GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.02°
Az Bulutlu
DOLAR 15.56
EURO 16.23
ALTIN 901.00
BİST 2.419

EYT'de müjde korosu iş başında ama..! İşte cevap bekleyen sorular...

19 Ocak 2022 Çarşamba , 12:23

Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesinin çözüme kavuşup kavuşmayacağı merakla beklenirken, son dönemde AK Parti kanadından gelen açıklamalar ve hükümete yakın medya organlarından servis edilen 'müjde' haberleri dikkat çekti. Ancak benzer açıklamalar ve haberlerin geçtiğimiz yıllarda da yapılması ve EYT konusunun buna rağmen sürekli ötelenmesi 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar yine seçim malzemesi olarak mı görülüyor?' sorusunu akıllara getirdi.

Haberi Paylaş
EYT'de müjde korosu iş başında ama..! İşte cevap bekleyen sorular...

EYT Federasyonu, geçtiğimiz günlerde net bir açıklama yapmıştı.

EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak tarafından yapılan açıklamada "Eğer sorunu muhalefet çözecekse iktidara geldiklerinde ilk işleri bu olmalı, eğer sorunu iktidar çözecekse hemen şimdi, seçimi beklemeden talep ettiğimiz yasayı çıkarmalı" ifadeleri ile EYT'lilerin seçim malzemesi olmayı kabul etmeyecekleri net bir dille ifade edilmişti.

AK Parti kanadından gelen açıklamalarda daha önce sürekli EYT'nin öncelik sıralamasında olmadığı vurgulanmış hatta o açıklamalardan birini yakın zamanda yapan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, öncelik sıralamasını anlatırken ısrarla EYT sözcüğünü bile kullanmamıştı.

Aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyonluk bir toplum kesimini temsil eden EYT'liler mücadelelerini sürdürürken son bir kaç günde iktidar kanadından gelen açıklamalar dikkat çekti. Ancak ucu açık bu açıklamalar kamuoyunda,  muhalefetten gelen destek ve son olarak CHP'nin EYT gündemi ile 81 ilde sokağa çıkması gibi adımlar üzerine iktidarın vites yükseltmeye çalıştığı yorumlarına neden oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT’li kardeşlerimizin durumu çalışma programımızın içerisinde yer alıyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde EYT’lilerle ilgili de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla beraber paylaşacağız. EYT’li kardeşlerimizin durumunu 2022 yılı içerisinde ele alarak bu konuyla ilgili hakikaten onların da memnun olacağı ‘Allah razı olsun’ diyeceği bir noktaya inşallah getireceğiz” dedi.

Ancak Akbaşoğlu'nun ifadesinde daha önce Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in de dediği gibi önce 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelle ilgili somut adımlar atılacağı belirtildi.

Akbaşoğlu'nun açıklamasındaki tek fark, Bakan Bilgin'in aksine EYT sözcüğünü kullanması ve 2022 yılı içerisinde EYT ile ilgili ne yapacaklarını duyuracaklarını söylemesi oldu.

Akbaşoğlu'nun açıklamaları irdelendiğinde hükümete yakın medya organlarında "Müjde" olarak servis edilen bu gelişmenin EYT'nin 2022'de çıkacağı anlamına mı, yoksa 2022'de ne yapılacağının duyurulacağı anlamına mı geldiği sorusunun EYT'liler tarafından dillendirilmesine neden oldu.

Çalışma Bakanlığı önce 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelle ilgili adımlar atılacağını duyurmuştu. 3600 ek gösterge konusunun Mayıs 2022 gibi Meclis'e gelmesi beklendiği düşünülürse olası bir erken seçim durumunda EYT'nin seçim öncesi vaat olarak duyurulacağı ve seçimden sonraya kalacağı tezi konuşulmaya başlandı.

Seçimlerin zamanında yani 2023'te yapılması durumunda nasıl bir yol izleneceği de şimdilik ayrı bir soru işareti.

EYT'lilerin açıklamalarında ve EYT kulislerinde cevap bekleyen sorulardan bazıları şunlar:

1-Hükümetin bir EYT çalışması var ise kafa karışıklığı neden giderilmiyor?

2-Çalışmanın ne zaman tamamlanacağı ve Meclis'e sunulacağı neden ilan edilmiyor?

3-Konu Çalışma Bakanlığı'nın uhdesinde olmasına rağmen milyonlarca insanın beklentisine dönük, neden konunun muhattabı olan Bakan Bilgin tarafından net bir açıklama yapılması yerine, parti yetkilileri tarafından ucu açık ifadelerle açıklama yapılıyor.

4-Var olduğu söylenen çalışmanın yeni bir mağduriyet yaratmaması ve beklentiyi karşılaması anlamında EYT Federasyonu'nun görüşme talebine neden  cevap verilmiyor?

5-EYT'nin erken ya da zamanında bir seçimden önce mi, sonra mı çıkacağı konusunda hükümetin tavrı nedir?

 

 Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Emine Bulut cinayeti davasında yeni gelişme

Emine Bulut cinayeti davasında yeni gelişme

Mucize kurtuluş: 9'uncu kattan atladı, ağır yaralandı

Mucize kurtuluş: 9'uncu kattan atladı, ağır yaralandı

Avukat Mahmutyazıcıoğlu cinayeti: İstenen cezalar belli oldu

Avukat Mahmutyazıcıoğlu cinayeti: İstenen cezalar belli oldu

Ortalığı birbirine kattı: İki aracı biçti!

Ortalığı birbirine kattı: İki aracı biçti!


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler