GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
33.02°
Açık
DOLAR 8.44
EURO 10.07
ALTIN 492.35
BİST 1.393

Et hakkında bilinen yanlışlar

1 Ağustos 2020 Cumartesi , 12:09

Et yıkanır mı? Ete tuz atılır mı? Et tam mı pişmeli? En lezzetli et hangisidir? Ünlü Şef Ömür Akkor'dan Kurban Bayramında etle ilgili ipuçları geldi.

Haberi Paylaş
Et hakkında bilinen yanlışlar

Kırmızı et... Protein, demir ve çinko deposu... Aynı zamanda gıdalardan alınan demirin sindirilmesine yardımcı olan bir besin... B grubu vitaminler için de zengin bir kaynak. Peki et hakkında en bilinen yanlışlar neler? İşte sorular ve yanıtları...

ET YIKANMALI MIDIR?

Kesinlikle hayır!.. Et sadece kesildikten hemen sonra yıkanabilir, çünkü bu esnada hayvanın etinden dışarıya doğru bir ısı aktarımı vardır, bu da suyun üzerinde kalmasını engeller. Ancak eve gelmiş eti yıkamak tamamen yanlıştır ve üzerinde hızlı bir şekilde mikro organizma üremesine neden olur.

ETE TUZ ATILMAZ MI?

Tabii ki atılır!.. Bilinen en yaygın yanlıştır bu...

Fizikte "osmoz" kuralı der ki "Tuz içine giren her şeyin suyunu çeker!.."

Bu fizik kuralından dolayı ızgara ya da tava yapacağımız eti tuzlayarak ocağa koyarsak, tuz bu etin üzerinde bir set oluşturarak, etin suyunun çıkmasını engeller. Bu da hem tüm tadı olan suyunun içinde kalmasını hem de yumuşak pişmesini sağlar. Bu yüzden ızgara ve tava etler muhakkak tuzlanmalıdır. Tabii tuz derken, kaya tuzunu kastediyorum.

ET TAM PİŞİRMELİ MİDİR?

Elbette hayır!..

Eğer etin proteininden faydalanmak isterseniz etin içi muhakkak pembe kalmalıdır. Yani çocuklarınıza yedirdiğiniz etin, köftenin içi pembe değilse protein değeri koca bir sıfırdır!

Peki az pişmiş etin içinden akan kan mıdır?

Et pişince ortaya çıkan pembe renkli madde kan değil, miyoglobindir. Bu madde de bir çeşit proteindir, asla kan değildir ve helallik durumunda bir sıkıntı yoktur.

ET KESİLİR KESİLMEZ YENMELİ MİDİR?

Hayvan kesildikten ve derisi yüzüldükten sonra, büyükbaşlar 24 saat; küçükbaşlar 8 saat dolapta bıçak vurulmadan dinlendirilmelidir.

Bu Kurban Bayramı'nda yapılan en büyük yanlıştır. Hepimiz kurban etinin sertliğinden şikayet ederiz ya, sebebi budur. Çünkü et dinlenmeden tekrar bıçak vurulup parçalanırsa etin ölüm sertliği, üzerinde kalacak ve bu bir daha asla çözülmeyecektir.

EN LEZZETLİ ET HANGİSİDİR?

En lezzetli et, bize göre, en yumuşak olan ama genel kural olarak yağlı ve kemikli olandır. Çünkü ete asıl lezzetini veren, kemiği ete bağlayan bağ dokusudur. Yağ da eti her zaman yumuşak tutar.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


CHP'li vekilden bir EYT teklifi daha

CHP'li vekilden bir EYT teklifi daha

Ünlü çift güvertede aşka geldi!

Ünlü çift güvertede aşka geldi!

Bakan Yanık'tan yangın mağduru ailelere moral

Bakan Yanık'tan yangın mağduru ailelere moral

Yanan tarlayı saman balyasıyla söndürmeye çalıştı

Yanan tarlayı saman balyasıyla söndürmeye çalıştı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler