımında yüzde 20 tasarruf mümkün" dedi. Kayapınar, kombiyi evin veya iş yerinin büyüklüğüne göre seçmek gerektiğini belirterek, "Kombi balkonda ise yalıtımının yapılması, sisteme antifriz konulması gerekiyor. Kombilerin senede bir kez bakımının yapılması cihazı uzun ömürlü kullanmaya yardımcı olurken verimli kullanmaya da olanak sağlıyor. Öte yandan yoğuşmalı kombiyle daha fazla tasarruf yapılabiliyor" diye konuştu.

MANTOLAMA FARKI

Doğal gaz tasarrufu için konutların içi ve dışında alınacak bazı önlemlerle de ısınma harcamasını azaltmak mümkün. Apartmanlarda mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılarak, yüzde 40'a kadar yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Çatıda yapılan yalıtım da özellikle üst katta oturanların masraflarını düşürebiliyor. Oda termostatı kullanılarak da evlerin aşırı ısı kullanımı yapması sağlanabiliyor. Çift cam ve ısıyı sızdırmayan pencereler de sıcaklığı içeride tutarak, doğal gaz harcamasını yüzde 40'a kadar azaltıyor.

RADYATÖRÜ KAPATMAYIN

Radyatörlerin önüne mobilya, üzerine saksı, çamaşır gibi eşyalar konulmaması, radyatörlerin perdeyle kapatılmaması gerektiğine dikkati çeken Kayapınar, şunları kaydetti:

"Camlara film uygulayarak, panjur kullanarak içeriye soğuk girmesini ve ortamdaki ısının dışarı çıkmasını engelleyebiliriz. Radyatörler 2 yılda bir yetkili tesisatçı tarafından temizlenmeli. Termostatik vana, oda sıcaklığını istenilen düzeyde ayarlamaya yardımcı olur. Termostatı 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak % 5 tasarruf sağlar. Kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak daha doğru."

YATAĞI DUVARDAN UZAKLAŞTIRIN

Masa, sandalye ve yatakların dış duvardan uzak tutulması, oturma odalarını nemlendirmek de doğal gaz kullanımında avantaj sağlıyor. Yoğuşmalı kombileri tercih etmek, gaz harcamasını azaltırken, kombinin ısısını düşürmek de yakıt tüketimini azaltabiliyor.

Radyatörlerin üstüne evlerde yaygın olduğu şekilde mermer koymak da ısının yayılmasını azaltarak tüketimi artıran unsurlardan. Kombilerin kış başlamadan yetkili servislere kontrol ettirilmesi de önemli.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bulgaristan parlamentosu feshedildi

Bulgaristan parlamentosu feshedildi

Tarihi yapılar tek tek yok oluyor

Tarihi yapılar tek tek yok oluyor

Gizemli hayırsever veresiye defterini satın aldı

Gizemli hayırsever veresiye defterini satın aldı

Bursaspor'un eski yıldızı Türkiye'ye geri mi dönüyor?

Bursaspor'un eski yıldızı Türkiye'ye geri mi dönüyor?

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler