GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
11°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Emeklilik Meclis gündeminde! Önerge nasıl görüşüldü, sonuç ne oldu?

25 Kasım 2020 Çarşamba, 18:21

Emeklilerin sorunlarının araştırılması amacıyla komisyon kurulmasını öngören önerge Meclis gündemindeydi. Önerge iktidar cephesinin oylarıyla reddedilirken, Meclis'teki görüşmeler sırasında yapılan konuşmalar dikkat çekiciydi.

Haberi Paylaş
Emeklilik Meclis gündeminde! Önerge nasıl görüşüldü, sonuç ne oldu?
Emeklilerin yaşadığı mevcut sorunların araştırılmasına amacıyla HDP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği araştırması önergesi görüşmeleri Genel Kurul'da yapıldı.

Önerge sahibi HDP adına konuşan Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, şunları söyledi:
 

"... ülkemin en önemli toplumsal gruplarından birini oluşturan ve sayıları yaklaşık 12 milyonu teşkil eden emeklilerin sorunu. Öyle bir sorun ki yoksulluk, öyle bir sorun ki itilmişlik, öyle bir sorun ki hiçe sayma, öyle bir sorun ki bugünlerde, bu pandemi günlerinde yaşlarıyla alay edilen, dışarıya çıkmasıyla ilgili mizah üretilen ve neredeyse yaşlılarımızı kınadığımız, hiçe saydığımız, ötekileştirdiğimiz, aşağıladığımız bir durum.

Tam da bu süreçte, madem ki bugün kadına şiddetle mücadele günü, öncelikle bu “ev kadını” olgusu ne demek?  Ne demek bu  “ev kadını”? Kim üretti bu lafı, nedir “ev kadını”? Ve bu “ev kadını” denen kadınların hakları, çalışma hakları, emeklilik hakları, özlük hakları, evlerde çalışan kadınların hakları ve bir bütün olarak yaşamın her alanında etkin olan ve özgür ortamda çalışmak isteyen kadınların hakları ve emekli kadınların hakları üzerinden bunu konuşmak gerekir.

Bakınız, Tüm Emekli-Sen sadece iki dakikalık bir duruşmada kapatıldı. Oysa, ILO Sözleşmesi’nden, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Sözleşmesi’nden, Avrupa Sosyal Şartı’ndan, Avrupa Temel Haklar Şartı’ndan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndan başlayarak emeklilerin sendika kurabilme hakkı var ve bu sendika kapatıldı. Bu sendikanın mensupları ve emeklileri ne diyor, bakınız: “Ülkemizde 2019 Eylül itibarıyla 13 milyon 496 bin emekli yurttaşımız var. Ne yazık ki 13 milyon 496 bin emeklinin yaklaşık 8 milyonu açlık sınırı altında ücret alıyor, utanç verici bir şey. 847 bin emekli 1.418 TL aylık almakta, 248 bin emekli dul ve yetim, sadece 1.000-1.100 TL emekli ya da yardımla geçinmek durumunda, 220 bin emekli dul, yetim 1.100 ile 1.200 TL arasında değişen bir rakamla geçimini sağlamak zorunda. En düşük emekli aylığı 1.500 TL olmuş gibi gözükse de yapılacak artışlarda önceki alınan aylık ücret üzerine yapılacak artışların miktarı, yapılacak artışın oranı, rengi, tadı, kokusu, vesaire belli değil. 8 milyon 850 bin emekli asgari ücretin altında bir rakamla geçiniyor.”

Değerli arkadaşlar, emekli aylıkları yaşam koşullarına uygun hâle getirilmelidir. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenmelidir. Aynı koşullarda emekli olanlar arasındaki uçurum giderilmelidir. Emekliler güncelleme katsayısından, millî gelirden paylarını almalıdır. Emekli aylıklarının belirlenmesinde hükûmet emekli sendikalarıyla müzakere etmelidir; mücadele etme, kapatma değil. Emeklilerin sendikal haklarının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalı, emeklilerin sendika kurma önündeki engeller -biraz önce dediğim gibi- tümüyle kaldırılmalıdır.

Şimdi, değerli arkadaşlar, bakınız, bir de EYT var… Buna gelmeden, EYT’ye gelmeden maalesef süre bitti. O kadar ağır bir konu ki, 13 milyon emekli nasıl geçiniyor? Salgın döneminde emeklilerin karşı karşıya olduğu durum nedir? Çalışanların çalışırken ile emekli olduğu süre içerisindeki ücret farkının uçurum olması, emekli maaşlarından yapılan kesinti… Emekli maaşı kesintileri ne kadar? Avrupa’daki, hani bizi kıskanan Avrupa’daki emeklilerle Türkiye’deki emeklilerin durumu ne? Hasılı, şu günlerde pandemi koşullarında, yoksulluk koşullarında, işsizlik koşullarında 2’nci iş yapmak zorunda kalan, başka başka işlerle uğraşan, geçim derdiyle uğraşan, bu mağdur edilmiş, bu hiçe sayılmış, bu yok kabul edilen kesimin tüm sorunlarının, ekonomik, özlük, insani, kültürel, yaşamsal sorunlarının araştırılması ve bu konuyla ilgili insan haklarına dair bir kararın alınması için bu önergemizi verdik, kabulünü istiyor ve diliyor saygılar sunuyoruz."

HDP'nin ardından İYİ Parti Sözcüsü Meclis kürsüsüne çıktı. HABERE GİT

İYİ Parti'nin ardından kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgül Sütlü ise konu emeklilik olmasına rağmen 25 Kasım Kadına Yönelilk Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle kadına yönelik şiddetle ilgili konuştu.

MHP Grubunun söz almadığı Genel Kurulda AK Parti'nin görüşlerini Denizli Milletvekili Nilgün Ök aktardı. HABERE GİT

Konuşmaların ardından yapılan oylamada emeklilerin sorunlarının araştırılmasına yönelik komisyon kurulması önerisi reddedildi.


 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


HDP İlçe Başkanlığı'na gece baskını

HDP İlçe Başkanlığı'na gece baskını

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden Nijerya’da kaçırılan gemi hakkında açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden Nijerya’da kaçırılan gemi hakkında açıklama

Dışişleri Nijerya’daki gemi baskınında kaçırılan mürettebatın bulunması için seferber

Dışişleri Nijerya’daki gemi baskınında kaçırılan mürettebatın bulunması için seferber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla telefonda görüştü

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler