GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-1.98°
Az Bulutlu
DOLAR 13.57
EURO 15.14
ALTIN 778.00
BİST 1.991

Ekonomiden siyasete Cavit Çağlar’dan flaş açıklamalar!

6 Aralık 2021 Pazartesi , 17:03

Bursa siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden Cavit Çağlar, uzun süre sonra suskunluğunu bozdu. Çağlar, ekonomiden siyasete ve Olay TV’nin kapanmasına kadar pek çok konuda soruları yanıtladı. Asgari ücretin 5 bin lira olması gerektiğini belirten Çağlar, İYİ Parti’nin CHP’den daha çok oy alacağını savundu. Olay TV’nin kapanma sürecini de anlatan Çağlar, “Haber kanalı içimde uhde olarak kaldı” dedi.

Haberi Paylaş
Ekonomiden siyasete Cavit Çağlar’dan flaş açıklamalar!

Bursa ve Türkiye siyasetine damga vuran isimlerden eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Independent Türkçe‘den Can Bursalı’nın sorularını yanıtladı.

Çok uzun süre siyasetin içindeydiniz. Bir dönem hazineden sorumlu bakanlık da yaptınız. Şu andaki ekonomik tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?  

91 yılında güvenoyu aldık. Bugünün CHP’si olan SHP ile birlikte iktidar olduk. Koalisyon kuruldu. Koalisyonun kurulmasında Hikmet Çetin Bey ile benim büyük rolüm oldu vardı. Pazarlıkları ikimiz yaptık. Türkiye’de huzura ihtiyaç vardı.

Bugün Sayın Cumhurbaşkanı bir şey söylüyor, karşısındaki Kılıçdaroğlu bir şey söylüyor. Bu hoş değil. Bizde eskiden de vardı bu. Demirel-Ecevit, Demirel-Erbakan çekişmeleri vardı. Ama şimdi de Türkiye’nin huzura ihtiyacı var. İki sene oldu neredeyse bir pandemi dönemi geçiriyoruz. İnsanlar moralman yıkıldı. Bu korona belası 3. Dünya Savaşı’dır. Baktığımız zaman Türkiye’miz de sıkıntının içinde. Türkiye’miz niye sıkıntının içinde? Ama bu sıkıntı tüm dünyada var. Her yerde bir ekonomik sıkıntı gidiyor. Fakat biz bundan daha çok etkileniyoruz.

Bir tarafta Suriye belası diğer taraftan FETÖ tehlikesi var. Ama neyse ki müthiş bir FETÖ temizliği yapılıyor.

‘GÜLEN’İ TV’YE ÇIKARDIM GENELKURMAY’DAN İKAZ ALDIM’  

FETÖ tehlikesini ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu dönemlerde fark etmiş miydiniz?

Onları hiç sevmedim. Biz 92 senesinde Azerbaycan’a gittik. Bunlar orada okul açmışlardı. Sayın Süleyman Demirel’den de okulu ziyaret etmelerini istediler. Süleyman Bey “Sen git buraya” dedi. Gittim, ziyaret ettim.

1996 yılında NTV’yi kurduğumda bu FETÖ’yü televizyona çıkardım. Kim bu adam dedik ya, görelim dinleyelim. Fatih Altaylı ile Nuri Çolakoğlu bununla program yaptılar. O sırada Genelkurmay’dan ikaz aldım. ‘Çıkarma bu adamı, bu tehlikeli adam’ dediler. Ben de ‘kardeşim, tehlikeli bir adam konuşsun görelim ne olduğunu’ dedim.

Bir medya patronu olarak Genelkurmay’dan ikaz almayı doğru buluyor musunuz?

O günün şartları oydu. Bir de benim Genelkurmay’la ilişkim çok iyiydi. Şimdi ben hepsini tanıyorum. ‘Bunu yayına çıkarmasan daha iyi’ dediler. ‘Yok’ dedim, ‘çıkacak bu’. Görsün Türk halkı bu kim. Ayrıca ben de göreyim, neciymiş.

‘ERBAKAN’A ‘İSTİFA ET’ DEDİM’

28 Şubat’a gidiliyordu yaşıyordu o dönem…

O, Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra Erbakan Hoca ile konuştum. Hoca, Tansu Hanım’a vermek istiyordu başbakanlığı. ‘Verme, istifa et, Türkiye’yi ihtilale götürmeyelim’ dedim. Erbakan Hoca, benim çok yakın dostumdu.

‘ÇİLLER TÜRKİYE’NİN ŞANSLIĞIDIR’  

Sizin partiniz DYP’ydi o dönem. Partinizin iktidara gelmesini istemediniz mi?

Tansu Hanım ile biz ters düştük. Türkiye’nin şanssızlığı Tansu Hanım’dır. Tansu Hanım, 2002’de barajı aşamadı. Bizleri kaybetti. Partinin esas nüvesi bizdik. Çekirdek kadroyduk. Ama ben aday olmadım Bursa’da mesela. Bursa’da AK Parti bana teklifte bulundu. Tayyip Bey, Abdullah Gül’ü gönderdi 2002 yılında. ‘Partinin listesine gir, birinci seni yazalım’ dediler. Ama ‘siyaset yapmayacağım’ dedim. Çünkü ben haksız yere hapse atılmıştım. Benim yanımda 20 bin kişi çalışıyordu o günlerde. Bir şey alıp kaçırmamışız, etmemişiz.

Usulsüz olduğu belirtilen kredilerle ilgili yargılandınız…  

Hepsinden beraat ettim. 9,5 ay yattım. Amerika’ya gittim, oradaydım. Amerika’da beni aldılar, mahkemeye çıkardılar. 13 günde Türkiye’ye döndüm. Kendi isteğim ile döndüm. ‘Türkiye’de yargılanmak istiyorum’ dedim. Ben orada kalabilirdim, iltica edebilirdim. Kabul etmedim hiçbirini.

‘ÜLKEYİ TANSU ÇİLLER’İN KOCASI YÖNETİYORDU’  

“Tansu Çiller Türkiye’nin şanssızlığıdır” diyorsunuz ama bugün Çiller, kamuoyunun gözünün önünde olmasa da iktidar ile yakın ilişki içinde. Onun ismi, 94 kriziyle birlikte anılıyor. Bugün de ekonomideki durum 94 krizine benzetiliyor uzmanlar tarafından. Aynı zamanda yine benzer politikaların yürütüldüğünden söz ediliyor. Sizin değerlendirmeniz nedir?

Hiç ilgisi yok. Tansu Hanım elinden kaçırmıştı yönetimi. Ben onun 2 dönem kabinesinde oldum. Tansu Hanım ile beraber çalıştık. Ülkeyi yöneten kocasıydı. Kocası her şeye karışıyordu.

Müdahale etmiyor muydunuz kabine üyeleri olarak?

Biz müdahale ettik, Tansu Hanım’a karşı geldik ve partimizden istifa ettik. Hiçbir partiye girmedim ondan sonra. Tayyip Bey geldi, gitmedim. DYP, 67 bin oyla barajı geçemedi. Bursa’da 255 bin oyu vardı önceki seçimde. 2002’de bu 125 bine düştü. 2002’de DYP’den aday olsaydım, 255 bin oyu alırdım, DYP barajı geçerdi. Ama ben AK Parti’yi destekledim. Bunu Tansu Hanım’a kızdığım için yaptım. Ben DYP’yi destekleseydim ve barajı geçseydi, AK Parti tek başına iktidar olamazdı. Tansu Hanım bizi muhafaza edemedi, tasfiye etmeye kalktı. Ama hem Mesut Bey hem Tansu Hanım tasfiye oldular seçimden sonra. Ben bugün yine varım.

‘KILIÇDAROĞLU ÜLKEYİ YÖNETMEYİ GÖĞÜSLEYEMEZ’  

Siyaset ittifaklar üzerinden yürüyor şu anda Türkiye’de. Sizin izleniminiz nedir?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu anda ülkeyi yönetmeyi göğüsleyebileceğini düşünmüyorum. İyi tanırım kendisini. SGK’nın başına ben getirdim onu. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’ndan da hiçbir şey olmaz. Meral Akşener ise 3 yıl evvelki Akşener değil.

‘İYİ PARTİ CHP’NİN ÖNÜNDE YER ALACAKTIR’  

Ne açıdan söylüyorsunuz bunu?

3 yıl evvel barajı aşar mı aşmaz deniyordu. Bugün ise Akşener ilk iki sırada yer alan partilerden biri olmaya doğru gidiyor. Bana göre seçimde CHP’nin önünde yer alacaktır.

Bu oyları nereden alır İYİ Parti?

AK Parti’den olabilir. Çünkü AK Parti’ye rey veren bazı DYP’liler ve eski ANAP’lılar, şimdi merkez olarak Meral Hanım’ı görmektedirler. Bunun AK Parti tarafından muhafaza edilmesi gerekiyordu. Meral Hanım iyi gitmektedir şu anda. Ama ileride ne olur ne biter, ne bitmez, siyasette 24 saat çok önemli. 1,5 sene sonrayı konuşmak bambaşka. Ama şu anda Meral Hanım tutarlı bir siyaset yapıyor.

Bir erken seçim bekliyor musunuz?

Olmaz şu anda. Tayyip Bey erken seçime gitmez. Güç elinde iken kimse bırakmak istemez. Şu anda Türkiye’nin şu kısır çekişmeleri bırakmasını istiyorum. Muhalefet dozu biraz azaltmalı. Tayyip Bey de dozu biraz azaltmalı ve ortak noktalarda buluşmak lazım. Şimdi mesela, yeni ekonomik bir politika deniyor Tayyip Bey. Muhalefet bunu desteklese ne kaybedecek? Faiz indiriliyor, dolar yükseliyor. Buna alternatif olarak ‘Ben diyor ihracatımı arttıracağım’ diyor. Muhalefetin tenkit yerine destek vermesi lazım.

‘ASGARİ ÜCRETİ 5 BİN LİRA YAPACAKSIN’  

İhracat artabilir fakat hayat pahalılığı nedeniyle halk ekonomik olarak çok zor bir dönem geçiriyor. Bu sorun nasıl çözülecek size göre?

Asgari ücret 2 bin 800 lira. Bunu 5 bin lira yapacaksın ağabeyciğim. Dolar şişti, devam edemez böyle. Mağdur olan halkı görmemezlikten gelemezsin ki. Onun alım gücünü katlayacaksın, nefesi vereceksin. Vermezsen olmaz o zaman.

Asgari ücrete yüzde yüze yakın zam yapılmalı diyorsunuz. Şirketlerinizde çalışanlarınıza bu kadar büyük zamlar yaptınız mı?

Eskiden enflasyon neyse biz 10 puan üzerinde zam yapardık. Hükümet de böyle yapmalı. Vermezse, halkı yanında tutamaz. Şu anda dövizde yüzde 40’a yakın artış oldu. Sen kalkıp asgari ücreti 3 bin, 3 bin 500 yaparsan kıyamet kopar. Yok öyle şey. Benim gönlümden geçen rakam 5 bin. Vereceksin abi. Başka çaresi yok Can, burada toplumun refahını düşünmek zorundasın.

‘TAYYİP BEY’İN KADROSUNU KUVVETLENDİRMESİ LAZIM’  

Olası bir erken seçime yönelik tahmininizi merak ediyorum…

Tahmin yapmak zor. Ben Tayyip Bey’i beğeniyorum. Beğenmediğim bir tek yer var. Muhalefet ile bu kadar dalaşmayacak. Gerek yok. Yoluna devam edecek, işine bakacak. Kadrosunu biraz kuvvetlendirmesi lazım. Her şeye kendi dayanmaya çalışıyor. Altındaki takıma biraz yetki dağıtması lazım.

‘RUSYA FETULLAHÇILARI DESTEKLERDİ’  

Söyleşinin başında bir moral vurgusu yaptınız. Pandemiden önce, 15 Temmuz’dan beri ülkede gergin bir hava hakim. Hemen öncesinde de Rusya’yla yaşanan bir uçak krizi vardı ve 15 Temmuz’dan çok kısa süre önce çözüldü. Bu krizin çözülmesinde siz de rol aldınız. Rusya’yla uçak krizi çözülmeseydi, 15 Temmuz darbe girişiminin sonucu farklı olur muydu?

Olurdu. Rusya desteklerdi Fetullahçıları. Çünkü sen koca bir devin uçağını vurdun. Ama uçağın vurulmasında da Fetullahçıların rolü var biliyorsun. Neyse ki o iş güzel bir şekilde halledildi. Ben çok gittim geldim, sağ olsun cumhurbaşkanı da bana güvendi. Sayın Putin de bize güvendi. Biz ikisinin söylediklerini getirip götürdük. Benim katkım bu oldu.

‘HULUSİ AKAR ‘DURUM ÇOK KÖTÜ KAPIŞABİLİRİZ’ DEDİ’  

O süreç nasıl başladı? Hulusi Akar ile sizin geçmişten gelen bir dostluğunuz var sanırım…

Var, iyi bir dostluğumuz var. O albayken, İsmail Hakkı Karadayı’nın özel kalem müdürü idi. Ta o günden beri bir dostluğumuz vardı. O bana ‘Durum çok kötü, her an kapışabiliriz’ dedi. Ben de ‘Çözeriz’ dedim ben. ‘Nasıl çözeceksin?’ dedi. Sonra Rusya’ya gittim. Neyse, daha fazla girmek istemiyorum o konulara. Hulusi Akar eski bir dostum benim. Rusya’da da çok dostum var. Ben dostluğa çok önem veririm.

‘HULUSİ AKAR TÜRKİYE’NİN ŞANSIDIR’

15 Temmuz’a ilişkin söylediğiniz çok önemli…

Orada Tayyip Bey’i de tebrik etmek lazım. Dik durdu. Türk halkı da ona sahip çıktı. Eskiden, 60’da, 80’de kimsenin sesi çıkmadı. Ama 15 Temmuz’da halk tankların önüne atladı. Tabii Hulusi Akar’ı da tebrik etmek lazım. O darbeye direndi. Komuta kademesi destek verseydi yine başarılı olurdu darbe.

Ben Sayın Hulusi Akar’ı iyi tanırım. Hulusi Akar 60 darbesini de 71 muhtırasını da, 80 darbesini de yanlış bulur. ‘Bizim görevimiz devletin emrinde olmaktır. Siyaset yapacaksak üniformayı çıkarıp kravat takmamız lazım’ der. Türkiye’nin şansıdır Hulusi Akar. Ve bugün de milli savunma bakanı olarak

OLAY TV SÜRECİ

Çok tartışmalı bir Olay TV süreci yaşandı. Kanal yayına başladıktan sonra 26. günde şalteri indirdiniz. O süreçte, kanal kurulmadan önce Hulusi Akar’dan, kanal yayındayken Fahrettin Altun’dan telefon aldığınız iddia ediliyor. Arandınız mı?

Yok, beni hiç kimse aramadı. Sıkıntı şuydu, bazı arkadaşlar bize tavsiye edildi benim arkadaşlarım tarafından. Ama hükümet tarafından değil.

Kim tarafından?

Arkadaşlarım benim, normal arkadaşlarım. İçeride benim uyuşamayacağım arkadaşlar vardı.

Örnek verebilir misiniz?

Yok ayıp olur. O kadroda mesela benim çalışmayacağım arkadaşlarım vardı. Ben merkezdeki bir adamım. Benim siyasi pozisyonum merkez. Yani ben sosyal demokrat arkadaşlarım vardır, severim, bir tarafım oraya kayar. Ama sonuç olarak merkezdeyim ben. Aşırı dinciler ile işim olmaz. Ben çocukluğumdan beri, 7 yaşımdan beri sabah namazımı kılarım. Hiç daha güneş üzerime doğmadı. Ama bunun reklamını yapmam. İçkimi de içerim.

Bir de ortağınız vardı ve kanalda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun etkisinde söz edildi. Kanalın İmamoğlu ile ilgisi var mıydı?

Ortağım Hüseyin Köksal’ın babası, benim eski müşterim. İplik satardık biz onlara. Olay TV projesini onunla yaptık. Onun üzerinden bizi İmamoğlu’yla bağlantılı gösterdiler. İlgisi yok. Hüseyin Bey, Sayın İmamoğlu’yla dost olabilir. Nikah şahidi olduğum bir düğünde Sayın İmamoğlu ‘Ya Sayın Çağlar, gel bakalım tanışalım sizinle, biz sizi tanıyoruz da siz bizi tam tanımazsınız. Bizi ortak yapıyorlar. Allah aşkına ortak olalım, sizin gibi ortağım olursa benim sırtım yere gelmez’ dedi. Gülüştük. Böyle bir şey yok.

Kanalı neden kapattınız?

Kanaldaki bazı arkadaşlar benim takım oyunuma uymaz. İlkelerim belli. Hiçbir parti tutmayız biz. Her siyasiye yer veririz. Ama baktım çok tenkit alacağız. Çünkü televizyon 1 ay içinde 1 numara olacaktı.

Kanalı açacak mısınız tekrar?

Türkiye’nin stabil olmasını bekliyorum biraz. Şu anda yayın yapsak kontrol edemeyiz. Çünkü kontrol etmem için orada oturmam lazım. Benim bugün artık kavgaya girecek heyecanım yok. Eskiden bir heyecanım vardı, DYP’yi iktidar yapmak için saldırıyorduk. Hedefim vardı. Bugün ben milletvekili olmayacağım. Bakan olmayacağım.

Sahip olduğunuz medya organlarını siyasi emelleriniz için mi kurdunuz?

Hayır. Onu yapsaydım, bugün başka yerdeydim. Hapse girmezdim.

‘HABER KANALI İÇİMDE UHDE OLARAK KALDI’  

O halde neden bir anda Olay TV’yi ulusal bir mecra haline getirmeye karar verdiniz ve sonra kapattınız?

Ben zamanında NTV’yi satmak zorunda kaldım. Onunla canımı kurtardım ekonomik olarak. Benim içinde bir uhde olarak kalmıştı haber kanalı. Dedim ki bu Olay’ı da yap Cavit Çağlar, bir ders ver herkese. Güzel bir televizyon olsun.

Beğenmiyorsunuz o zaman mevcut kanalları.

Yok. Bak mesela NTV’ye, benim bıraktığım NTV değil…Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Neye niyet neye kısmet! Balıkçı paraşütçüleri yakaladı!

Neye niyet neye kısmet! Balıkçı paraşütçüleri yakaladı!

Bursaspor maçına Covid engeli

Bursaspor maçına Covid engeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galatasaray Kulübü Başkanı Elmas'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galatasaray Kulübü Başkanı Elmas'ı kabul etti

Ferdi Özbeğen ölümünün 9’uncu yılında anıldı

Ferdi Özbeğen ölümünün 9’uncu yılında anıldı


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler