GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
13°
Açık
DOLAR 7.81
EURO 9.27
ALTIN 483.49
BİST 1.212

Esnafa yeni kredi imkanı

17 Ekim 2019 Perşembe, 19:11

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Halk Bankası'nca kullandırılan kredilere ilişkin, "Esnaf, yeni kredilerin ödemelerini ister 3, ister 6 ayda ödeyebilecek. Bunun dışında ödeme sürelerini de 4 yıldan 5 yıla çıkarıyoruz. 100 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak. 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 1'e düşecek" açıklamasını yaptı.

Haberi Paylaş
Esnafa yeni kredi imkanı

Ticaret Bakanı Ruhsar Bakan Pekcan, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir otelde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği(TESKOMB) tarafından düzenlenen istişare toplantısının kapanış programına katıldı. Burada konuşan Bakan Pekcan, esnaf hamisi bir cumhurbaşkanları olduğunun altını çizerek, esnafla ilgili götürdükleri hiçbir öneriye hayır demediğine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman esnafın yanında olduğunu vurgulayan Bakan Pekcan, güney sınırında terör koridorunu bertaraf etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda mücadele veren asker ve emniyet güçlerine başarılar diledi. Mehmetçik'in başarısından hiçbir zaman kuşkularının olmadığının altını çizen Bakan Pekcan, "Zaten bu yüzden de dünya teröristin yanında yer almaya çalışıyor. Onlarda biliyor Türkiye'nin bir şeye niyet ettiği zaman başaracağını" dedi.

560 bin esnafın TESKOMB'tan kredi kullandığını aktaran Bakan Ruhsar Pekcan, "40 milyar TL kullanmış. Sadece bu sene 9 ayda 200 bin esnafımız 20 milyar kredi kullanmış. Bizde esnaf ve sanatkarımızı çağın gereklerine göre faaliyet gösterebilmesi dış dünya ile iletişimde olması, e- ticaret yapabilmesi yönünde eğitimlerimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

"İHRACATIMIZ 9 AYDA YÜZDE 2.6 ARTTI"

Bakanlık olarak esnafın kalkındırılması için yaptıkları çalışmalardan bahseden Bakan Pekcan, "Bütün dünyada küresel ekonomisinde bir yavaşlama
var. IMF verileri açıklandı 3.7'den, 3.2'ye düştü. Çin'le Hindistan'ı çıkardığınız zaman yüzde 2. En çok yüzde 50 ihracat yaptığımız AB'nin büyümesi 1.3. En çok ihracat yaptığımız Almanya'nın büyümesi binde 4. Bütün bu rakamlar aslında bütün bu şartlarda korumacılık önlemlerine rağmen dünya ticareti durgunlaşma seviyesine gitmesine rağmen bizim ihracatımız 9 ayda yüzde 2.6 arttı, 132.5 milyar dolara çıktı. İhracatımızın, ithalatımızı karşılama oranı yüzde 70'lerden yüzde 86'ya geldi 9 aylık süreçte. Dış ticaret açığı 31.1 milyar dolar daha düştü. Dış finans ihtiyacı 9 ayda 31 milyar dolar daha azaldı. Turizmde başarılı bir yıl geçirdik. Türkiye 17 yılda ilk kez cari fazla verdi. İnşallah böylede devam edecek. Faizlerde aşağı yönlü bir düşme söz konusu yeterli mi yeterli değil. Yılbaşından sonra yeni bir çalışma üzerinde çalışıyoruz. Sizin taleplerinizin farkındayız, neler yapabiliriz değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

"KENDİMİZE GÜVENECEĞİZ"

Türkiye ekonomisinin 82 milyonla çok dinamik bir ekonomi olduğuna değinen Bakan Pekcan, "Dünyadaki küresel ekonomi gelişme böyleyken, bütün dünyanın gözü bizim üzerimizdeyken Barış Pınarı Harekatı'nı yaparken biz önce kedimize güveneceğiz, kendi ekonomimize, kendi dinamiklerimize güveneceğiz. Biz bu dinamik ekonomiyle Avrupa'nın da dünyanın da lokomotifi oluruz. Siyasi açıdan değil kendi dinamiklerimizle lider olabiliriz"diye konuştu.

"DESTEKLEMELER"

Esnafın taleplerini de değerlendirdiklerini vurgulayan Bakan Pekcan, " Halkbank'ımızda burada, yeni kredilerimizin ödemelerini esnaf çektiği krediyi ister 3 ister 6 ayda ödesinler, ödeme sürelerini de 4 yıldan 5 yıla çıkaracağız. 100 bin TL'ye olan kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak.100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2'yi yüzde 1'e düşürecek. Bizde sizden bir şey bekliyoruz. Sizden beklentimiz var. Sizde istihdam oluşturacaksınız. Her biriniz yanınıza en az bir eleman alacaksınız. Bunu takip edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

"İSTİHDAM KREDİSİ ÇALIŞMASI"

TESKOMB Başkanı Kadir Akgül ise Kadir Akgül, Bakan Pekcan'a müjdelerine teşekkür ederek, "Komisyon yok demektir. Biz bir gelene biz bin geliriz. Ayrıca bakanlığımızın yılbaşına kadar istihdam kredisi ile ilgili çalışması olacak" diye konuştu.
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, ülkenin içinde bulunduğu konum itibariyle birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç olduğu günlerden olduğunu söyledi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Sivasspor, Villarreal maçına hazır

Sivasspor, Villarreal maçına hazır

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (22 Ekim 2020 Perşembe)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (22 Ekim 2020 Perşembe)

Polonya ülke genelinde kısıtlamaya gidebilir!

Polonya ülke genelinde kısıtlamaya gidebilir!

13 yaşındaki çocuğa taciz!

13 yaşındaki çocuğa taciz!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler