GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8.35
EURO 9.67
ALTIN 504.34
BİST 1.112
z

EYT'de 5900 gün detayına dikkat!

06 Ekim 2019 Pazar, 08:33

EYT haberleri yaklaşık bir aydır ülke gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Meclis'in açılmasıyla birlikte de gözler olası bir yasal düzenlemeye çevrildi.

Haberi Paylaş
EYT'de 5900 gün detayına dikkat!

Bu bağlamda Ankara kulislerinde 3 çözüm önerisi öne çıkıyor. Öte yandan yasal düzenleme bekleyenler aynı zamanda "EYT yasası kimleri kapsayacak?" sorusunun cevabını araştırıyor. EYT'lilerin gözü kulağı TBMM tarafından çıkarılacak yasal düzenlemede... Özellikle Meclis'in açılmasıyla birlikte EYT ile ilgili çözüm önerileri de Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Bununla birlikte EYT'liler çıkması beklenen yasal düzenlemenin kimleri kapsayacağını merak ediyor. Konu ile ilgili Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu, bir okurunun sorusuna verdiği cevapla 5850/5900 pirim günü uyarısında bulundu. İşte EYT ile ilgili kulislerde konuşulan 3 yöntem ve EYT için kritik 5900 pirim günü detayı...

MECLİS'İN ÖNÜNDE 3 SEÇENEK VAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, EYT için Meclis gündemine gelecek olan 3 yöntemi sırlayıp anlattı.

1969 ve öncesinde doğmuş yani 50 yaşını doldurmuş kadınlar ve 1964 ve öncesinde doğmuş yani 55 yaşını doldurmuş erkekler, 3600 gün pirim ödemişlerse birinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecekler.

İkinci yöntemde ise yaş şartı kaldırılacak. Çalışma günü ve pirim sayısı dikkate alınarak emekli olunabilecek. Yani 20 yıl çalışan bir kadın ve 25 yıl çalışan bir erkek, ikinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecekler. Ancak bu yöntemde de 1994 sonrasında işe başlayanların emeklilik şansı ortadan kalkmış olacak.

Üçüncü yöntem ise EYT'lilerin de başından beri beklediği düzenleme... Buna göre ise 1999 öncesinde işe başlayıp 5 bin gün çalışmış olanların yaş şartına takılmadan emekli olmaları...

Yasanın çıkması halinde ise süreç yaklaşık 2 3 ay sürecek ve EYT'liler 2020'nin ilk aylarından itibaren emekli olabilecekler...

5900 DETAYINA DİKKAT

EYT yasasının kimleri kapsayacağı merak ediliyor. Konuyla ilgili dikkat çeken detaya Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu değindi.Soru: 22 Ocak 1977 doğumluyum. Askerliğimin 8 ayını borçlanıp ödedim. Sigorta girişim 1997 senesine düştü. Ve şu anda 5387 gün primim var. SGK'dan baktığımda emeklilik yaşım 57 görünüyor. Eğer EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) çıkarsa bana bir faydası olur mu?

Cevap: Ortada daha yasa tasarısı dahi yok. Şayet çıkarsa, EYT'den muhtemelen emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları, yani sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarının yerine getirenler yararlanacaklar.

Süre ve prim şartını henüz sağlayamadığınızdan EYT çıkarsa yararlanamazsınız. Ancak prim eksiğinizi (başlangıcınıza göre 5825 gün veya 5900 gün) tamamlamanız şartıyla, 2022'de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihten sonra bir EYT yasası çıkarsa yararlanırsınız.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


AFAD son durumu açıkladı

AFAD son durumu açıkladı

Büyükçekmece’de balıkçı teknesi battı

Büyükçekmece’de balıkçı teknesi battı

Feci kazada 2 kişi yanarak can verdi

Feci kazada 2 kişi yanarak can verdi

Rusya'daki Müslümanlardan Fransa karşıtı protesto

Rusya'daki Müslümanlardan Fransa karşıtı protesto

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler