GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-2°
Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Dört köşe yazarından 'darbe' iddiası!

14 Şubat 2020 Cuma, 12:34

Türkiye, siyasette devam eden 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarını izlerken aynı gün dört köşe yazarının konu edindiği 'Türkiye'de darbe olacak' iddiası gündemi hareketlendirdi.

Haberi Paylaş
Dört köşe yazarından 'darbe' iddiası!

Türkiye, siyasette devam eden 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarını izlerken aynı gün dört köşe yazarının konu edindiği 'Türkiye'de darbe olacak' iddiası gündemi hareketlendirdi. ABD merkezli düşünce kuruluşu 'RAND Corporation'un öne sürdüğü bu tez, kamuoyunun gündemine de bomba gibi düşerken siyaset kulislerini de hareketlendirdii.

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, "Geliyorum diyen tehlike: Darbe!" başlıklı yazısında geçmişte Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gibi gazetelerin darbeye zemin hazırlayan başlıklar attığını öne sürerek, "Şimdi bu darbeci medyanın beli biraz kırıldı gibi ama sosyal medyada "bindirilmiş kıtalar" gibi provokasyon üstüne provokasyon yapan şer-şirret türediler türedi!

Türkiye'de laik-dindar gerilimi oluşturarak darbelere zemin hazırlayacak türden sosyal medya provokasyonlarının takibe alınması, sosyal barışı tehdit edecek, dinamitleyecek provokatif girişimlerin derhal durdurulması için gerekli ve hızlı adımların atılması gerekiyor.

Bu kez ülkeyi sosyal medyada üretilen yalan ve sahte görüntülerle, yalan haberlerle kaosa sürüklemeye çalışacaklar!

Kamusal mekanları, kitlesel mekânları, stadyumları, sokakları ısındırmaya, insanları sokağa dökmeye çalışacaklar "sosyal medyanın bindirilmiş kıtaları"!

Felâket tellallığı yapmıyorum. Sorumluluğumu, uyarı yükümlülüğümü yerine getiriyorum.

Yeni bir darbenin ayak sesleri her yerden işitiliyor!

Hükümeti her bakımdan hazırlıklı olmaya, halkımızı ise dikkatli ve müteyakkız olmaya, basireti elden bırakmamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

DİLİPAK: TOPYEKÜN SALDIRACAKLAR

Akit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak ise bugünkü köşesinde FETÖ'ye geçmiş dönemlerdeki bakış açısına değinerek "Şimdi "Büyük Patron" kendine bağlı BÇG-FETÖ ya da PKK-PYD ve benzer, milliyetçi-liberal unsurları bir araya getirerek, orta kademede, bir yanı ile Gezi benzeri, bir başka yanı ile uluslararası ekonomik ve siyasi manipülasyon, ayrı bir kanaldan daha dikkatli davranacakları bir Ergenekon-Balyoz misali bu defa dışarıdan sosyal media üzerinden birtakım kişi ve kuruluşlarla ilgili bilgi ve belgeler servis edilebilir. Anlayacağınız topyekûn saldıracaklar. Türkiye'yi Kıbrıs'ta ve Suriye'de köşeye sıkıştırıp, askeri cenahta yakınmalara sebeb olabilirler..." satırlarını kaleme aldı.

SELVİ: ERDOĞAN TEHLİKEYİ CİDDİYE ALIYOR

Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Abdulkadir Selvi de bugünkü köşesinde aynı konuyu ele alarak "AK Parti, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışması üzerinden askeri vesayetin yeniden güçlenmeye çalıştığı kanaatinde. İlker Başbuğ ve Kılıçdaroğlu'nun aynı merkez tarafından harekete geçirildiğine inanıyorlar." ifadelerini kullandı. Selvi, RAND Corporation'un raporuna atıfta bulunarak "Pentagon bağlantılı ABD düşünce kuruluşu RAND Corporation'ın Türkiye raporunda yer alan "TSK'nın orta seviyedeki askerlerinin mevcut komutadan rahatsız oldukları, bu rahatsızlığın bir darbe girişimine dahi yol açabileceği, Erdoğan'ın da bu tehlikeyi ciddiye aldığı" yönündeki ifadeler nedeniyle darbe tartışmaları yaşanmaya başladı. Darbenin konuşulmasını dahi tehlikeli buluyor ve bundan utanç duyuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

ALTINOK: DARBEYE KARŞI UYANIĞIZ

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok, yazısında İlker Başbuğ'un yaptığı açıklamaları eleştirerek 'askeri vesayetçi' suçlamasında bulundu. Altınok, "Hala diri olan askeri vesayet koalisyonu, sivil siyasetinin demokrasinin kazanımlarının rövanşını almak, eski ayrıcalıklı pozisyonlarına dönmek, devlete girmek istiyorlar. FETÖ'ye kızıp demokrasi yorganını yakmamızı arzuluyorlar..

Elbette halk olarak her türlü sinyale duyarlıyız. Darbeye karşı uyanığız.

Ancak FETÖ ile kavgaları, darbeyi kimin yapacağı üzerinden çıkan kliklerin, toplumun kaygılarını istismar etmesine ve bazı isimleri harcamaya kalkmasına da fırsat vermemeliyiz." ifadelerini kullandı.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İntihara kalkışan şahsı polis ikna etti

İntihara kalkışan şahsı polis ikna etti

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Muhalif lider gözaltına alındı

Muhalif lider gözaltına alındı

Cüneyt Çakır sakatlık yaşadı

Cüneyt Çakır sakatlık yaşadı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler