GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-1°
Hafif Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Erdursun: EYT çözüme hiç bu kadar yaklaşmamıştı!

08 Eylül 2019 Pazar, 23:52

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Ankara Tandoğan'da on binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenledi. Mitingte konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT'nin gerçek maliyetinin yıllık 14 milyar olduğunu belirterek, "Bu sorun çözülecektir. Hiç bu kadar çözüme yaklaşmadınız. Bunu net bir şekilde söylüyorum" diye konuştu.

Haberi Paylaş
Erdursun: EYT çözüme hiç bu kadar yaklaşmamıştı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitingte Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, bir konuşma yaptı.

Erdursun, "Bu ülkenin öz evlatları" diye başladığı konuşmasında "gerçekleri" anlatacağını belirterek, özetle şunları söyledi:

'EYT'NİN YILLIK MALİYETİ 14 MİLYAR"

"EYT'lilerin sayısı 5 milyonun üzerinde... İlk işe başlaması stajyer ya da çırak olanların, prim günü eksik olanların emekli olması mümkün mü? (Hayır sesleri...) Yasa çıkarsa 700 bin kişi emekli olacak. Üzülerek söylüyorum, ülkemizde emekli maaşları asgari ücretin altında. Ortalama emekli maaşı bin 600 lira. Yaklaşık 750 bin kişinin emekli olacağını varsaysak 1 aylık maliyet 1 milyar 200 milyon, 1 yıllık maliyet 14 milyar. Emekliler biner lira iki kez ikramiye aldığında devlete maliyeti 22 milyar. Seçimde emekliye ikramiye veriyoruz diye oy isteyenler, 22 milyarı ödeyenler sıra EYT'ye gelince maliyet çok yüksek diyorlar. Sadece Suriyelileri 40 milyar dolar harcadık diyorlar, ortalama 6 ile çarpın, maliyete bakın, bir de EYT maliyetine bakın."

'BUNA EMEKLİ MAAŞI DENİR Mİ?'

Türkiye'de 4.5 milyon emekli, 4.5 milyon da işsiz olduğunu belirten Erdursun, "Emeklilere en az asgari ücret düzeyinde maaş verilip emekliler çalışma hayatının dışında kalırsa işsizlik sorunu da çözülür. EYT sorununun çözümü işsizlik sorununa da çözümdür." dedi.

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 250 bin kişinin bin lira civarında maaş aldığını kaydeden Erdursun, "Bin liraya bin 200 liraya emekli maaşı denir mi? Bu ancak bir sosyal yardım olarak nitelenebilir. Avrupa'yı örnek gösteriyorlar. Avrupa'da emekli olan Türkiye'ye gelip tatil yapıyor. Türkiye'de bin lirayla bin 200 lirayla bu yapılabilir mi?" ifadelerini kullandı.

'EYT SORUNU ÇÖZÜLECEK'

EYT sorununun çözümünün yakın olduğunu söyleyen Erdursun, "Hiç bu kadar çözüme yaklaşmadınız. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Çünkü EYT'liler yerel seçimlerde gücünü gösterdi. Siyasi partiler korkuyor ve ilk seçimleri kaybedecekler. EYT'lilerin sorunlarının çözüleceğine gerçekten de inanıyorum. Bu sorun çözülecektir. Halktan yana olamıyorlar, halktan yana olmayan kaybeder." diye konuştu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Safranbolu beyaz örtüyle kaplandı

Safranbolu beyaz örtüyle kaplandı

Batan gemiden kurtulan 6 kişinin kimlik bilgileri belli oldu

Batan gemiden kurtulan 6 kişinin kimlik bilgileri belli oldu

Kar nedeniyle mahsur kalan kampçılar kurtarıldı

Kar nedeniyle mahsur kalan kampçılar kurtarıldı

Karda sokak hayvanları unutulmadı

Karda sokak hayvanları unutulmadı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler