GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.31°
Açık
DOLAR 8.29
EURO 10.12
ALTIN 490.58
BİST 1.447

Dünyaca ünlü piyanist bu hafta Bursa'da

14 Ekim 2019 Pazartesi, 16:45

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, bu hafta dünya basınında övgüyle söz edilen piyano sanatçısı Aleksandre Moutouzkine'yi ağırlıyor.

Haberi Paylaş
Dünyaca ünlü piyanist bu hafta Bursa'da

BBDSO, 17 Ekim 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, Çaykovski'nin birbirinden güzel iki eserini seslendirecek.

Uludağ Universitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve BBDSO şefi Dağhan Doğu'nun yöneteceği konserde, P.I.Çaykovski'nin 5. Senfonisi ile yine Çaykovski'nin 1. Piyano konçertosu, Piyano sanatçısı Aleksandre Moutouzkine'nin usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Aleksandre Moutouzkine

Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu, çok sağlam olan senfonik yapısı, soliste ustalığını bol bol gösterme olanağı vermesi, halk melodilerini, dans havalarını içermesi, etkili, akıcı bir dinamizm ve lirizme dolu olmasıyla, piyano konçertoları içinde bugünkü saygın yerini sağlamış bir eser.

5. Senfoni ise Çaykovski'nin eserleri arasında bir "başyapıt" niteliğinde. Bestecinin bu senfonisiyle bir önceki, Fa minör Dördüncü Senfonisi arasında geçen zaman, tam 11 yıl. Bu uzun zaman aralığında besteci, koruyucusu Madam von Meck'in cömert yardımlarıyla, rahat ve bolluk içinde bir yaşam sürmüş, ününü kendi ülkesinin dışına taşımış.

Kariyeri boyunca pek çok yarışmaya katılan Alexandre Moutouzkine, Walter W. Naumburg, New Orleans, Cleveland, Montreal, Iturbi (Valensiya) ve Arthur Rubinstein Uluslararası yarışmaları başta olmak üzere pek çok yarışmadan ödüller kazanmış bir usta. Moutouzkine, 2009 yılında düzenlenen Astral Artists 2009 Ulusal Yarışması'nda da birincilik ödülü kazandı.

The Greenwich Citizen'da, sanatçının Greenwich Senfoni ile seslendirdiği Rahmaninov 3. Piyano Konçertosu yorumu ile ilgili şu eleştiri yapılmıştı: "Efsaneler arasında sayılabilecek bir yorum... Bestecinin kendisini bile geride bırakıyor."

Şef Dağhan Doğu

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 17 Ekim 2019 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İbrahim Erkal vefatının 4. yılında anılıyor

İbrahim Erkal vefatının 4. yılında anılıyor

Mustafa Er’in sözleşmesi 20 gün sonra sona eriyor

Mustafa Er’in sözleşmesi 20 gün sonra sona eriyor

Sanayi sektörü ekonomiye hayat veriyor

Sanayi sektörü ekonomiye hayat veriyor

Bana evlilik sözleşmesi imzalattı

Bana evlilik sözleşmesi imzalattı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler