GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.95
EURO 9.5
ALTIN 463.4
BİST $17.961
z

Erdursun'dan 'kıdem tazminatı' tepkisi: 'Disiplin bozulmamalı'

19 Ekim 2020 Pazartesi, 11:06

AK Parti’nin, Meclis’e sunduğu “torba öneri” ile işsizliği düşürmek için esnek çalışmanın kapsamını genişletirken istisnai olması gereken “belirli süreli sözleşmeler” ile “kısmi çalışmaya” kapıyı sonuna kadar açıyor. Yaşanan bu gelişme işçinin kıdem tazminatı alabilmesini zorlaştırırken, yasa teklifini değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “25 yaş altı 50 yaş üstü çalışanların da esnek çalışma modeli yani belli bir güne kadar çalışanların sigortalı olma zorunluluğu olmayacak. Sadece iş kazası, meslek hastalığı. Bunun dışında sigortalı olmayacaklar. Sigortasız çalışmanın olduğu bir yerde çalışanın tazminat hakları olmayacak. Tazminat haklarını nasıl çözecekler bu şu anda merak konusu” dedi.

Haberi Paylaş
Erdursun'dan 'kıdem tazminatı' tepkisi: 'Disiplin bozulmamalı'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yasa tasarısına ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı;

“Ülkemizde pandemi salgından sonra özellikle işsizlik gündemde. İşsizlikle ilgili yeni tedbirler alınmaya çalışılıyor. Bunun yanında esnaf ve iş verelerin vergilerini ödemekte zorluklar çekiyorlar. Yapılandırma beklentisi vardı. Bununla ilgili normalde işsizlik sigortası ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasın öngören kanun teklifi 16 Ekim’de TBMM’ne sunuldu. Komisyonlarda daha çok esnafı ve işverenleri ilgilendiren vergi borcu ve sigorta prim borçları konusunda yapılandırmanın da ekleneceği söyleniyor. 50 yaş üstü 25 yaş altı esnek çalışma modeli ve bir esnek çalışma modeliyle beraberde aslında kafalarda soru işareti oluşturan konular söz konusu. Aslında ülkemizde işsizlikle mücadele ederken, işsizlik sigortası kanununda asılında yapılmak istenin şu değişiklikler var. İşsizlik sigortası fonundan işverenlere ve esnafa istihdam teşvikleri sunuluyor. Bu teşvikler devam edecek. Bu teşvikler devam ederken de bir tarafından da 25 yaş altı 50 yaş üstü çalışanların da esnek çalışma modeli yani belli bir güne kadar çalışanların sigortalı olma zorunluluğu olmayacak. Sadece iş kazası, meslek hastalığı. Bunun dışında sigortalı olmayacaklar.  Sigortasız çalışmanın olduğu bir yerde çalışanın tazminat hakları olmayacak. Tazminat haklarını nasıl çözecekler bu şu anda merak konusu. Bu kafalarda soru işareti bırakan bir durum.

ÇALIŞMA HAYATI DÜZEN, DİSİPLİN, DENGE İSTER

“Şu anda biz işsizlikle mücadele ederken, SGK verilerine göre, 21 milyona yakın çalışan var. TÜİK verilerine göre ise, 27 milyon çalışan var. Ülkemizde 60 milyon kişi ise çalışma yaşında. Ancak çalışanlardan emeklileri de çıkarttığımızda yaklaşık olarak 48 milyona 20 milyon kişi bakıyormuş gibi gözüküyor. Böyle bir durumda da istihdamı arttırmak gerekiyor. Bunu arttırırken de kayıt dışılığı, özellikle 25 yaş altı ne de olsa hemen emekli olamayacaklar bir işleri olsun yeter. 50 yaşın üzerindeki birisi içinde zaten primleri fazladır. Bu kişilerin sigorta primleri ödenmesin yeter ki bir işleri olsun burada düşünebilir ama bu çok yanlış bir mantık. Çalışma hayatında bir düzen, disiplin, denge ister. Bu düzen ve disiplinin bozulmaması gerekir.”

KAMUYA AİT BORÇLARDA BİR YAPILANDIRMA OLACAK

Yasa tasarısını şöyle özetlersek, vergi borçları ve kamuya ait borçlarda bir yapılandırma olacak. Borçların bir kısmı silinecek anapara sabit kalacak. 18 ay taksitlendirme olacak. İki ayda bir ödeme ile 36 ayda ödenecek. Bu yapılandırma beklentisi çok fazlaydı. Bu yapılandırma ile vergi dairelerinde şu anda incelemede olan şirketlerin de incelemeleri son bulacak, anlaşmalar sağlanırsa şayet. Bununla beraber kısa çalışma ödeneği ile ilgili de bir değişiklik var. Kısa çalıma ödeneği normalde ekim ayı itibariyle bitiyor. Ücretsiz izinler 17 Kasım’da bitiyor.  Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacak. Onunla ilgili yetkinin uzatılması da var. Bakıldığında, kısa çalışma ödeneği, vergi yapılandırması, teşviklerin devam etmesi, 25 altı, 50 yaş üstü kişilerin iş bulabilmeleri için yeni modeller, esnek çalışma modeli, yeni belirsiz süreli iş sözleşmeleri şeklinde bir yasa tasarısı hayatımıza girecek.”

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Lopez, Instagram'ı salladı! Çırılçıplak...

Lopez, Instagram'ı salladı! Çırılçıplak...

Ceyda Ateş anne oldu

Ceyda Ateş anne oldu

Futbol dünyasından Maradona geçti

Futbol dünyasından Maradona geçti

Süper Lig'de 10. hafta başlıyor

Süper Lig'de 10. hafta başlıyor

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler